Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

93 FAKTOV o kráľovnej Alžbete II., ktorá má 93. rokov

Vedeli ste, že v Británii oslavujú panovníci svoje narodeniny tradične vždy druhú júnovú sobotu, keď je už v Londýne zvyčajne lepšie počasie? Alžbetine skutočné narodeniny sú 21. apríla, vtedy ich oslávila v súkromí s rodinou.

Prinášame Vám fakty o kráľovnej Alžbete II., o ktorých ste možno nevedeli.

Toto sú fakty o Kráľovnej Alžbete II.

Skorý život

  1. Narodila sa 21. apríla 1926 na Bruton Street 17 v Londýne.
  2. Jej rodičmi boli princ Albert, vojvoda z Yorku (ktorý neskôr prevzal meno svojho otca, keď sa stal kráľom Jurajom VI.) a jeho manželka Lady Elizabeth Bowes-Lyon.

    Fakty o kráľovnej Alžbete II.
    Malá princezná Alžbeta so svojimi rodičmi. Zdroj: bbc.com
  3. Jej celé meno je Elizabeth Alexandra Mary Windsor.
  4. Prvých pár rokov svojho života žila so svojou rodinou v Londýne, v časti zvanej Piccadilly.
  5. Jej dedko Juraj V. bol prvým britským windsorským (predtým Sachsen-Coburg-Gotha) monarchom, kráľom Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a severného Írska a cisár Indie (od 1910 do 1936).
  6. Pokrstená bola 29. mája 1926 v súkromnej kaplnke v Buckinghamskom paláci.
  7. Keď bola malá, rodina ju volala Lilibet.
  8. Jej sesternica Margaret Rhodesová povedala, že je to „veselá malá dievčina, ale v podstate rozumná a dobre sa správa.“
  9. Odmalička milovala kone a dostala poníka už na svoje 4. narodeniny.
  10. V roku 1930 sa narodila jej sestra, princezná Margaréta Rose z Yorku.
  11. Dve malé dievčatá si užívali rôzne príbehy a hrali s rodičmi rôzne hry či predstavenia.
  12. A takisto hrali na piane.
  13. Princezné nechodili do školy. Učila ich doma špeciálna učiteľka, tzv. guvernantka Marion Crawford.
  14. V roku 1934, vo veku 8 rokov, sa princezná Elizabeth stretla na svadbe s Philipom Mountbattenom – princom Philipom z Grécka a Dánska. Neskôr sa stal jej manželom!
  15. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že Alžbeta (Elizabeth) nebola predurčená stať sa kráľovnou – preto ako dievča nežila v Buckinghamskom paláci.
  16. Keď v roku 1936 zomrel jej starý otec, kráľ Juraj V., kráľom sa mal stať jeho prvý syn Eduard – Alžbetin strýko.
  17. Eduard odstúpil ešte skôr, ako bol korunovaný, a trón prenechal svojmu mladšiemu bratovi Albertovi – otcovi Alžbety a Margaréty. To znamená, že až teraz sa Alžbeta stala nástupníčkou trónu.
  18. Albert prijal otcovské meno, spolu s rodinou sa presťahoval do Buckinghamského paláca a 12. mája 1937 bol korunovaný vo Westminsterskom kláštore.

Príprava na post kráľovnej

  1. Keď v septembri 1939 vypukla druhá svetová vojna, mnohé deti boli evakuované a poslané do bezpečia. Kráľovská rodina sa však rozhodla neposlať svoje dievčatá do inej krajiny.
  2. Namiesto toho princezné strávili väčšinu vojnových rokov na Windsorskom zámku pri Londýne. „Išli sme na víkend a zostali päť rokov,“ povedali.
  3. Okná zámku boli zablokované vrecami s pieskom, svetlá boli stlmené a množstvo umeleckých diel bolo presunutých na iné miesto.
  4. Medzitým ich rodičia zostali v Buckinghamskom paláci – sľúbili to krajine.
  5. To znamená, že princezná Alžbeta strávila veľa rokov počas dospievania práve na Windsorskom zámku. Bola tam od svojich 13 do 19 rokov.
  6. Počas náletov v rokoch 1940-41 bol Buckinghamský palác zasiahnutý bombami.
  7. Uvádza sa, že matka princeznej sa dokonca naučila používať zbraň v prípade, že by sa ju nepriateľ pokúsil uniesť. Skôr by použila zbraň, ako by opustila krajinu kvôli vlastnej bezpečnosti.
  8. V priebehu týchto rokov sa Elizabeth začala pripravovať na kráľovské povinnosti, ktoré by jej neskôr prešli do života. V roku 1940 predniesla svoju prvú reč v rádiu vo veku len 14 rokov. 

    Fakty o kráľovnej Alžbete II.
    Princezná Alžbeta prvýkrát v éteri. Zdroj: bbc.com
  9. V nej popriala všetko dobré deťom, ktoré boli evakuované z Británie, aby ich ochránili pred konfliktom.
  10. Keď sa vojna skončila, davy sa zhromaždili vonku okolo Buckinghamského paláca, aby oslavovali. Princezná Elizabeth a princezná Margaréta mohli ísť von a tajne sa k nim pripojiť, prelínajúc sa s verejnosťou. Hovorí sa, že Alžbeta sa bála, že ju ľudia spoznajú, ale neskôr povedala, že je to jedna z najpamätnejších nocí jej života.
  11. V roku 1945 sa naučila šoférovať. Kráľovná Alžbeta II. j jedinou osobou, ktorá môže šoférovať bez vodičského preukazu!
  12. Akonáhle oslávila svoje 21. narodeniny, oznámili zásnuby s princom Philipom, vojvodom z Edinburghu. Svadba bola 20. novembra 1947 vo Westminsterskom opátstve.
  13. Mala na sebe šaty, za ktoré zaplatila žetónmi, ktoré boli ako poukážky používané na nákup vecí po vojne.

    Fakty o kráľovnej Alžbete II.
    Šťastní novomanželia. Zdroj: bbc.com
  14. Pár dostal viac ako 2500 svadobných darov z celého sveta a 10 000 telegramov.
  15. Na začiatku 50-tych rokov nebolo dobré kráľovo zdravie. Keď mala Alžbeta len 25 rokov, jej otec, kráľ Juraj IV, zomrel. Jej život sa navždy zmenil.
  16. Alžbeta bola v tom čase na výlete v Afrike a hovorí sa, že jej sekretárka viedla potrebné papierovanie v prípade, že by sa to stalo.

Stala sa kráľovnou

  1. Odcestovala priamo do Londýna, aby si mohla plniť svoje kráľovské povinnosti. 25-ročná Alžbeta nastúpila na trón 6. februára 1952 a jej korunovácia sa uskutočnila o 16 mesiacov neskôr, 2. júna 1953, vo Westminsterskom opátstve.
  2. Od roku 1066 sa každá korunovácia uskutočnila v Westminsterskom opátstve a kráľovná Alžbeta II. bola 39. korunovanou panovníčkou.
  3. Korunovačný akt trval takmer tri hodiny a zúčastnilo sa na ňom 8251 hostí.
  4. Korunovanie napísalo aj televíznu históriu, pretože si ju naladilo a sledovalo neuveriteľných 27 miliónov ľudí.

    Slávnostná korunovácia. Zdroj: bbc.com
    Slávnostná korunovácia. Zdroj: bbc.com
  5. Korunovačné šaty kráľovnej vytvoril britský módny návrhár Norman Hartnell. Boli vyrobené z bieleho saténu a vyšívané so symbolmi Veľkej Británie a Commonwealthu zlatými a striebornými niťami. Od korunovácie ich mala na sebe šesťkrát.
  6. A čo sa týka jedla – mali ste niekedy tzv. korunovačné kurča? Toto jedlo bolo vytvorené práve pri tejto príležitosti a bolo ponúkané zahraničným hosťom.
  7. Žena, ktorá toto jedlo vymyslela – Constance Spry – nebola dokonca ani kuchárka, ale kvetinárka!
  8. Kráľovná je vôbec najdlhšie vládnucou britskou panovníčkou, vládne už neskutočných 66 rokov.
  9. Takisto je najstaršou panovníčkou. Predchádzajúcou držiteľkou tohto titulu bola jej babička, kráľovná Viktória, ktorá zomrela vo veku 81 rokov.
  10. Nielen to, ale je najdlhšie vládnucou ženskou panovníčkou vo svetových dejinách. Dobré, čo?
  11. Kráľovná Alžbeta II. má mnoho rôznych titulov vrátane hlavy štátu, vedúceho národa, vedúceho Commonwealth-u, vedúceho ozbrojených síl a ochrancu viery a najvyššieho guvernéra anglikánskej cirkvi, a to je vymenovaných len niekoľko.
  12. Ako hlava štátu musí zostať úplne neutrálna, čo znamená, že nebudete počuť jej názor na čokoľvek politické.
  13. Nesmie voliť ani byť volená, takže napríklad ako predsedníčku vlády Jej Veličenstvo neuvidíme.
  14. Počas svojho vládnutia vykonávala kráľovské stretnutia po celom svete. V skutočnosti cestovala viac ako ktorýkoľvek iný panovník, v minulosti navštívila 116 krajín.
  15. Jej prvá cesta na Commonwealth sa začala 24. novembra 1953. Navštívila Kanadu, Bermudy, Jamajku, Panamu, Fidži, Tongu, Nový Zéland, Austráliu, Kokosové ostrovy, Ceylon, Aden, Uganda, Líbyu, Malta a Gibraltár. Precestovala vzdialenosť 43,618 míľ.

    So svojím manželom v Austrálii v roku 2006. Zdroj: bbc.com
  16. Pričinila sa o vznik tzv. kráľovskej „walkabout,“ čiže stretnutia s miestnymi ľuďmi na miestach, ktoré navštevuje. Walkabout sa stala veľmi populárnou kráľovskou tradíciou.
  17. Pri vykonávaní svojich povinností často dostáva rôzne dary. Napríklad aj kone. No niektoré dary sú vskutku nezvyčajné! Spomeňme napríklad dve korytnačky, ktoré dostala v roku 1972 na Seychellách. V tom istom roku dostala od prezidenta Kamerunu slona menom Jumbo, ktorý skončil v londýnskej ZOO.
  18. Jednou z jej kráľovských povinností je aj každoročné otvorenie Parlamentu. Nemohla sa na ňom zúčastniť len dva razy – 1959 a 1963 – kedy bola tehotná a čakala princov Andrewa a Edwarda.
  19. Tiež si myslí, že dobrovoľnícka práca je dôležitá a v súčasnosti má vzťahy s viac ako 600 charitami a organizáciami. Tieto skupiny pracujú na mnohých rôznych cieľoch, ako je pomoc mladým ľuďom, ochrana životného prostredia a voľne žijúcich zvierat atď.
  20. Pri vojnovom pamätníku Cenotaph v roku 2014 povedala: „Pravým meradlom všetkých našich činov je, ako dlho trvá to dobré v nich… Všetko, čo robíme, robíme pre mladých.“

Vianočné prianie

  1. Každý rok sa na Štedrý deň prihovára kráľovná národu v špeciálnom televíznom prejave.
  2. Prvé vianočné posolstvo vydal jej otec, kráľ Juraj VI., v roku 1932. Teraz sa stalo dôležitou súčasťou Vianoc pre milióny ľudí v celom Commonwealthe.
  3. Kráľovná vysiela vianočné posolstvo každý rok – až na jeden prípad.
  4. V roku 1969 sa neodvysielala televízna správa, pretože už bol plánovaný dokument. Kráľovná musela v tom roku namiesto toho vydať písomné vyhlásenie.
  5. Vianočné posolstvo bolo pôvodne živým vysielaním. Ale od roku 1960 sa to zaznamenalo vopred, aby sa pásky mohli posielať po celom svete ostatným krajinám Britského spoločenstva národov (Commonwealth). To znamená, že sú schopní odvysielať správu v televíziách týchto krajín v pohodlnejšom čase.
  6. V roku 2012 bolo vianočné posolstvo odvysielané v 3D.

Každodenný život

  1. Kráľovná je jedným z najznámejších ľudí na celom svete.
  2. Počas jej rekordného panovania vládlo 13 britských premiérov.
  3. V priemere dostane ročne približne 60 000 kusov korešpondencie. Viete si predstaviť, že dostanete toľko listov?!
  4. Podľa oficiálnej webovej stránky kráľovskej rodiny: „Kráľovná je denne oboznámená takmer s celou korešpondenciou jedným z jej súkromných tajomníkov a zaujíma sa o listy, ktoré dostáva.“
  5. Kráľovná trávi veľa času pri svojom stole čítaním obrovského množstva papierov, s ktorými sa má panovník vysporiadať.
  6. Počas týždňa žije v Buckinghamskom paláci v Londýne so svojím manželom a to je aj jej kancelária.
  7. Väčšinu víkendov trávi na Windsorskom zámku, ktorý nazýva svojím domovom.
  8. Kráľovský expert Christopher Warwick vysvetľuje: „Bolo to miesto, ktoré bolo dlhé roky počas vojny domovom kráľovnej a jej sestre, a to upevňovalo emócie a pripútanosť, ktoré má na toto miesto, ktoré miluje.“
  9. V roku 1992 na hrade vypukol požiar. Kráľovná zaplatila za opravy veľkú sumu (takmer 40 miliónov libier), čo ukazuje, koľko veľa pre ňu toto miesto znamená.
  10. Leto zvykne trávil na Balmoralskom zámkuVianoce zase na Sandringhamskom panstve v Norfolku.
  11. V Škótsku je jej oficiálnym sídlom Holyroodhouse v Edinburgu.
  12. Rodina je pre kráľovnú veľmi dôležitá. Okrem toho, že má štyri deti, má teraz osem vnukov a šesť pravnukov – najmladší z nich je princ Louis z Cambridge, ktorý sa narodil v apríli 2018.
  13. 30 krstniatok.
  14. V roku 2007 sa kráľovná a vojvoda z Edinburghu stali prvým kráľovským párom, ktorý oslávil diamantové výročie svadby (60 rokov).
  15. Kráľovná predniesla reč o svojom manželovi a povedala: „Bol celkom jednoducho mojou silou a zostal ňou aj po všetky tie roky.“
  16. Zatiaľ čo vojvoda z Edinburghu oficiálne odstúpil od svojich kráľovských povinností, kráľovná sa stále zúčastňuje na verejných vystúpeniach ako národný panovník, aj keď nemá toľko zaangažovaností ako predtým. Prestala však cestovať na veľmi dlhé vzdialenosti.
  17. Ďalší členovia kráľovskej rodiny pomáhajú s týmito verejnými schôdzkami.
  18. Neskôr kráľovná vykonávala svoju prvú kráľovskú angažovanosť s Meghan Markle, vojvodkyňou zo Sussexu – čerstvou manželkou princa Harryho (jej vnuka) a najnovším prírastkom kráľovskej rodiny.

Zaujímavé fakty

  1. Kráľovná je vysoká približne 162 cm.
  2. Je následníčkou Sasko-cobursko-gothajskej dynastie, ktorá bola počas druhej svetovej vojny premenovaná na Windsorskú dynastiu.
  3. Na mieste v Londýne, kde sa kráľovná Alžbeta II. narodila, je teraz čínska reštaurácia.
  4. Veľa ľudí vie, že jej obľúbeným psím plemenom je pembrokeský waleský korgi. Počas svojho vládnutia ich vlastnila viac ako 30.

    Fakty o kráľovnej Alžbete II.
    Kráľovnino obľúbené psie plemeno. Zdroj: bbc.com
  5. Jej prvý korgi sa volal Susan a dostala ho na svoje 18. narodeniny v roku 1944.
  6. Pokiaľ ide o ostatné zvieratá, kráľovná oficiálne vlastní všetky veľryby a delfíny vo vodách Veľkej Británie.
  7. Nie je však vlastníkom všetkých labutí, v čo mnohí ľudia veria. Kráľovná Alžbeta II. vlastní iba určitý druh labutí, ktorý žije na rieke Temža.
  8. Kráľovná je veľkým fanúšikom škótskych country tancov.
  9. Prvý futbalový zápas, na ktorom sa zúčastnila, bol v roku 1953 – FA Cup Final, keď Blackpool porazil Bolton Wanderers 4-3. Lopta, s ktorou sa hralo, bola predaná začiatkom tohto roka v aukcii za 5 250 GBP (takmer 6000 eur)!
  10. Existuje 237 ulíc pomenovaných po Alžbete (Elizabeth), ale len 153 po Viktórii.
  11. Nielen v Spojenom kráľovstve sa portrét kráľovnej objavuje na peniazoch. Drží svetový rekord, pretože sa zobrazuje v mene aspoň v 35 rôznych krajinách. To je viac než ktorýkoľvek iný žijúci monarcha.
  12. Kráľovná je tiež známa svojou láskou k inováciám a technológiám. Prvý e-mail poslala v roku 1976 z počítača britskej armády – dávno predtým, než sa väčšina ľudí vôbec dostala k počítaču!
  13. V roku 2014 poslala svoj prvý tweet počas návštevy výstavy v múzeu vedy, odoslaného z účtu @BritishMonarchy, v tomto znení: „Je mi potešením otvoriť dnes výstavu Informačný vek v múzeu @ScienceMuseum a dúfam, že ľudia si užijú návštevu. Elizabeth R.“
  14. Dokonca sa objavila aj v Bondovke! Teda, viac-menej. Išlo o slávnostné otvorenie olympijských hier v Londýne v roku 2012, kde si zahrala rolu samej seba. Jej účasť v klipe bola veľkým prekvapením, pretože kráľovná do paláca filmárov nikdy nepúšťala. Podľa tvorcov klipu zvládla svoj herecký part po boku Daniela Craiga, ktorý stvárnil agenta 007, na prvý pokus.
  15. Je na tróne už tak dlho, že štyria z piatich obyvateľov Británie vtedy ešte ani neboli na svete. Väčšina Britov nikdy nepoznala iného monarchu ako Alžbetu: 81 % obyvateľov Spojeného kráľovstva nebolo nažive, keď kráľovná zasadla na trón. Vo svojich 90 rokoch je najdlhšie vládnucim monarchom na svete.

Zdroj BBC
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií