fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

92 FAKTOV o kráľovnej Alžbete II., ktorá cez víkend oslávila svoje 92. narodeniny. Tento rok už druhýkrát

Vedeli ste, že v Británii oslavujú panovníci svoje narodeniny tradične vždy druhú júnovú sobotu, keď je už v Londýne zvyčajne lepšie počasie? Alžbetine skutočné narodeniny sú 21. apríla, vtedy ich oslávila v súkromí s rodinou.

Pri príležitosti jej oficiálnych narodenín sa v centre Londýna konala tradičná výročná vojenská prehliadka, ktorú si pozrela celá kráľovská rodina. Kráľovná sa v svetlomodrom kostýme previezla v kočiari centrom mesta. Jej manžel – princ Philip – po jej boku chýbal. A keď už sme pri ňom, ten včera (v nedeľu 10. júna) oslávil svoje 97. narodeniny. Od vlaňajška sa však na verejných podujatiach nezúčastňuje.

V ďalšom kočiari nasledovali novomanželia vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu – princ Harry a Meghan Markleová. Manželke princa Williama Catherine robila v kočiari spoločnosť princezná Camilla, manželka následníka trónu princa Charlesa.

Vyvrcholením celej veľkolepej vojenskej prehliadky s viac ako 1000 vojakmi bol prelet kráľovskej letky. Kráľovská rodina ju ako každý rok sledovala z balkóna Buckinghamského paláca.

Pri tejto príležitosti vám prinášame 92 faktov o kráľovnej Alžbete II., o ktorých ste možno nevedeli.

Skorý život

 1. Narodila sa 21. apríla 1926 na Bruton Street 17 v Londýne.
 2. Jej rodičmi boli princ Albert, vojvoda z Yorku (ktorý neskôr prevzal meno svojho otca, keď sa stal kráľom Jurajom VI.) a jeho manželka Lady Elizabeth Bowes-Lyon.

  Malá princezná Alžbeta so svojimi rodičmi. Zdroj: bbc.com
 3. Jej celé meno je Elizabeth Alexandra Mary Windsor.
 4. Prvých pár rokov svojho života žila so svojou rodinou v Londýne, v časti zvanej Piccadilly.
 5. Jej dedko Juraj V. bol prvým britským windsorským (predtým Sachsen-Coburg-Gotha) monarchom, kráľom Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a severného Írska a cisár Indie (od 1910 do 1936).
 6. Pokrstená bola 29. mája 1926 v súkromnej kaplnke v Buckinghamskom paláci.
 7. Keď bola malá, rodina ju volala Lilibet.
 8. Jej sesternica Margaret Rhodesová povedala, že je to “veselá malá dievčina, ale v podstate rozumná a dobre sa správa.”
 9. Odmalička milovala kone a dostala poníka už na svoje 4. narodeniny.
 10. V roku 1930 sa narodila jej sestra, princezná Margaréta Rose z Yorku.
 11. Dve malé dievčatá si užívali rôzne príbehy a hrali s rodičmi rôzne hry či predstavenia.
 12. A takisto hrali na piane.
 13. Princezné nechodili do školy. Učila ich doma špeciálna učiteľka, tzv. guvernantka Marion Crawford.
 14. V roku 1934, vo veku 8 rokov, sa princezná Elizabeth stretla na svadbe s Philipom Mountbattenom – princom Philipom z Grécka a Dánska. Neskôr sa stal jej manželom!
 15. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že Alžbeta (Elizabeth) nebola predurčená stať sa kráľovnou – preto ako dievča nežila v Buckinghamskom paláci.
 16. Keď v roku 1936 zomrel jej starý otec, kráľ Juraj V., kráľom sa mal stať jeho prvý syn Eduard – Alžbetin strýko.
 17. Eduard odstúpil ešte skôr, ako bol korunovaný, a trón prenechal svojmu mladšiemu bratovi Albertovi – otcovi Alžbety a Margaréty. To znamená, že až teraz sa Alžbeta stala nástupníčkou trónu.
 18. Albert prijal otcovské meno, spolu s rodinou sa presťahoval do Buckinghamského paláca a 12. mája 1937 bol korunovaný vo Westminsterskom kláštore.

Príprava na post kráľovnej

 1. Keď v septembri 1939 vypukla druhá svetová vojna, mnohé deti boli evakuované a poslané do bezpečia. Kráľovská rodina sa však rozhodla neposlať svoje dievčatá do inej krajiny.
 2. Namiesto toho princezné strávili väčšinu vojnových rokov na Windsorskom zámku pri Londýne. „Išli sme na víkend a zostali päť rokov,” povedali.
 3. Okná zámku boli zablokované vrecami s pieskom, svetlá boli stlmené a množstvo umeleckých diel bolo presunutých na iné miesto.
 4. Medzitým ich rodičia zostali v Buckinghamskom paláci – sľúbili to krajine.
 5. To znamená, že princezná Alžbeta strávila veľa rokov počas dospievania práve na Windsorskom zámku. Bola tam od svojich 13 do 19 rokov.
 6. Počas náletov v rokoch 1940-41 bol Buckinghamský palác zasiahnutý bombami.
 7. Uvádza sa, že matka princeznej sa dokonca naučila používať zbraň v prípade, že by sa ju nepriateľ pokúsil uniesť. Skôr by použila zbraň, ako by opustila krajinu kvôli vlastnej bezpečnosti.
 8. V priebehu týchto rokov sa Elizabeth začala pripravovať na kráľovské povinnosti, ktoré by jej neskôr prešli do života. V roku 1940 predniesla svoju prvú reč v rádiu vo veku len 14 rokov. 

  Princezná Alžbeta prvýkrát v éteri. Zdroj: bbc.com
 9. V nej popriala všetko dobré deťom, ktoré boli evakuované z Británie, aby ich ochránili pred konfliktom.
 10. Keď sa vojna skončila, davy sa zhromaždili vonku okolo Buckinghamského paláca, aby oslavovali. Princezná Elizabeth a princezná Margaréta mohli ísť von a tajne sa k nim pripojiť, prelínajúc sa s verejnosťou. Hovorí sa, že Alžbeta sa bála, že ju ľudia spoznajú, ale neskôr povedala, že je to jedna z najpamätnejších nocí jej života.
 11. V roku 1945 sa naučila šoférovať. Kráľovná Alžbeta II. j jedinou osobou, ktorá môže šoférovať bez vodičského preukazu!
 12. Akonáhle oslávila svoje 21. narodeniny, oznámili zásnuby s princom Philipom, vojvodom z Edinburghu. Svadba bola 20. novembra 1947 vo Westminsterskom opátstve.
 13. Mala na sebe šaty, za ktoré zaplatila žetónmi, ktoré boli ako poukážky používané na nákup vecí po vojne.
  Šťastní novomanželia. Zdroj: bbc.com

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií