fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ani abstinenti nie sú úplne za vodou, je u nich zvýšené riziko demencie. Dokazuje to štúdia z Londýna

Máte tip? napíšte nám mailom

Pri príležitosti Medzinárodného dňa piva tu máme ešte jednu zaujímavú štúdiu.

Odriekanie si alkoholu v strednom veku môže zvýšiť riziko demencie rovnako ako prílišné pitie. Vyplýva to zo štúdie publikovanej v odbornom časopise British Medical Journal (BMJ). Štúdia mapuje pitné návyky 9000 londýnskych štátnych zamestnancov vo veku 35 – 55 rokov od roku 1985 do roku 1993. Informovala o tom vo štvrtok spravodajská stanica Sky News.

Tieto osoby boli monitorované priemerne ďalších 23 rokov. Celkovo sa na základe nemocničných, psychiatrických a štatistických údajov potvrdilo 397 prípadov demencie. Podľa BMJ sa abstinencia od alkoholu spája v strednom veku so 45-percentným nárastom hrozieb vzniku demencie v porovnaní s ľuďmi, ktorí konzumujú jednu až 14 jednotiek alkoholu týždenne.

abstinenciou k demencii
Zdroj: telegraph.co.uk

Pri konzumácii viac než 14 jednotiek za týždeň sa však riziko vzniku demencie zvyšuje o 17 percent s každými ďalšími siedmimi jednotkami za týždeň. Autori štúdie uzatvárajú, že na prvý pohľad nezreteľné mechanizmy vedúce k demencii u ťažkých alkoholikov a abstinentov sú zrejme rozličné.

Štúdia ale nezohľadňuje pitné návyky osôb pred dosiahnutím stredného veku.

“Ľudia, ktorí sú úplnými abstinentmi od alkoholu, môžu mať za sebou celé dlhé obdobie extenzívneho prijímania alkoholu. To môže sťažiť interpretáciu spojitosti medzi pitím a zdravím,” uviedla Sara Imarisiová, šéfka britského výskumného strediska pre liečenie Alzheimerovej choroby.

Prečítajte si tiež:
Ego má zase problém. Policajti ho nachytali pri čerstvo posprejovanej stene!

Budúci výskum sa bude musieť zameriavať na pitné návyky počas celého života jednotlivca, a to vnesie viac svetla na vzťah medzi alkoholom a demenciou”, dodala Imarisiová.

Súčasné vládne odporučenia uvádzajú maximálne 14 jednotiek alkoholu počas týždňa pre mužov i ženy – konkrétne šesť pínt (približne tri litre) piva alebo najviac jeden a pol fľaše (1,125 litra) vína.

Samozrejme, týmto článkom vás nevyzývame k pitiu alkoholu. Ako je všeobecne známe, prílišné množstvo je škodlivé. Dbajte na to.

Zdroj: http://www.teraz.sk/zdravie/studia-nepitie-alkoholu-v-strednom-ve/340421-clanok.html

Foto: https://secure.i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/02768/booze_2768290b.jpghttps://www.thesun.co.uk/wp-content/uploads/2016/05/2861001.main_image.jpg?strip=all

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií