fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Advokáti poradia zdarma. Bezplatná právna pomoc počas karantény

Slovenská advokátska komora (SAK) spúšťa na dva týždne bezplatnú právnu pomoc, ktorú bude poskytovať 160 advokátov online.

Máte tip? napíšte nám mailom

V roku 2019 sa bezplatná právna pomoc poskytovala v 12 mestách Slovenska a advokáti poradili takmer 750 ľuďom ako by mali postupovať vo svojej právnej situácii. Do podujatia sa minulý rok zapojilo 115 advokátov, ktorí poskytovali občanom prvotnú právnu radu zdarma.

V tomto roku, vzhľadom na závažnú situáciu a preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu, sme poskytovanie právnej pomoci formou osobných konzultácií, plánované na 22. apríla 2020 v trinástich mestách Slovenska, museli zrušiť.

Nariadením mimoriadneho stavu a následne núdzového stavu sa však veľké množstvo ľudí, vrátane advokátov, ocitlo v dobrovoľnej alebo aj povinnej domácej karanténe. Komunikácia sa presunula do digitálnej sféry. Preto SAK prišla s myšlienkou prispôsobiť poskytovanie bezplatnej právnej pomoci aktuálnej situácii, teda – poskytovať ju online.

„Ste v karanténe, doma s deťmi alebo pracujete z domu? Nepremeškajte príležitosť poradiť sa s advokátom zdarma. Práve v tejto situácii je vhodný čas si okrem skríň a garáže upratať aj v právnych záležitostiach.“

Ako si môžem zažiadať o právnu radu zdarma?

Slovenská advokátska komora ponúka možnosť poradiť sa s advokátom bezplatne. Stačí si na stránke Slovenskej advokátskej komory vybrať spomedzi do projektu zapojených advokátov a elektronicky mu zaslať popis svojej situácie a prípadne príslušné dokumenty. Advokát spätne zašle posúdenie záležitosti a radu v rozsahu približne 1 strany A4. Predmetom bezplatnej právnej pomoci nie je spisovanie dokumentov a podaní, ani iné úkony voči súdu.

Prečítajte si tiež:
Na Slovensku pribudlo 81 prípadov nového koronavírusu. Najviac ich eviduje Košický kraj

Pri bezplatnej právnej pomoci ide predovšetkým o podanie prvotnej právnej rady a usmernenie, akým spôsobom je možné v danej životnej a právnej situácii postupovať. Advokáti poradia v každej oblasti práva, v minulých rokoch išlo najmä o otázky týkajúce sa pozemkov, susedských vzťahov. Rozšírené boli aj otázky vyživovacej povinnosti k maloletým a úprava práv a povinností k maloletým po rozvode.

V tomto roku očakávame, že pribudne aj veľké množstvo otázok priamo súvisiacich s aktuálnou situáciou, teda napríklad pracovnoprávne záležitosti. Ale aj otázky ohľadom možnosti obmedzenia styku s deťmi pri rozvedených rodičoch v čase karanténnych opatrení a podobne.

Na poskytovanie právnej pomoci sa prihlásilo viac ako 160 advokátov. Bezplatnú právnu pomoc spúšťame na 14 dní, o radu je možné požiadať zapojených advokátov od 24. marca do 7. apríla 2020.

Slovenská advokátska komora

Slovenská advokátska komora je nezávislá samosprávna stavovská organizácia. Pomáha uskutočňovať ústavné právo občanov na obhajobu a chrániť ostatné práva a záujmy občanov a právnických osôb v súlade s Ústavou SR a zákonmi. SAK združuje 6200 advokátov a 2100 koncipientov.

Upozornenie: Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.

Prečítajte si tiež:
Výskumníci sa zhodli: Ak by Čína neuzavrela Wu-Chan, dopadlo by to oveľa horšie
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií