fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Aj muži majú biologické hodiny! V akom veku tikajú najhlasnejšie?

Máte tip? napíšte nám mailom

Čas otcovstva je tiež ohraničený

Biologické hodiny sa skloňujú skôr v živote žien ako mužov. Tí si myslia, že na to, aby sa stali otcom majú celý život. Americkí vedci z Georgetown University vo Washingtone prišli so štúdiou, ktorá skúmala plodnosť mužov. Zistili, že najideálnejšie je mať deti vo veku 20-35 rokov, kedy sú v plnej sile a práve v tomto veku je veľmi vysoký predpoklad, že ich deti budú zdravé a nebudú trpieť vrodenými chorobami alebo niektorým z poškodení tela.

Naopak, s vekom 35+ riziko rastie a mať deti po 40-tke lekári neodporúčajú ani mužom, ani ženám. Práve v tomto období je totiž veľké riziko, že dieťa bude trpieť autizmom, poruchou inteligencie, poruchou sústredenia, duševnými chorobami alebo Downovým syndrómom.

bábätko

Biologické hodiny mužov výrazne ovplyvňuje nielen vek, ale aj životný štýl. Pokiaľ je muž milovník alkoholu a pije pravidelne, jeho deti môžu byť hyperaktívne, môžu mať zlú koordináciu alebo problémy pozornosti aj napriek tomu, že ich matka bude úplne zdravá. Ďalej sú to poškodenia mozgu, vrodené choroby ako diabetes alebo obezita.

Prečítajte si tiež:
V Európskej únii sme už 15 rokov. Aké výhody či nevýhody to pre nás za ten čas prinieslo?

Najlepšia rada pre mužov s cieľom maximalizovať svoje šance splodiť zdravé dieťa, je pokúsiť sa mať rodinu pred tým, než dovŕšia 40 rokov. Vieme, že pokusy o dieťa vo vyššom veku sú u muža aj u ženy vo všeobecnosti menej úspešné,” hovorí vedec z inej univerzity, Allan Pacey zo Sheffield University.

Kedy teda biologické hodiny tikajú najhlasnejšie?

Vedci sa zhodujú, že najlepší čas na deti je vo veku 20-35 rokov. Od 35-40 je najvyšší čas na založenie rodiny. Po tejto hranici by sa pokusy podariť nemuseli alebo by mohli poškodiť alebo ohroziť zdravie dieťaťa na celý život.

hodiny

Zdroj: dailymail.co.uk  pixabay.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií