Aj v lete pokračuje unikátne saxofónové kvarteto Saxophone Syncopators vo svojom koncertnom turné po Slovensku

Aj v lete pokračuje unikátne saxofónové kvarteto Saxophone Syncopators vo svojom koncertnom turné po Slovensku

Traja gentlemani a jedna dáma tvoria unikátne saxofónové kvarteto Saxophone Syncopators.

V ich podaní môžete počuť na Slovensku neznámy repertoár vážnej hudby v origináli skomponovaný pre toto zaujímavé hudobné zoskupenie ale aj rozkošný, hravý ragtime v aranžmánoch z rokov 1910-1923. Ich špecialitou sú dve nemé grotesky Charlieho Chaplina doprevádzané naživo skladbami žánru ragtime. Presne tak sa tieto filmy pred sto rokmi aj premietali.


Na jednom z letných koncertov v Bratislave odohrajú aj naozaj nevšednú slovenskú premiéru skladieb vážnej hudby pre tubu a saxofónové kvarteto.

O letných koncertoch kvarteta nám porozprával umelecký vedúci Ladislav Fančovič: „Tešíme sa, že môžeme takéto netradičné hudobné zoskupenie ukázať naozaj po celom Slovensku od Bratislavy až po Sninu. Každý koncert bude iný, niektoré budú vyslovene venované vážnej hudbe, iné budú venované veselému, hravému a až priam tanečnému žánru ragtime. Na niektorých koncertoch odohráme aj našu speclialitu, s ktorou máme skvelý úspech doma aj v zahraničí – naživo spevádzame dve 30-minútové nemé grotesky Charlieho Chaplina hudbou zloženou zo starých ragtimov. V minulom roku sme s týmto projektom odohrali viac než 20 výchovných koncertov po Slovensku a boli sme prekvapení, že drvivá väčšina detí nemý čiernobiely film nikdy nevidela. Najviac nás potešilo, že sa to páčilo aj pubertiakom :-D.“

sax-sync-exterier

V lete kvarteto odohrá jedenásť koncertov, z ktorých prevažná väčšina bude v rámci kultúrnych liet jednotlivých miest s voľným vstupným. Pre bratislavské publiku a projekt Hudba v sade pripravili aj jednu výnimočnú premiéru.

„Do nášho repertoáru tento rok pribudne aj niekoľko výnimočných skladieb. Na koncerte 12.augusta v rámci projektu Hudba v sade (všade) odohráme s tubistom Slovenskej Filharmónie, Nikolajom Kanišákom, slovenské premiéry naozaj zaujímavých skladieb napísaných pre pre tubu a saxofónové kvarteto,“ dodal Fančovič.

V lete 2017 odohrá kvarteto 11 koncertov:

16.7.2017 Hlohovec – Hlohovecký piknik, Zámocká záhrada, 14:00 – 16:00 hod.
16.7.2017 Bratislava – Múzeum Chorvátov, Devínska Nová Ves – koncert vážnej hudby a ragtimov. Začiatok o 18:00 hod.
23.7.2017 Poprad – Námestie sv. Egídia – koncert o 15:00 hod. Vstup voľný.
23.7.2017 Prešov – Synagóga – koncert vážnej hudby o 19:00 hod.
11.8.2017 Žiar nad Hronom – Letný pavilón – koncert o 19:00 hod. Vstup voľný.
12.8.2017 Bratislava – Hudba v Sade – koncert pre tubu a saxofónové kvarteto, začiatok o 17:00 hod. Vstup voľný.
17.8.2017 Senica – Nočná Senica – Námestie oslobodenia – Nemé grotesky Charlieho Chaplina naživo doprevádzané saxofónovým kvartetom a hudbou ragtime. Začiatok o 20:00 hod. Vstup voľný.
24.8.2017 Bratislava – Letná čitáreň u Červeného raka – Koncert zložený zo skladieb vážnej hudby v kombinácii s premietaním nemej grotesky Charlieho Chaplina naživo doprevádzanej saxofónovým kvartetom a hudbou ragtime. Začiatok  o 19:30 hod. Vstup voľný.
26.8.2017 Čadca – Matičné námestie – koncert v rámci kultúrneho leta o 18:30 hod. Vstup voľný.
27.8.2017 Bardejov – Bardejovský jarmok – koncert vážnej hudby o 14:30 hod. Vstup voľný.
27.8.2017 Snina – Námestie centrum – Nemé grotesky Charlieho Chaplina naživo doprevádzané saxofónovým kvartetom a hudbou Ragtime. Začiatok o 20:00 hod. Vstup voľný.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Kollárovci vypredali športovú halu v Považskej Bystrici. A majú pre nás novinku!

 

Viac informácií nájdete na webstránkach miest, www.saxophonesyncopators.com, alebo FaceBookovej stránke kvarteta.

Koncerty z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

saxophone-syncopators-cd2015-2

SAXOPHONE SYNCOPATORS je ojedinelé saxofónové kvarteto, ktoré sa špecializuje na interpretáciu diel, ktoré boli pôvodne skomponované pre toto nástrojové obsadenie. Kvarteto sa zameriava na dva odlišné hudobné žánre. Jedným je klasická hudba a druhým je ragtime z rokov 1910-1920.

Vo svojom klasickom repertoári oživujú diela, ktoré na Slovensku neboli nikdy interpretované, napríklad saxofónové kvarteto op. 109 Alexandra Glazunova, alebo skladby skladateľov Jean-Baptiste Singeleé, Eugéne Bozza, Piere Max Dubois či Claude Pascal. Všetky tieto diela vznikali v dobe, kedy saxofón ako hudobný nástroj zažíval svoj najväčší vývoj, a stal sa veľkou inšpiráciou pre interpretov aj pre hudobných skladateľov. Aj dnes saxofón inšpiruje skladateľov a napríklad slovenský skladateľ Jevgenij Iršay skomponoval priamo pre Saxophone Syncopators skladbu Saxocracy. Kvarteto hrá skladby, ktoré sú z 90% slovenskými premiérami.

Saxophone Syncopators okrem repertoáru klasickej hudby hrajú aj najstarší ragtime a hot jazz z prvej polovice 20-teho storočia v originálnych úpravách pre saxofónové kvarteto po vzore saxofónových ansámblov, ktoré v týchto časoch pôsobili, ako napr. Six Brown Brothers, Columbia Saxophone Sextette, The Missouri Entertainers, Joe Thomas Saxotette, Hollis Saxophone Quintet.

Večer nemého filmu je unikátny audio-vizuálny projekt v ktorom hudobníci naživo sprevádzajú dva 30 minútové nemé filmy Charlieho Chaplina so špeciálne skomponovanou hudbou zloženou zo starých ragtimov tak, aby hudobné motívy presne zapadali do scénok filmov.

Na dosiahnutie čo najvernejšieho a najautentickejšieho zvuku používajú Saxophone Syncopators originálne dobové nástroje z 20-tych rokov minulého storočia.
Za svoju pomerne krátku existenciu odohrali množstvo koncertov po Slovensku, Čechách, Nemecku a absolvovali aj turné v Indii.

Obsadenie Saxophone Syncopators:

Pavol Hoďa – soprán/alt saxofón, klarinet
Frederika Babuliaková – alt saxofón
Ján Gašpárek – tenor saxofón
Ladislav Fančovič – barytón saxofón, aranžmány

www.saxophonesyncopators.com

Google+ Linkedin

Written By :

Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

*

*