fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Aj vďaka rozumnému využitiu eurofondov si chránime históriu a kultúru. Tieto projekty sú toho jasným dôkazom

Nasledujúce miesta by neboli zrekonštruované bez pomoci prostriedkov z Európskej únie. Žiadosť o dotácie na projekt vo vašom bydlisku môžete podať aj vy, stačí sa držať týchto krokov

Slovensko sa môže pýšiť bohatou históriou a kultúrou, ktorej prvky existujú dodnes. A to aj vďaka ľuďom, ktorí sa starajú o ich zveľaďovanie. Za posledné roky naša krajina oprášila nemalé množstvo pamiatok, o ktorých ste možno ani netušili, že máme. Písali sme aj o Krásnej Hôrke, komplexná revitalizácia hradu si zo štátneho rozpočtu vyžiada takmer 35 miliónov eur.

Stredoveká dedinka Paseka pod hradom Strečno

Zdroj: sdetmi.com

Model stredovekej dedinky pod hradom Strečno zatraktívňuje prostredie. Pri prehliadke hradu by ste mali nakuknúť aj do nej, ponúka jedinečné okienko histórie. Človek ľahko získa predstavu, ako sa mohlo žiť v stredoveku.

Každý z renovovaných domčekov predstavuje domov jedného z remeselníkov. Vnútro domov pozostáva z predmetov a skromného vybavenia, ktoré zodpovedá historickým súvislostiam. Možno nájsť typické obydlie liečiteľa, pekára alebo útulňu pre pútnikov.

Kysucko-oravská lesná železnica

Zdroj: travelguide.sk

Súčasťou tohto projektu je aj skanzen (múzeum ľudovej architektúry) kysuckej dediny, ktorý obsahuje viacero objektov pozbieraných z celého regiónu. Dedinka predstavuje tradičné bývanie a život v horách severného Slovenska. Už vtedy dokázali naši predkovia naplno využiť silu vodného kolesa, ako ukazuje zachovalá budova mlynu.

Do dediny je možné dostať sa starou železnicou, na ktorej máte pocit, že ste sa vrátili o 100 rokov späť. Kedysi bola dlhá až 110 kilometrov, tiahla sa cez rozsiahle územie lesov. Dodnes sa zachovali posledné tri kilometre, ktoré sú Národnou technickou pamiatkou.

Drevené chrámy na slovensko-poľskom pohraničí

Zdroj: planetslovakia.sk

V rámci projektu bola podporená rekonštrukcia 14-tich kostolov, ôsmych na poľskej a šiestich na slovenskej strane. Drevené kostolíky sú pravým klenotom severného Slovenska. Niet div, že sa zapísali do svetového dedičstva UNESCO.

Karpatské nebo – kolonické sedlo

Zdroj: astrokolonica.sk

Na severovýchode Slovenska sa nachádza observatórium, ktorému sa darí najmä vďaka veľmi malému svetelnému smogu. Viditeľnosť hviezd je preto veľmi vysoká.

Hviezdne nebo si možno vychutnať ako cez noc, tak i cez deň, a to najmä vďaka budove planetária, ktoré sa síce nachádza v lone prírody, zato dodá potrebnú atmosféru.

Rekonštrukcia zámku Vígľaš

Do roku 2009 bol zámok len ruina. Stačilo niekoľko rokov, dobrý zámer, pohľad historika a archeológov a dotácia vo výške takmer 6 miliónov eur. Zámok má dnes novú tvár. Slúži ako hotelové zariadenie a dá sa zúčastniť aj prehliadky hradu. Nádvorie vytvára atmosféru stredoveku, nachádzajú sa tu praky a stoje typické pre to obdobie.

Komárno

Zdroj: pevnost.komarno.eu

Komárňanská pevnosť je najväčšou stavbou svojho druhu v strednej Európe. Prechádzku okolo hradieb pevnosti neodporúčame, je totižto dlhá až 15,5 kilometrov. V minulosti bola najvýznamnejšou vojenskou pevnosťou Rakúsko-Uhorska a dokázala v prípade potreby ukryť až 200-tisíc vojakov.

V súčasnosti je zaradená medzi kandidátov do svetového dedičstva UNESCO. Pevnosť potrebovala rekonštrukciu, a do tej spadala najmä budova kasárne, ktorá mala poškodenú strechu.

Šaštín-Stráže

Zdroj: mestosastinstraze.sk

Mesto Šaštín-Stráže je najznámejšie pútnické miesto na Slovensku a jeho dominantou je bazilika. Za európske peniaze sa tu realizovalo niekoľko projektov. Do rekonštrukcie spadala socha piety, ktorá stojí pred kláštorom, malá historická fontána na dvore, či stĺp Najsvätejšej trojice, ktorý napriek tomu, že je historickou pamiatkou, dnes vyzerá ako nový.

Eurofondy sa vo vysokej miere podieľali na vzniku nespočetného množstva cyklistických trás naprieč Slovenskom, ako aj turistických chodníkoch. Ak túžite vedieť, čo bolo podporené vo vašom meste, môžete si to pozrieť na tejto mape.

Zdroj: dobrefondy.eu

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií

"