fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ak majú vaši rodičia TÚTO vlastnosť? Ak áno, je veľká pravdepodobnosť, že budete trpieť prehnanou sebakritikou

Máte tip? napíšte nám mailom

Deti častokrát kopírujú správanie rodičov, pričom si k nemu vypestujú zvyk. A to je nie vždy dobré a správne…

Existujú ľudia, ktorí sú voči sebe i voči svojmu okoliu až prehnane sebakritickí. Pokiaľ majú túto nie príliš dobrú vlastnosť aj vaši rodičia, nemáme pre vás veľmi dobré správy. Prehnane (seba)kritickí rodičia totižto majú na svoje ratolesti prehnané nároky a očakávania. To je dôvodom toho, že na dieťa je v podstate od malička vyvíjaný tlak, pretože je stále upozorňované a kritizované za svoje chyby a nedostatky.

U detí, ktorých vychovávajú prehnane (seba)kritickí rodičia, je preto veľká pravdepodobnosť, že aj j nich sa vekom táto vlastnosť objaví tiež. Samozrejme, byť kritickým na seba, či svoje okolie nie je ničím zlým, no všetkého veľa škodí a prehnaná (seba)kritika je priam POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE

 toxická. Navyše ľuďom s touto vlastnosťou hrozí podstatne väčšie riziko vzniku úzkosti či depresie a v extrémnych prípadoch dochádza i k samovražde.

Vedci sa rozhodli túto problematiku študovať po dobu piatich rokoch na jednej zo singapurských základných škôl. Deťom tam dávali skladať puzzle v prítomnosti ich rodičov, pričom zistili, že čím viac rodičia svoje ratolesti kritizovali a upozorňovali ich na chyby, tým častejšie sa deti dopúšťali ďalších chýb. Dokonca sa našli aj takí rodičia, ktorí deťom puzzle vzali a poskladali ich sami. Tieto momenty deti vyhodnotili ako veľmi nepríjemné a frustrujúce.

Prečítajte si tiež:
Premiér Igor Matovič dnes s delegáciou odletel na prvú zahraničnú cestu do Česka

Ďalej sa zistilo, že deti, ktorých rodičia sú prehnane (seba)kritickí, sa kvôli nadmernému tlaku a kritike boja v prípade potreby požiadať o pomoc, pretože si myslia, že ide o prejav zlyhania. Preto treba mať na pamäti, že každý z nás je len človek a človek je omylný. Netreba mať preto na seba ale ani na svoje okolie mať prehnané nároky a očakávania.

 

 

Zdroj: Spring

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií