Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ak majú vaši rodičia TÚTO vlastnosť? Ak áno, je veľká pravdepodobnosť, že budete trpieť prehnanou sebakritikou

 toxická. Navyše ľuďom s touto vlastnosťou hrozí podstatne väčšie riziko vzniku úzkosti či depresie a v extrémnych prípadoch dochádza i k samovražde.

Pokračovanie pod reklamou

Vedci sa rozhodli túto problematiku študovať po dobu piatich rokoch na jednej zo singapurských základných škôl. Deťom tam dávali skladať puzzle v prítomnosti ich rodičov, pričom zistili, že čím viac rodičia svoje ratolesti kritizovali a upozorňovali ich na chyby, tým častejšie sa deti dopúšťali ďalších chýb. Dokonca sa našli aj takí rodičia, ktorí deťom puzzle vzali a poskladali ich sami. Tieto momenty deti vyhodnotili ako veľmi nepríjemné a frustrujúce.

Pokračovanie pod reklamou

Ďalej sa zistilo, že deti, ktorých rodičia sú prehnane (seba)kritickí, sa kvôli nadmernému tlaku a kritike boja v prípade potreby požiadať o pomoc, pretože si myslia, že ide o prejav zlyhania. Preto treba mať na pamäti, že každý z nás je len človek a človek je omylný. Netreba mať preto na seba ale ani na svoje okolie mať prehnané nároky a očakávania.

 

 

Zdroj: Spring

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií