fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Akí boli džentlmeni kedysi? Mali štýl a nechýbala im galantnosť

Máte tip? napíšte nám mailom

Pravdepodobne ste už počuli vetu, že džentlmeni už vymreli. Skôr, ako s tým budeme súhlasiť,  treba si spomenúť, akí boli muži kedysi a akí sú dnes. Čo všetko sa za tie roky zmenilo?

Akí boli muži kedysi a čo robilo džentlmena džentlmenom

Niektoré ženy čakajú na princa na bielom koni, iným stačí, že vedia po sebe umyť riad. Roky prinášajú nové vzorce správania a všetko sa mení. Ako by sme mohli charakterizovať džentlmena? Jednoducho môžeme povedať, že kde sa objavili, tam priniesli zdvorilé správanie. Poznali, čo sa patrí a nebola o nich núdza. Nemuseli byť vysokopostavení, dôležité bolo, že sa vedeli správať v spoločnosti. Dnešná doba im praje trochu menej a milé prejavy ako otváranie dverí alebo pomoc s obliekaním kabátu, by sme hľadali ťažko. To, samozrejme, nie je všetko, akí boli džentlmeni kedysi?

https://www.instagram.com/p/B4fIpcyJk2M/

Žene prejavovali úctu a rešpekt

Niektoré z týchto vecí robili aj naši starí otcovia a otcovia. Bolo to pre nich prirodzené a nezdalo sa im, že by robili niečo navyše. Keď do miestnosti vstúpila žena, postavili sa. Platí to aj dnes, ale skôr len pri vítaní hosťa. Keď prichádzala alebo odchádzala, podržali jej dvere. Ak ich čakal spoločný obed alebo večera, usadili ju k stolu a posadili sa až potom, ako dáma. Pri odchode jej pomohli obliecť kabát, požičali jej svoje sako, ak jej bolo chladno. V daždivom počasí jej podržali dáždnik alebo odniesli tašky, aby sa nenamáhala. Pokojne by sa dalo povedať, že ich dobrá výchova sa prejavila vždy, keď bolo treba. Otázka teda znie, čo sa zmenilo.

Akí boli džentlmeni kedysi? Mali štýl a nechýbala im galantnosť
Pixabay.com

Čo sa zmenilo?

Ak by sme hľadali odpoveď na to, prečo je to dnes inak, nebola by len jedna. Zmenila sa výchova. Matka je prvá žena, ktorú muž spozná a bude sa učiť to, čo mu ona ukáže. Ak mu teda vštepí základy galantnosti a úcty, je veľmi pravdepodobné, že sa tak bude správať aj k žene svojho života. Príkladom ide tiež otec, od ktorého syn vypozoruje správanie k svojej manželke a ženám okolo neho. Dnešná rýchla doba mení aj spôsob výchovy a deti a mladí ľudia trávia viac času pri mobile, počítači a hrách, ktoré im tieto informácie rozhodne neponúknu. To, akí boli džentlmeni kedysi, zmenilo aj postavenie žien v spoločnosti. Začali pracovať, emancipovali sa, a tak muži začali upúšťať od galantnosti a prejavov pozornosti.

Prečítajte si tiež:
Nová vojna na SK scéne?! Rytmus sa pustil do Twiinsiek, tie sa však nenechali a rozhodli sa mu to vrátiť

Čo si na džentlmenoch môžete všimnúť dnes?

Ako dnes spoznáte džentlmena? Oblieka sa elegantne a dbá na doplnky. Neuvidíte ho behať v teplákoch, roztrhaných rifliach alebo smiešnych tričkách. Rád si vyberie motýlika alebo kravatu, nezabúda na košele, pekné hodinky, pokojne aj vreckové. Vyhýbajú sa extravagantným výstrelkom a dbajú na upravený zovňajšok. Sú presní a radšej prídu o niečo skôr, ako čo i len o minútu neskôr. Pokojne vás pustia sadnúť si v MHD-čke, pustia vás do dverí a z ich úst nebudete počuť vulgarizmy. Pozná slová ako ďakujem, prosím a prepáč, čo je dnes skoro ako cudzí jazyk.

Na záver sme si nechali správanie k ženám – je elegantný, šarmantný a sleduje všetko okolo nej, aby sa jej nič nestalo a vyhla sa nepríjemnej situácii. Môžeme si povzdychnúť, akí boli džentlmeni kedysi jedineční, ale dobrou správou je, že ešte existujú.

https://www.instagram.com/p/BX8AISWAMbg/

Prečítajte si tiež:

Sexsymboly 20.storočia: TOTO sú muži, za ktorými šaleli všetky ženy!

Zdroj: kamzakrasou.sk  prezenu.joj.sk  interez.sk  blog.sme.sk  eduworld.sk

Prečítajte si tiež:
Swarovského kryštály v leukoplastoch? Aj zranenie môže byť krásne...

 

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií