fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ako bez starostí vykúriť dom? S peletami sa nespálite

Teplo domova – presne to potrebujeme a máme radi najmä v zimných mesiacoch. Nie každý má v obývačke plápolajúci oheň v krbe a ani úhľadne naukladané klátiky dreva sa sami nenarúbu. Realita vykurovania rodinného domu nebýva až taká romantická a často obnáša veľa manuálnej práce. Zjednodušenie obsluhy prinášajú moderné kotly na pelety.

Máte tip? napíšte nám mailom

Kúrenie v kotli na tuhé palivo je tradičným spôsobom vykurovania rodinných domov, obzvlášť na miestach, kde nie je plynová prípojka. Drevo a uhlie ako palivá sú cenovo výhodné. Ich nevýhody sa prejavia pri manipulácii a skladovaní. Drevo skvele horí, treba ho však pripraviť, dobre uskladniť a nechať vyschnúť. Pri kúrení v kotli musíte oheň najskôr založiť a pravidelne prikladať. Veľa práce, hovoríte si…

Ide to aj jednoduchšie

Výrazné uľahčenie ponúkajú peletové kotly, ktoré majú automatickú a čistú prevádzku. Ako palivo sa používajú malé drevené valčeky lisované z pilín, s ktorými si kotol na pelety ľahko poradí. Jednoducho povedané, sám zapáli oheň, sám palivo prikladá, a keď treba, dokáže oheň aj uhasiť. V závislosti od veľkosti zásobníka peliet sa nemusíte o vykurovanie starať aj niekoľko dní. Pelety majú vysokú výhrevnosť, sú ekologické a zostáva z nich len minimum popola.

Priložte do kotla z pohovky

Skontrolovať e-mail, Facebook a potom teplotu doma – to nie je sci-fi, ale využitie moderných technológií na sto percent. „Kotol na pelety môžete vďaka aplikácii a pripojeniu na internet ovládať vzdialene,“ potvrdzuje Ing. Roman Boczek zo spoločnosti OPOP, ktorá vyrába kotly na tuhé palivo už celé desaťročia. A dodáva: „Stačí v mobile alebo na počítači nastaviť teplotu alebo aj zmeniť čas, kedy má kotol začať kúriť.“ Už nikdy sa tak nevrátite do premrznutého domu.

Prečítajte si tiež:
"Práve mi zomrela žena!" Príbeh o pánovi z Ružomberka, ktorý o smrti vedel skôr, ako ktokoľvek iný

kotol na pelety

Užitoční pomocníci na dosah

Automatickú prevádzku môžete ešte podporiť vhodným príslušenstvom. Môžete si tak uľahčiť prácu s čistením kotla a vynášaním popola. Na rozkúrenie, udržiavanie ohňa ani obsluhu netreba veľkú fyzickú silu, čo ocenia hlavne ženy a starší ľudia.

Šetria miesto aj peniaze

Kotly na peletky nie sú žiadne začmudené monštrá, ale elegantné zariadenia s malými rozmermi. Priestor potrebujete hlavne pre uskladnenie vriec s peletami. Celoročná spotreba rodinného domu býva priemerne štyri až päť ton. Aj tu si však môžete zjednodušiť život. Keď si zadovážite takzvané peletové silo, odpadnú starosti s manipuláciou aj dopĺňaním zásobníka. Voľne uložené pelety nafúka priamo do sila cisterna od dodávateľa.

peletový kotol

Môžete si vyberať z viacerých predajcov, zvoľte však radšej pelety s certifikátom. Najvýhodnejšie nakúpite na jar, kedy môžete ušetriť až 20 percent ceny. Priemerné ročné náklady na pelety sú oproti aktuálnym cenám za plyn alebo elektrinu naozaj výrazne nižšie.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj opop stavebnik
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií