Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ako by mal vyzerať Váš jedálniček popri cvičení?

Hodiny strávené posilňovaním, prípadne iným športom sú síce fajn, ale dôležitá je aj strava, na ktorú často všetci zabúdame. Pokiaľ cvičíte, neznamená to, že budete jesť čo chcete. Vo všetkom treba mať určitý systém. Nepôjde to však hneď. Ideálne je začať so zmenou jedálnička postupne.

Naplánujte si to napríklad od začiatku nového týždňa a postupujte pomaly ale isto! ;-).

Základom je jesť aspoň 5 jedál denne, pokiaľ možno, pravidelne. Začneme raňajkami. Na ne si môžete zvoliť aj to Vaše „obľúbené“ pečivo – tentokrát celozrnné a k tomu prihoďte zopár bielkovín. Skvelý je napríklad cottage cheese, príp. tvaroh, vajíčka. Záleží to od toho, čo ráno na lačný žalúdok znesiete. Celé menu si dozdobíme zeleninou.

zdravá strava

Pomaličky ste už vyhladli, je desať hodín a Vy neviete, čo so sebou. Ideálny čas na desiatu. Nakoľko je ešte doobedie, doprajte si ovocie – jablko, banán… Šaláty sú najlepšou voľbou. Ovocie obsahuje vlákninu a jednoduché cukry. Tie síce nie sú najzdravšie, ale v dopoludňajších hodinách Vás dobijú energiou.

Teraz prichádza čas na obed. Mnohí sa zrejme stravujete v „závodných“ alebo v školských jedálňach, a preto pokiaľ môžete, vyberte si z ponuky, kde je mäso s ryžou, zemiakmi alebo cestovinami a zeleninovou prílohou. Maďarskému gulášu s knedľou by som sa osobne radšej vyhol. Čo sa týka mäsa, voľte kuracie, teľacie, príp. ryby. Bravčové si doprajte takisto, ale nepreháňajte to.

Olovrant prichádza zväčša okolo šestnástej hodiny a ideálne je konzumovať niečo podobné ako na obed, len v menšom množstve. To znamená, že opäť na rad prichádza zopár sacharidov a k tomu mäso alebo mliečne produkty.

Väčšina ľudí má po olovrante tréning. Pokiaľ idete trénovať, platia trochu odlišné pravidlá. Ak cvičíte silovo, Vaše posledné jedlo by malo obsahovať kvalitné komplexné sacharidy s trochou bielkovín. Ak sa pripravujete na tréning viac vytrvalostného charakteru, mali by ste konzumovať  kvalitné sacharidy so zdravými tukmi. Ideálnym zdrojom je kokosový olej, maslo alebo orechy.

Ihneď po tréningu je potrebné dodať telu energiu, aby sa zregenerovalo. Najlepším riešením je vypiť proteínovo-sacharidový nápoj.

No a na záver večera. Na večeru si určite nedávajte „obľúbenú“ ryžu. Večera by mala pozostávať z bielkovín a zeleniny. Tým pádom s minimálnym množstvom sacharidov. Možno ste sa už stretli s tým, ako športovci jedávajú večere dve. Nie je to na škodu, avšak najprv by bolo ideálne otestovať na sebe vplyv dvoch večerných jedál na Vaše telo. Pokiaľ zaregistrujete veľmi rýchly nárast telesnej hmotnosti, asi by ste ju mali z jedálnička vyradiť.

Čo na záver? Možno ste si všimli, že v článku sa dosť často vyskytuje slovo bielkoviny. Aj tu platí pravidlo: Všetkého veľa škodí. Je nevyhnutné, aby ste bielkoviny dopĺňali sacharidmi. Mohlo by sa pokojne stať, že Vaše telo pocíti veľké množstvo bielkovín a to by nebolo dobré. Trojdňová horúčka by sa Vám zrejme nevyhla. Nižšie máte jedálniček na ukážku, ako zhruba by mohol vyzerať aj ten Váš:

Raňajky: Fitness šunka, grahamový rohlík, paradajka alebo červená paprika, voda

Desiata: Biely jogurt, jablko

Obed: Zeleninový vývar, kuracie prsia varené vo vode, ryža, zeleninový šalát, voda

Olovrant: banán

Prvá večera: Tuniak vo vlastnej šťave, pol. grahamového rohlíka, voda

Druhá večera: Cottage, pol. grahamového rohlíka, pol. paradajky, voda

Pred spaním: Tvaroh, mlieko

 

Autor: Patrik Kopinec

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií