Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ako kvitne jabloň, orchidea či amarylis? Pozri si video od Maja Chudého, ktoré v troch minútach zobrazuje 929 hodín reálneho času

Majo Chudý je fotograf a dobrodruh, ktorý je známy svojimi nádhernými, dych vyrážajúcimi časozbernými videami slovenskej prírody. Nepíšeme o ňom prvýkrát. Timelapse mu učaroval v roku 2013, odvtedy sa fotografovaniu venuje intenzívne.

Rodák z Vinohradov nad Váhom sa tento raz rozhodol doslova si posvietiť na proces kvitnutia. Snímal viacero kvetov: marhuľu, čerešňu, hrušku, jabloň, amarylis, ružu, ľaliu, orchideu, alstroemeriu, faucariu, ibištek čínsky, veternicu hupehenskú a šlumbergeru.

Dokopy vyhotovil viac ako 40 000 fotografií, vo videu použil 24 626 z nich. Keďže vopred nevedel odhadnúť, ako dlho bude trvať kvitnutie jednotlivých kvetov, zvolil si interval snímania 1-2 minúty.

Zdroj: Majo Chudý

Autor približuje proces nasledovne: „Najdlhšie to trvalo druhu orchidey s názvom Dendróbium. Tá kvitla 105 hodín, preto som len pre túto jednu sekvenciu nafotil viac ako 2000 fotografií. Najrýchlejšie boli sukulent Faucaria a ibištek čínsky (nazývaný aj čínska ruža – pozn. red.). Napriek tomu že kvitnutie trvalo len o niečo viac ako 7 hodín, vyžiadali si približne 1500 fotiek pre každý kvet. To preto, že som vopred vedel, že budú kvitnúť rýchlejšie. Tak som skrátil interval fotenia na 20 sekúnd.“

Ak si myslíte, že na niečo takéto potrebujete svetlá, softboxy a plátna, ste na omyle. Majov skromný ateliér pozostával len z čiernej deky a žiarovky vloženej do alobalového kužeľa.

Stačí čierna deka a žiarovka v alobalovom kuželi. Zdroj: Majo Chudý

196-sekundové video zobrazuje, čo sa dialo pred objektívom fotoaparátu 929 hodín v reálnom čase. Na jar sa mu podarilo nasnímať kvitnutie ovocných stromov, hovorí však, že krátko nato prišla séria neúspechov, kedy kvety buď nerozkvitli, alebo namiesto kvitnutia uhynuli. V tom čase tvorbu videa vzdal. Inšpiráciu a silu pokračovať v projekte opäť našiel až v septembri. Žiaľ, počas leta prepásol širokú škálu kvitnutia rôznych druhov domácich, ale aj exotických druhov rastlín.

Čo bolo pri editovaní najťažšie? „Veľmi veľa práce spôsobilo odstránenie drobného hmyzu, ktorý sa prechádzal po niektorých kvetoch počas kvitnutia,“ prezrádza fotograf.

Majo vo svojom prirodzenom habitáte. Zdroj: Majo Chudý

Video s názvom „Flower blooming 2“ navráva, že nejde o jeho prvý počin tohto druhu. Pred tromi rokmi vytvoril (a pred 10 mesiacmi zverejnil na YT) prvé „Flower blooming“, pričom snímal jarné kvety. YouTube nám v ponuke podobných videí zobrazuje aj jedno od National Geographic, preto si dovolíme tvrdiť, že Majova tvorba presahuje naše hranice a kvalitou sa vyrovná aj svetovým špičkám.

Nájdite si tri minútky a pozrite si fascinujúce zábery kvitnutia. Nech sa páči.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií