fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Maľovanie bytu: Ako na nás vplývajú farby stien? (1. časť)

Máte tip? napíšte nám mailom

Pestré farby v interiéri jednoznačne dokážu vdýchnuť vášmu domovu nový život. Buďte však opatrní – pri nesprávnej voľbe dokážu pobyt v priestore aj veľmi znepríjemniť. Každá farba nás totiž ovplyvňuje iným spôsobom. 

Základná rada pri výbere farby –   tmavé farby nepatria do menších priestorov. Priestor opticky  zmenšujú. Siahnite preto radšej po svetlejších odtieňoch, ktoré majú opačný efekt. Treba mať na pamäti, že príliš veľa farieb na jednom mieste nepôsobí práve najlepšie. V jednej miestnosti sa odporúčajú maximálne štyri. No a pre ktoré farby sa rozhodnúť?

Biela

Ako sa hovorí, bielou nič nepokazíte. Pôsobí na človeka vyrovnane a pokojne. Je považovaná za farbu čistoty. Uzdravuje a očisťuje, preto sa často využíva v zdravotníctve. Na bielej stena dokonale vyniknú závesné obrazy, fotografie či farebné doplnky. Bez takéhoto spestrenia môže pôsobiť chladne a neútulne.

farby v interiéri
Zdroj: unsplash.com

Hnedá

Je farbou vyrovnanosti, blaha a rešpektu. Povzbudzuje racionalitu, prináša mier, vytvára pocit bezpečia. Siahnu po nej väčšinou nekonfliktní ľudia, úzko spätí s domovom. Je vhodné ju kombinovať s pestrejšími farbami, aby nepôsobila fádne.

Prečítajte si tiež:
10 úžasných skutočných príbehov o láske #1
farby v interiéri
Zdroj: bestdesignideas.com

Červená

Je farbou života, energie a vášne. Môžete ju  použiť  tam, kde chcete zvýšiť pozornosť. Výrazne podporuje chuť do jedla. Treba s ňou narábať opatrne,  jej využitie vo väčšej miere môže vyvolávať úzkosť či nervozitu. Neodporúča sa do detských izieb a priestorov určených na odpočinok. V predsieni vytvára silný prvý dojem.

červená kuchyňa
Zdroj: pixelarttutorial.com

Ružová

Ide o farbu nádeje, súcitu a empatie. V správnom pomere a intenzite pôsobí upokojujúco a utešujúco. Podľa niektorých štúdií dokáže zmierniť napätie a hnev, no pokiaľ je ružovej priveľa, môže mať presne opačný efekt.

Oranžová

Podporuje trpezlivosť, vyvoláva pocit šťastia a povzbudzuje. Keďže podporuje trávenie a chuť do jedla, je veľmi vhodná do kuchyne. Sýte odtiene pôsobia dominantne, no u citlivejších ľudí môžu vyvolať nepokoj.

Žltá

Do každej miestnosti vnesie svetlo a hrejivý pocit. Podporuje tvorivé myslenie, pamäť, nervovú sústavu, zlepšuje náladu a čistí telo. Je vhodná do detských izieb či pracovní.

žltá v interiéri
Zdroj: designlive.cz

Aké farby v interiéri uprednostňujete vy?

Zdroj: farbylaky.eu, mojdom.zoznam.sk, lepsiebyvanie.centrum.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií