Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Poranila vás medúza či morský ježko? TAKTO ošetríte rany od morských živočíchov

Ako ošetriť rany od morských živočíchov? Poradíme vám, čo zaberá na infekciu aj bolesť po poranení medúzou či morským ježkom.

Pokračovanie pod reklamou

Zakopnutie o morského ježka

Morský ježko má drobné ostne, ktoré sú zakončené háčikom. Po odlomení sa dostanú hlboko do kože a keďže sú krehké, je ťažké ich vybrať. Ježko našťastie nie je jedovatý, no po jeho bodnutí musíte konať opatrne. Po popichaní vylezte z vody a opatrne vyberte pichliače pinzetou. Nerobte to však nasilu. Ak sa vám niektoré kúsky nedarí vytiahnuť, prikryte ranu uterákom a vyhľadajte lekársku pomoc. Ranu je tiež dobré ponoriť do teplej slanej vody, prípadne do nej vmiešať ocot.

Popŕhlenie od medúzy

Jej popŕhlenie je síce väčšinou veľmi bolestivé, no nie vždy aj životu nebezpečné. Keďže po pálení medúzou ostávajú na tele drobné pichliače, najlepšie je zotrieť ich uterákom alebo opláchnuť slanou vodou. Tá sladká by totiž mohla z čiastočiek chápadiel uvoľniť jed. Poranenú časť tela by ste mali potrieť roztokom síranu horečnatého, octom alebo alkoholom.

Pokračovanie pod reklamou
ako ošetriť rany od morských živočíchov
Zdroj: unsplash.com

Popŕhlenie skorpénou

Skorpéna je jedovatá ryba, ktorú veľmi ľahko prehliadnete. Vie sa totiž dobre maskovať a na prvý pohľad si ju pokojne môžete pomýliť aj s kameňom. K brehu sa presúva väčšinou ráno alebo podvečer a keďže má na tele jedovaté žľazy, neradno ju brať na ľahkú váhu. Jej jed síce nie je životu nebezpečný, ale zato veľmi bolestivý. Ranu by ste mali vložiť do horúcej slanej vody aspoň na 40 minút. Jed vďaka 50- až 60-stupňovej vode prestane účinkovať, a tak zmizne aj bolesť. Kvôli hrozbe druhotnej infekcie by ste však mali navštíviť lekára.

Uhryznutie murénou

Muréna je dravá ryba, ktorá vyzerá ako morský had. Žije v hĺbke od 15 do 50 metrov, takže pre obyčajných plavcov hrozbou nie je. Schováva sa však v temných zákutiach pri útesoch a v štrbinách medzi nimi, preto sú najviac ohrození potápači. Muréna hryzie veľmi ostrými zubami, pričom v ústach má jedovaté žľazy. Nemali by ste preto strkať ruky do štrbín medzi kameňmi. Ak vás uhryzne, rýchlo vyplávajte na súš, zastavte krvácanie a ranu vydezinfikujte. Podobne ako u skorpény, aj tu hrozí druhotná infekcia, a preto radšej vyhľadajte lekára.

ako ošetriť rany od morských živočíchov
Zdroj: unsplash.com

Spálená pokožka

Pozor by ste si mali dávať aj na prehnaný pobyt na ostrom slnku bez ochranného UV krému. Môže to nielen spáliť vašu pokožku, ale aj vyvolať rôzne alergie, o ktorých sme písali v minulom článku. Chrániť by ste sa mali ochranným krémom, pokrývkou hlavy, dostatočným pitným režimom a okuliarmi. Na ich výber by ste si mali obzvlášť potrpieť.

Zdroj: vysetrenie.zoznam.sk, blog.mall.sk, pluska.sk

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií