fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vedci objavili kurióznu metódu prinavrátenia pamäti. Mozog dostane elektrický šok

Slabý prúd aplikovaný na kľúčové oblasti mozgu ukázal zaujímavé výsledky v skupine ľudí vo veku od 60 do 76 rokov.

Štúdia dokázala, že slabé elektrické šoky aplikované na mozog dokážu zvrátiť až desaťročia slabnúcej pamäte, ktorá súvisí predovšetkým s vysokým vekom ľudí. Výsledok však nie je trvalý.

Pamäť 20-tnika?

Vedci skúmajúci stratu pamäti zistili, že ťažké rozpamätávanie si minulosti u starších ľudí je spojené s chybnými obehmi v určitých častiach mozgu. Objavili, že stimulovanie týchto oblastí elektrickým prúdom by mohlo prinavrátiť mentálne schopnosti dôchodcom, ktoré mali ako dvadsaťroční.

Vedcom sa podarilo chybné obehy v mozgu znovu prepojiť. Zdroj: pexels.com

Doktor Robert Reinhart z Bostonskej univerzity, ktorý viedol štúdiu, pre The Independent povedal: Negatívne zmeny súvisiace s vekom už nie sú nemenné. Môžeme priniesť vyššiu funkčnosť pamäti, ktorú ste mali, keď ste boli oveľa mladší.”

Doktor Reinhart s kolegom si vybrali skupinu ľudí vo veku od 60 do 76 rokovPomocou čiapok s elektródami na dodanie miernych prúdov sa im podarilo chybné obehy v mozgu znovu prepojiť. Zistili, že približne pol hodina stimulácie mozgu zlepšila pamäťovú presnosť42 starším ľuďom. 

Výskum má svojich prívržencov i odporcov

S rýchlo starnúcou globálnou populáciou a len niekoľkými možnosťami liečby dostupnými pre ľudí so stratou pamäti a demenciou považujú odborníci zistenie tímu za kľúčový vývoj v tejto oblasti

Doktor Sven Braeutigam z Oxfordskej univerzity, ktorý nebol zapojený do výskumu, uviedol, že je to „dôležitá práca v počiatočnom štádiu, ktorá môže byť predzvesťou plodného výskumu efektívnej liečby poklesu kognitívnych funkcií súvisiacich s vekom“.

Výskum je však len v zárodku. Návrat pamäti je zatiaľ len dočasný a nebadať žiadne dlhodobejšie účinky. Ide však o zaujímavú metódu, ktorá by v budúcnosti mohla fungovať.

Zdroj: independent.co.uk

Nahrávam...

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií