fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vedci objavili kurióznu metódu prinavrátenia pamäti. Mozog dostane elektrický šok

Máte tip? napíšte nám mailom

Slabý prúd aplikovaný na kľúčové oblasti mozgu ukázal zaujímavé výsledky v skupine ľudí vo veku od 60 do 76 rokov.

Štúdia dokázala, že slabé elektrické šoky aplikované na mozog dokážu zvrátiť až desaťročia slabnúcej pamäte, ktorá súvisí predovšetkým s vysokým vekom ľudí. Výsledok však nie je trvalý.

Pamäť 20-tnika?

Vedci skúmajúci stratu pamäti zistili, že ťažké rozpamätávanie si minulosti u starších ľudí je spojené s chybnými obehmi v určitých častiach mozgu. Objavili, že stimulovanie týchto oblastí elektrickým prúdom by mohlo prinavrátiť mentálne schopnosti dôchodcom, ktoré mali ako dvadsaťroční.

Vedcom sa podarilo chybné obehy v mozgu znovu prepojiť. Zdroj: pexels.com

Doktor Robert Reinhart z Bostonskej univerzity, ktorý viedol štúdiu, pre The Independent povedal: Negatívne zmeny súvisiace s vekom už nie sú nemenné. Môžeme priniesť vyššiu funkčnosť pamäti, ktorú ste mali, keď ste boli oveľa mladší.”

Doktor Reinhart s kolegom si vybrali skupinu ľudí vo veku od 60 do 76 rokovPomocou čiapok s elektródami na dodanie miernych prúdov sa im podarilo chybné obehy v mozgu znovu prepojiť. Zistili, že približne pol hodina stimulácie mozgu zlepšila pamäťovú presnosť42 starším ľuďom. 

Výskum má svojich prívržencov i odporcov

S rýchlo starnúcou globálnou populáciou a len niekoľkými možnosťami liečby dostupnými pre ľudí so stratou pamäti a demenciou považujú odborníci zistenie tímu za kľúčový vývoj v tejto oblasti

Doktor Sven Braeutigam z Oxfordskej univerzity, ktorý nebol zapojený do výskumu, uviedol, že je to „dôležitá práca v počiatočnom štádiu, ktorá môže byť predzvesťou plodného výskumu efektívnej liečby poklesu kognitívnych funkcií súvisiacich s vekom“.

Výskum je však len v zárodku. Návrat pamäti je zatiaľ len dočasný a nebadať žiadne dlhodobejšie účinky. Ide však o zaujímavú metódu, ktorá by v budúcnosti mohla fungovať.

Prečítajte si tiež:
Inšpirujeme sa #1: Plánujete postaviť dom, alebo sa radi kocháte inými? Toto je zopár príkladov modernej architektúry

Zdroj: independent.co.uk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií