fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Emócie: Ako sa podľa vedcov prejavujú v ľudskom tele?

Nový výskum naznačuje, že bez ohľadu na kultúru, všetci cítime emócie rovnako a rovnako sa aj fyzicky prejavujú.

Máte tip? napíšte nám mailom

Pocity šťastia, lásky, pýchy, pohŕdania, závisti a prekvapenia. S týmito pocitmi sa určite každý z nás už stretol. Bez týchto emócií sa nedá prežiť ani jeden deň. Pamätáte ako ste sa vtedy cítili? Chvialo sa vám celé telo alebo ste cítili, ako vám behá mráz po chrbte? Podľa štúdii, ktorú uskutočnili v Národnej akadémii vied v Spojených štátoch amerických zistili, ako reaguje naše telo na rôzne emócie, a kde sa to prejaví najviac.

Pri pocite hanby sa začervenáme, ak sme nervózni, cítime “motýle v žalúdku”, keď vidíme niečo nechutné, je nám zle… Aj keď by sme si mohli myslieť, že každý človek má rozdielne emócie, ich prejavy bývajú totožné, a to zrejme vo viacerých kultúrach.

Ako sa prejavujú emócie?

Žltá oblasť ukazuje zvýšenosť daného pocitu, naopak modrá oblasť naznačuje zníženú citlivosť.

Tohto výskumu sa zúčastnilo viac ako 700 ľudí z: Fínska, Taiwanu, Európy, Švédska a mnoho ďalších krajín. Tento výskum bol zameraný na telesné pocity v súvislosti s konkrétnymi emóciami.

Účastníkom boli zobrazované slová, videá, mimiky a príbehy obsiahnuté rôznymi emóciami

Tento výskum poskytol veľa prijateľných zdrojov, ktoré potom premenil počítačový softvér do vizuálnej podoby.

Prečítajte si tiež:
K tlačítku LIKE na Facebooku pribudne ďalších 6 "parťákov" Pozrite sa na ne!

Vedci uverejnili štúdiu online v Proceedings of the National Academy of Sciences a ukázali siluety tiel, na ktorých dokazujú vplyv emócií na telesné funkcie. Počas výskumu ukazovali účastníkom rôzne obrázky, filmy a ukážky a tí následne ukazovali, na ktoré časti tela dané emócie pôsobili.

Najzákladnejšie pocity boli spojené najmä s oblasťou hrudníka, čo súvisí predovšetkým s dýchaním a srdcovou činnosťou a do oblasti hlavy, čo signalizuje činnosť mozgovú.

Na obrázku si môžete všimnúť, ako pôsobia jednotlivé emócie na telo. Všimnite si, že jedine Láska vám zahreje oblasť pod bruškom a medzi nohami. Prečo asi?

Ako sa prejavujú emócie

Skúste si domyslieť sami. Strach sa prejavuje u väčšiny ľudí rýchlym tlkotom srdca, čo potvrdil aj výskum. Hnev spájali najmä s hlavou, hrudníkom, ramenami a rukami, znechutenie sa prejavilo najviac na hlave, rukách a dolnej časti hrudníka, hrdosť na hornej časti tela, láska na celom tele, okrem nôh, pocity úzkosti sa prejavili najmä v polovici hrudníka.

Lásku cítime takmer na celom tele

Za najzaujímavejšie výskumníci považujú to, že tieto emócie sa rovnako prejavovali u jednotlivcov vo všetkých testovaných skupinách, bez ohľadu na jazyk či kultúru. Uviedol to autor štúdie Lauri Nummenmaa, asistent profesora kognitívnej neurovedy na fínskej vedeckej škole Aalto University.

Prečítajte si tiež:
Chcel by si, aby ti pizzu doručil v čase Vianoc sob? Odsťahuj sa do Japonska, tam je to realita!

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj PNAS

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií