Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ako sa starať o vykastrované zviera? – radí veterinárka Puková

Pýtali sme sa aj na kliešťa, ktorý môže spôsobiť smrť

Mgr. Andrea Puková z veterinárnej kliniky Primavet prezradí aj to, ako často by ste so svojím miláčikom mali chodiť na preventívne prehliadky.

Mgr. Andrea Puková pôsobí vo veterinárnej klinike Primavet ako hlavná odborná asistentka. Absolvovala štúdium na Prírodovedeckej fakulte UK v odbore Fyziológia živočíchov a etológia. Dnes sa okrem starostlivosti o pacientov venuje aj krmivárstvu, špeciálnym diétam a rehabilitácii.

Ako často by mali chodiť majitelia so svojimi zvieratkami na preventívnu prehliadku? Má táto kontrola podľa vás zmysel?

Na preventívnu prehliadku sa odporúča chodiť so zvieratkom raz do roka. Majitelia väčšinou navštívia veterinárnu kliniku minimálne kvôli očkovaniu a zodpovedný veterinár predtým spraví dôkladné klinické vyšetrenie. Toto vyšetrenie pomôže veľakrát odhaliť začínajúci problém.

veterinárka
Zdroj: unsplash.com
Aké choroby u zvieratiek počas preventívnej kontroly dokážete zistiť?

Pohmatom a vizuálne vieme zistiť celý rad ochorení počnúc chorobami očí, uší, kože, u sučiek nádory na mliečnej žľaze, u psíkov zmeny na semenníkoch. U šteniatok môžeme pozorovať vrodené vady, napríklad pupočný, prípadne ingvinálny pruh alebo u psíkov nezostúpené semenníky. Auskultačne, teda posluchom vieme skontrolovať dýchanie a srdcovú činnosť. Ak vznikne podozrenie na nejaký vážnejší problém, zvieratko podstupuje špecializovanejšie vyšetrenia.

S akými chorobami za vami majitelia najviac chodia?

Najčastejšie k nám chodia majitelia so zažívacími ťažkosťami a rôznymi druhmi alergií. Ďalej sú to sezónne záležitosti, v lete napríklad osiny zapichnuté v ušiach, labkách, pod pazuchami, pod viečkami. Prípadne na nezvyčajnejších miestach, ako je močový mechúr, kvasinkové ochorenie uší, hotspoty, teda zaparené miesta na rôznych častiach tela.

Sučky veľmi často trápia zápaly maternice, nazývané tiež pyometra, a nádory na mliečnej žľaze. Psíkovia zas trpia hyperpláziou, čo je zväčšenie prostaty a s tým spojené sťažené močenie a defekácia. Tým, že máme špecialistov na ortopédiu, kardiológiu, endokrinológiu a dermatológiu, robíme aj veľa špecializovaných vyšetrení a operácií.

veterinárka
Zdroj: unsplash.com
Dá sa chorobám, ktoré ste vymenovali vyššie, predchádzať? Ako?

Zvieratko by sme mali po každej prechádzke najmä v lete popozerať a povyberať mu zo srsti všetky osiny, bodliaky, prípadne iné cudzie predmety. Netýka sa to len dlhosrstých zvierat, pretože osina sa dokáže dostať aj pod očné viečko a medzi prsty. Preventívnymi kontrolami, prípadne kastráciou sučiek a psov, vieme zamedziť celému radu ochorení a nepríjemností, najmä spomínanej pyometre a včasnou kastráciou aj nádorom mliečnej žľazy u sučiek.

Ktoré očkovania by mali mačky a psíky mať?

Zo zákona je majiteľ povinný zaočkovať psy a mačky proti besnote. Určite ale odporúčame pridať k tomuto očkovaniu aj očkovanie proti infekčným chorobám, špecifické pre daný živočíšny druh.

Sú tieto očkovania spoľahlivé? Môže sa stať, že sa aj tak nakazia?

Spoľahlivosť očkovania je pri dodržiavaní správnej schémy pomerne vysoká, avšak nevylučuje sa, že sa zviera chorobou nakazí. Priebeh býva ale v tom prípade miernejší s výnimkou besnoty. Tá je v prípade nakazenia smrteľná. Slovensko je ale podľa posledných údajov besnoty prosté, avšak pri hraniciach s Poľskom a Ukrajinou nie je vylúčený prenos prostredníctvom divo žijúcich zvierat, najmä líšok.

veterinárka
Zdroj: unsplash.com
Líši sa nejakým spôsobom starostlivosť o vykastrované a nevykastrované zvieratá?

Pri kastrovaných zvieratách treba často dávať pozor na kŕmnu dávku, pretože majú tendenciu priberať. Existujú ale aj priamo krmivá pre kastrované zvieratá, ktoré majú upravený energetický príjem. Takisto u mačiek, najmä kocúrov, má toto krmivo S/O index, ktorý zabraňuje vzniku kryštálov v moči, a tým aj vzniku močových kameňov, na ktoré kastrovaní kocúri trpia.

Na čo je dôležité myslieť, keď si majiteľ dá vykastrovať mačku alebo psa? Potrebuje vykastrované zviera brať nejaké hormóny alebo vitamíny?

Pred kastráciou treba zvážiť, či nechceme zvieratko na chov. To znamená absolvovať s ním predpísané výstavy, skúšky, röntgeny na dyspláziu bedrových a lakťových kĺbov, prípadne testy na genetické ochorenia príslušné danému plemenu. Ak toto majiteľ absolvovať nechce, prípadne má zviera nejakú vadu, ktorá ho vylučuje z chovu, vtedy je zvažovanie kastrácie na mieste.

Medzi vady, ktoré vylučujú zvieratá z chovu, patria napríklad problémy so správaním počas ruje, teda úteky, bitky s inými psami, poruchy s príjmom potravy počas ruje, falošná gravidita alebo ak je zvieratko kríženec. Určité percento sučiek, najmä veľkých plemien, má problémy s pomočovaním v staršom veku. Pri správnej diagnostike sa však dá tento problém ľahko dostať pod kontrolu podávaním hormonálnych prípravkov.

mačka
Zdroj: unsplash.com

Z južnej Moravy sa k nám pred pár mesiacmi rozširoval kliešť pijak lužný, ktorý šíri babeziózu. Je to vážne ochorenie? Čo spôsobuje a aké sú príznaky?

Babezióza je parazitárne ochorenie. Parazit, najčastejšie Babesia canis, napáda červené krvinky v organizme a spôsobuje ich rozklad. Najčastejší príznak, ktorý si všimnú aj majitelia, je moč vo farbe Coca-coly. Medzi ďalšie príznaky patrí vysoká teplota, nechutenstvo, apatia, bledé sliznice v dôsledku anémie. Pri neliečení zvieratko zomiera.

Dá sa babezióza liečiť?

Pri včasnej diagnostike a liečbe je prežívateľnosť pomerne vysoká. Dôležitá je ale najmä prevencia, čiže chrániť psíka vhodnými antiparazitárnymi prípravkami a dbať na ich opakovanú aplikáciu určenú výrobcom.

Čo vás ako veterinára dokáže najviac rozčúliť?

Ľudia, ktorí často nechápu vážnosť situácie a vystavujú svoje zvieratko často zbytočnému riziku, napríklad nedodržiavaním očkovacej schémy.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií