fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

7 krokov, ako sa stať otužilcom: Chce to veľa pohybu a vytrvalosti!

Ako sa stať otužilcom? Ak splníte tieto body, stane sa ním už do 2 rokov. Chce to však veľa vytrvalosti a trpezlivosti.

Máte tip? napíšte nám mailom

1. Ako sa stať otužilcom? Začnite doma

Mnohé portály odporúčajú začať vlažnými rannými sprchami. Po čase môžete teplotu vody ešte viac znížiť. Odporúčaná dĺžka studenej sprchy sa líši podľa ročného obdobia. V zime je to jedna až tri minúty, zatiaľ čo v lete môžete pod studenou vodou stáť aj päť minút. Po sprche by ste si mali zacvičiť, a zohriať tak svoje telo.

2. Kúpanie v prírode

Po polroku studených ranných spŕch by malo byť vaše telo pripravené ísť plávať do prírody. Začať by ste však mali v lete a až postupne si zvykať na otužovanie až do jesene. Takto o rok bude vaše telo schopné zvládnuť aj kúpanie v zime. Pred aj po plávaní svoje telo poriadne zahrejte rozcvičkou.

ako sa stať otužilcom
Zdroj: unsplash.com

3. Začiatočníci pozor

Ľadové medvede tvrdia, že ideálne je, ak sa začiatočník otužuje v prírodných tokoch približne do konca novembra a potom si dá prestávku. Podľa ich skúseností si totiž telo na chlad zvyká dlhšie. V decembri, januári a februári vám podľa nich postačia aj ranné studené sprchy.

Prečítajte si tiež:
Chcete mať pokožku ako malé bábätko? Skúste týchto pár rád a svoj cieľ budete mať na dosah

4. Šport je cesta k otužilectvu

Vo voľnej prírode sa môžete otužovať aj bez toho, aby ste plávali v studenej vode. Skúste chodiť pravidelne na bicykel, korčule alebo začnite behať. V tejto športovej činnosti pokračujte aj počas jesene a zimy. Vaše telo sa zmenám počasia prispôsobí a bude odolnejšie voči chorobám.

5. Spánok pravého otužilca

Spolu so studenou sprchou a plávaním v prírode prichádza na rad aj chladnejšia spálňa. Naučte sa pravidelne vetrať a spať pri otvorenom okne pod ľahkou prikrývkou až do neskorej jesene. Ideálna teplota spálne sa pohybuje od 12 do 18 stupňov Celzia. Podľa portálu bratislava.dnes24.sk je najvhodnejšia teplota vašej obývačky a pracovni 20 stupňov Celzia.

ako sa stať otužilcom

Zdroj: unsplash.com

6. Otužilec sa oblieka ľahko

Počas jesenných a zimných mesiacov by ste sa mali obliekať ľahko. Platí to aj pri vykonávaní rôznych športových aktivít. V zime by ste nemali len tak postávať, ale stále sa hýbte. A to aj v prípade, že čakáte na autobus. Skúsení otužilci šál ani rukavice nepotrebujú, pokiaľ vonku nie je mínus 10 stupňov Celzia.

Prečítajte si tiež:
Po príchode domov objavil svoju priateľku mŕtvu v kaluži krvi! Bol zúfalý, no všetko sa rázom zmenilo...

7. Ďalšie odporúčania

Svoj zdravotný stav by ste podľa člena Ľadových medveďov MUDr. Jozefa Makaia mali pravidelne konzultovať s lekárom. Mali by ste tiež podstupovať pravidelné zdravotné prehliadky. Jedzte zdravú a vyváženú stravu, vyhnite sa alkoholu, cigaretám a drogám a nepreceňujte svoje sily.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj ladovemedvede bratislava.dnes24.sk cvicte

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií