fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ako šetriť životné prostredie každý deň? Nie je to nič ťažké

Máte tip? napíšte nám mailom

Šetriť životné prostredie dnes nie je len životný štýl. Je to nevyhnutnosť, pretože sa veľmi rýchlo mení. Každý z nás môže denne urobiť pár jednoduchých krokov, ktoré môžu prispieť k záchrane planéty.

Ako môže šetriť životné prostredie každý

Už deti v škôlke sa učia, že šetriť životné prostredie dokáže každý z nás. Klimatické zmeny čoraz viac ukazujú svoju ničivú silu, a preto by sme sa mali zamyslieť nad tým, čo všetko by sme mohli urobiť aj my. Neplytvajte potravinami, ktoré možno aj vy kupujete vo veľkom. Skúste sa naučiť míňať všetko jedlo z chladničky alebo z komory. Na internete nájdete veľa receptov s tipmi, ako minúť zbytky a nič nevyhodiť. Zbytočnosťou je aj balená voda, pretože obmedzíte plasty, ktoré sa kopia na skládkach alebo v prírode. V obchodoch nenakupujte ani zbytočnosti, ktoré potom skončia v smetnom koši. Čím menej vecí človek má, tým je šťastnejší a spokojnejší. Riešením môže byť aj nevyhadzovať pokazené veci. Mnohé sa ešte dajú opraviť, alebo využiť na niečo iné. Šetriť životné prostredie môžete tak, že sa podujmete na život bez zbytočného odpadu. Ľahké je aj separovať, kompostovať a sledovať, ako meníte svet okolo seba k lepšiemu.

Prečítajte si tiež:
Obchod s potravinami v Kanade vymenil plastové tašky za ekologické. Inšpiruje tým aj ostatné obchody?

Šetrite vodou aj elektrinou

Svieti sa v každej izbe, hrá televízor, rádio, počítač. Elektrická energia je skvelá vec, ale prečo sa správať tak, akoby vznikala lusknutím prsta? Svietiť sa nemusí všade, len v miestnosti, v ktorej sa práve nachádzate. LED žiarovky tiež dokážu šetriť životné prostredie a ak zaspávate pri filme či hudbe, skúste využite časovač na automatické vypínanie. Voda je najdôležitejšou tekutinou, ktorá bude časom drahšia ako ropa. Mnohé oblasti sveta jej majú veľký nedostatok, a preto môžeme byť vďační za to, že ju máme. Uistite sa, že kohútik je vždy dobre zatiahnutý. Umývačka riadu šetrí čas, peniaze aj energiu a minie menej vody ako človek. Práčku nepúšťajte poloprázdnu, radšej pár dní počkajte, aby sa naplnila. Namiesto kúpeľa sa radšej sprchujte a vodu nenechávajte zbytočne tiecť. Záhradu polievajte vodou zo studne alebo zachytenou dažďovou vodou.

https://www.instagram.com/p/By9Yw-WCMuc/

Nebojte sa urobiť viac

Sadiť stromy je vo svete veľký trend. Sú dôležité a navyše pomáhajú spevňovať pôdu. Z prírody navyše pochádza aj jedinečná kozmetika, ktorá sa dá dnes kúpiť bez obalu, alebo si ju načapujete do vlastnej nádoby. Populárnymi sa stávajú e-knihy, aby sa nemuseli tlačiť. Aj letáky sa dnes dajú prečítať online. Na schránku môžete umiestniť nálepku, že si ich neprajete dostávať do schránky. Druhým riešením je zbierať ich a odniesť do zberu papiera. Ak niekam potrebujete ísť, choďte peši alebo na bicykli. Pokiaľ to nie je veľká vzdialenosť, urobíte tým niečo pre svoje zdravie. Šetriť životné prostredie pre budúce generácie nie je zložité. Postupne prídete aj na ďalšie zaujímavé možnosti, ako urobiť niečo dobré pre našu planétu.

Prečítajte si tiež:
Zamestnanci v Jasnej zasadili viac ako 2-tisíc stromčekov

https://www.instagram.com/p/B5-fCh7F8aT/

Prečítajte si tiež:

Chcete chrániť životné prostredie? Toto sú najlepšie zero waste obchody so ,,zelenými” produktmi!

Zdroj: zivotneprostredie.sk  ajjachranimplanetu.sk  odpady-portal.sk  zivotstudenta.sk  bionatural.sk  sme.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií