fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Poznáte správny postup ako si nasadiť a nosiť ochranné rúško na tvár?

Aktuálne je nedostatok ochranných rúšok nielen na Slovensku. Portál zaujimavysvet.sk uverejnil zaujímavý článok o tom, ako sa nosí rúško a my vám teraz prinášame zoznam krokov, ktoré by ste mali dodržať.

Máte tip? napíšte nám mailom

Je možné, že ste si ochranné rúško ušili svojpomocne sami doma, ako mnoho ďalších ľudí, ktorým sa nepodarilo rúško zaobstarať si v maloobchodných predajniach. Ak sa vám rúško alebo respirátor podarilo kúpiť, mali ste šťastie.Viete však ako ho správne nosiť? Zodpovedná manipulácia je dôležitá, nesprávnym zaobchádzaním sa môže úplne stratiť význam nosenia ochranného rúška.

Pripravili sme pre vás zoznam tipov (návod na nosenie ochranného rúška), ktoré by ste mali dodržiavať v týchto časoch pandémie koronavírusu.

Ako správne nosiť ochranné rúško? – Zoznam krokov

Tip pre mužov: Zarastená brada môže komplikovať správne nasadenie rúška na tvár a dokonca sa v brade, strnisku a fúzoch môže ukrývať nebezpečný koronavírus. Brada je vecou imidžu, ale v týchto časoch má zdravie vás a ostatných prednosť.

Pred samotným procesom nasadenia rúška si dôkladne umyte ruky

Je to dôležitý úkon, aby ste neznehodnotili rúško alebo respirátor ešte pred tým, ako si ho nasadíte na tvár. Nechcete si predsa preniesť baktérie a vírusy do vnútra masky hneď na začiatku.

Prečítajte si tiež:
Na Slovensku pribudol jeden nový prípad ochorenia COVID-19. Urobilo sa 2135 testov

Je potrebné dodržiavať správny postup umývania rúk – Minimálne 20 sekúnd a utrieť ich čistým uterákom, ideálne jednorázovou papierovou utierkou. Celý postup nájdete TU.

umývať ruky minimálne sekúnd
umývať ruky minimálne 20 sekúnd – zdroj: zaujimavysvet.sk

Vizuálne skontrolujte ochranné rúško či nie je poškodené

Neopatrnou manipuláciou sa môže stať, že sa rúško poškodí. V takom prípade je málokedy možnosť jeho záchrany, ideálne je rúško zahodiť a vymeniť za nové. Ak je poškodenie napríklad len na upínaní rúška a nedisponujete ďalším, opatrne sa pokúste problém opraviť.

ochranné rúško musí byť nepoškodené
ochranné rúško musí byť nepoškodené – zdroj: zaujimavysvet.sk

Nájdite vrchnú stranu ochranného rúška a uistite sa, že správne tesní

Rúško zabezpečuje ochranu len v prípade, že správne tesní. Preto je dôležité aby ste rúško nenasadili naopak. Vrchnú časť ochranného rúška nájdete podľa toho , že ma tvrdší okraj a je možné ho prispôsobovať tvári.

Identifikujte prednú a zadnú stranu ochranného rúška

Ak sa jedná o originálne rúško, strana, ktorá ma prísť ku kontaktu s tvárou, má bielu farbu. Vonkajšia strana zvykne byť napríklad modrá.

Nasaďte si ochranné rúško na tvár

Každý druh rúška má iný druh konštrukcie – zvyčajne sa nasadzujú cez uši alebo majú dve šnúrky, ktoré je potrebné zauzliť vzadu na hlave.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus na Slovensku: pribudlo 27 nových prípadov nákazy
rôzne tipy ochranného rúška
rôzne tipy ochranného rúška – zdroj: zaujimavysvet.sk

Skontrolujte či je maska uchytená správne

Použite ukazovák a uistite sa, že maska tesne prilieha na tvár. Pri dýchaní by nemal vdychovaný a vydychovaný vzduch vnikať a unikať medzi štrbinami vzniknutými zlým tesnením rúška na tvári.

Likvidácia ochranného rúška

ochranné rúško treba správne zlikvidovať
ochranné rúško treba správne zlikvidovať – zdroj: zaujimavysvet.sk

Väčšina rúšok (ak sa nejedná o respirátor) sú na jednorázové použitie. Nesprávna likvidácia môže spôsobiť šírenie choroboplodných zárodkov z odhodeného rúška. V bežnej domácnosti môžete rúško napríklad vložiť do mikroténového vrecka a to zauzliť, aby vznikol hermeticky uzatvorený priestor vo vnútri vrecka a nič sa z ochranného rúška nedostalo do okolitého prostredia.

Nezabudnite si na začiatku aj na konci tohto procesu umyť ruky.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj cdc.gov zaujimavysvet.sk
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií