fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ako si vypočítať týždeň tehotenstva – 5 spôsobov, ako na to

Ako vypočítať týždeň tehotenstva? Toto je 5 spôsobov, ako sa tento údaj dá zistiť. Okrem toho vám poradíme, ako vypočítať termín pôrodu.

Máte tip? napíšte nám mailom

1. Oplodnenie

Väčšina žien predpokladá, že týždeň tehotenstva vypočítajú najpresnejšie podľa dňa oplodnenia. Nie je to až také spoľahlivé. Prečo? Oplodnenie totiž môže nastať aj niekoľko dní po pohlavnom styku. Spermie totiž čakajú na správny moment, kedy oplodniť vajíčko a v tele ženy dokážu prežiť 2 až 3 dni.

Ak ste mali pohlavný styk počas plodných dní a ovulácie, dokonca presne poznáte deň oplodnenia, stačí k nemu pripočítať 267 dní a zistíte termín pôrodu. Aj ten je však len orientačný. Prečo?

2. Menštruácia

Pri výpočte týždňa tehotenstva, v ktorom sa práve nachádzate zohráva dôležitú rolu menštruácia.  Mali by ste si pamätať dátum prvého dňa poslednej menštruácie, ktorú ste mali ešte pred tým, než ste otehotneli. Od tohto dňa totiž gynekológovia počítajú aktuálny týždeň gravidity, takzvaný gestačný vek plodu.

Výpočty sa však môžu veľmi líšiť. Podľa portálu najmama.aktuality.sk sa v takto určený termín rodí len 5% detí. Odchýlka vzniká kvôli tomu, že oplodnenie mohlo nastať kedykoľvek po poslednej menštruácii. Tento dátum je preto len orientačný.

ako vypočítať týždeň tehotenstva
Zdroj. pixabay.com

Podľa portálu modrykonik.sk je bábätko v skutočnosti o dva týždne mladšie, ako týždeň, ktorý sa dozvie tehotná žena od lekára. Ak si deň poslednej menštruácie nepamätáte, alebo máte nepravidelný cyklus, týždeň tehotenstva spoľahlivo určí ultrazvuk.

Prečítajte si tiež:
Je veľmi pravdepodobné, že ovocie šúpete zle. Pozrite sa na tieto triky, ktoré vám túto činnosť uľahčia

3. Ultrazvuk

Ako vypočítať týždeň tehotenstva pomocou ultrazvuku? Váš lekár to urobí úplne jednoducho. Ultrazvukovým vyšetrením sa dozviete presné informácie o aktuálnom vývoji dieťaťa. Na základe týchto zistení vypočíta prístroj presný ukončený a prebiehajúci týždeň gravidity.

4. Gynekologické vyšetrenie

Skúsený gynekológ dokáže zistiť aktuálny týždeň tehotenstva pomocou klasického gynekologického palpačného vyšetrenia. Podľa veľkosti maternice určí, v akej etape vývoja sa dieťa nachádza. Týždeň tehotenstva, ktorý lekár vypočíta, je však tiež len orientačný.

5. Pohyby plodu

Prvorodičky zvyknú cítiť prvé pohyby bábätka okolo 20. týždňa tehotenstva. Viacnásobné rodičky okolo 18. týždňa. Majte sa však na pozore, pretože v skutočnosti ide o najmenej presnú metódu. Podľa prvých pohybov plodu sa však dá upravovať predbežne vypočítaný termín pôrodu.

6. Pomocou mobilnej aplikácie

odkaz tu: Tehotenstvo dnes dokáže odhaliť dokonca aj mobilná aplikácia

ako vypočítať týždeň tehotenstva
Zdroj: pixabay.com

Ako vypočítať týždeň tehotenstva a trimester?

Ak už počítate, v ktorom týždni tehotenstva práve ste, môžete zistiť aj číslo trimestra. Celé tehotenstvo delíme na 3 časti, pričom každá z nich trvá 3 mesiace. Keďže sa 40 týždňov nedá rozdeliť na tri časti presne, mnohé literatúry sa v názoroch rozchádzajú.

  • 1. trimester: trvá od 1. týždňa tehotenstva až po 13. týždeň tehotenstva,
  • 2. trimester: trvá od 14. týždňa tehotenstva až po 27. týždeň tehotenstva,
  • 3. trimester: trvá od 28. týždňa tehotenstva až po 40. týždeň tehotenstva.
Prečítajte si tiež:
Nanášate svoj parfém na správne miesta, aby vydržal, čo najdlhšie? Teraz to zistíte!

Ako vypočítať termín pôrodu?

  1. Ženy s pravidelným 28 dňovým menštruačným cyklom môžu vypočítať termín pôrodu podľa poslednej menštruácie nasledovne: termín prvého dňa poslednej menštruácie + 7 dní – 3 mesiace.
  2. Ženy s nepravidelným cyklom si k výsledku z predošlého príkladu pripočítajú alebo odpočítajú počet dní, ktoré sa odchyľujú od 28-dňového cyklu.
  3. Z ultrazvukového vyšetrenia dokážu lekári určiť presný týždeň tehotenstva aj termín pôrodu. Najlepšie je toto vyšetrenie urobiť do 12. týždňa tehotenstva. Tento termín možno ďalej upresniť podľa prvých pohybov bábätka.
  4. Ak poznáte presný dátum oplodnenia, pripočítajte k nemu 267 dní. Termín pôrodu tiež môžete vypočítať nasledovne: dátum počatia – 7 dní – 3 mesiace + 1 rok.

Zdroj: najmama.aktuality.sk, modrykonik.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií