fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ako voliť: Postup, ako krúžkovať a vypĺňať volebný lístok

Máte tip? napíšte nám mailom

Parlamentné voľby sa uskutočnia už túto sobotu. Prinášame vám zopár užitočných informácií, ktoré by vám mohli pomôcť. 

Predvolebný ošiaľ skončil, aby počas dnešného dna pristúpili k volebným urnám Slováci, a vyjadrili nielen svoju občiansku povinnosť, ale aj svoju podporu politickej strane, ktorej dôverujú. Ak sa chystáte voliť po prvýkrát, nasledujúce riadky sú práve pre vás.

Občania Slovenska zvolia 150 poslancov, ktorí zasadnú na štyri roky do parlamentu a politické strany, ktoré sa dohodnú na spolupráci a budú mať nadpolovičnú väčšinu vytvoria vládnúcu koaláciu a zostavia vládu.

Občiansky preukaz aj platný hlasovací lístok

Najdôležitejšou vecou je okrem výberu kandidátov občiansky preukaz, ktorý je potrebné mať v deň volieb so sebou. Tí, ktorí sa rozhodli, že budú voliť mimo svojho trvalého bydliska nemôžu zabudnúť ani na svoj platný hlasovací preukaz. Občiansky preukaz alebo aj platný hlasovací lístok je povinný predložiť okrskovej komisii každý jeden volič. 

Následne okrsková volebná komisia zakrúžkuje poradové číslo voliča v zozname voličov a vydá voličovi hlasovacie lístky a prázdnu obálku opatrenú odtlačkom úradnej pečiatky obce.

Prečítajte si tiež:
Naked Bananas opäť nesklamali: Tieto trápne situácie netúži zažiť nikto z nás!

Prevzatie hlasovacích lístkov a obálky potvrdí volič v zozname voličov vlastnoručným podpisom.

Každý volič sa musí pred hlasovaním odobrať do osobitného priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov. Voličovi, ktorý nevstúpi do tohto priestoru, okrsková volebná komisia hlasovanie neumožní.

ako voliť
Volebné komisie sa zatvoria už dnes. Zdroj: bystricoviny.sk

Ako sa krúžkuje?

Každý volič vyberie jeden hlasovací lístok tej politickej strany, ktorej chce dať svoj hlas. Buď vloží do obálky tento hlasovací lístok bez krúžkovania hlasov alebo na hlasovacom lístku zakrúžkuje 4 kandidátov.

Krúžkuje sa poradové číslo a to najviac štyrom kandidátom na zozname. Ak aj zakrúžkujete viac kandidátov, hlasy sa im nebudú počítať, zarátaný hlas bude len pre danú politickú stranu. 

Ak sa počas hlasovania volič pomýli, okrsková komisia mu na požiadanie vydá nový hlasovací lístok.

Chystáte sa voliť po prvýkrát alebo ste sa už zúčastnili volieb? Dajte nám vedieť v komentári.

 

 

 

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií