fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

AKTUÁLNE: Parlament odobril zákon o zastropovaní dôchodkového veku

Podľa najnovších informácií sa dôchodkový vek na Slovensku zastropuje na 64 rokov.

Parlament dnes schválil ústavný zákon 91 hlasmi. Za jeho prijatie hlasovali všetci poslanci Smeru-SD, SNS, ĽSNS, traja poslanci Mosta-Híd, hnutie Sme rodina a päť nezaradených poslancov Alena Bašistová, Peter Marček, Juraj Kolesár, Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek.

Ako zverejnil portál Info.sk: „Do Ústavy SR sa dostane formulácia, že vek potrebný na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe nesmie presiahnuť 64 rokov“. Zákon prihliada na ženy, ktoré za výchovu dieťaťa majú nárok ísť do dôchodku skôr.

Matky budú v závislosti od počtu detí zvýhodnené. Zdroj: pixabay.com

Matky s jedným dieťaťom budú zvýhodnené o 6 mesiacov, s dvoma deťmi o rok a ženy, ktoré vychovali tri a viac detí, by do dôchodku mali odísť skôr o rok a pol.

Okrem dôchodkového veku sa diskutovalo aj o minimálnej mzde a základných pilieroch dôchodkového zabezpečenia. „Primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom priebežne financovaného dôchodkového systému a systému starobného dôchodkového sporenia. Štát podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok,“ uvádza sa v schválenom návrhu ústavného zákona.

Zdroj: info.sk

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií