Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

AKTUÁLNE: Pozor, vtáčia chrípka je späť

Vtáčia chrípka sa na Slovensku za posledné roky rozmohla. Nie je tomu inak ani tento rok, keď sa opäť objavila u drobnochovateľa pri Nitre. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka preto vyzýva chovateľov hydiny k obozretnosti a zdôrazňuje dôležitosť preventívnych opatrení. Šéfka ministerstva Gabriela Matečná dodala, že riziko šírenia vtáčej chrípky je kvôli sťahovavým vtákom obrovské.

Pokračovanie pod reklamou

Na Slovensku opäť vyčíňa vtáčia chrípka. Svedčí o tom drobnochov hydiny v okrese Nitra, ktorý zasiahla nákaza. Šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, Gabriela Matečná, vyzýva chovateľov, aby nezanedbali prevenciu a nebrali situáciu na ľahkú váhu.

„Najväčšie riziko je všade tam, kde domáca hydina môže prísť do kontaktu s voľne žijúcich vtáctvom,“ vysvetlila Matečná.

Prevencia nadovšetko

Chovatelia by preto mali novokúpenú hydinu umiestniť do vyčistených a dezinfikovaných priestorov. Pozor treba dávať aj na kŕmenie. Hydina by sa mala kŕmiť v uzavretom priestore, do ktorého sa nedostane voľne žijúce vtáctvo. „Vzhľadom na ročné obdobie a klimatické zmeny je riziko prenosu vtáčej chrípky najvyššie z iných krajín prostredníctvom sťahovavých vtákov,“ dodala Matečná.

Pokračovanie pod reklamou

Rovnako dôležité je čím skôr nahlásiť príznaky vtáčej chrípky a netreba ich podceňovať. Ministerstvo ďalej upozorňuje, aby sa ľudia nedotýkali uhynutých vtákov vrátane voľne žijúcich. Ak tak urobíte, určite použite ochranné pomôcky. Prevencia je v tomto prípade skutočne dôležitá.

zdroj: TASR

Infikovaná hydina neprežije

Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, Jozef Bíreš, prehlásil, že veľké chovy majú pod kontrolou a kladú dôraz aj na prevenciu. Na brífingu povedal, že infikované chovy budú okamžite zrušené. Súčasťou rušenia je aj zabíjanie a zneškodňovanie nakazenej hydiny a vajec. Cieľom je znížiť riziko prenosu nákazy na minimum.

Podobný postup sa pri výskyte vtáčej chrípky používa bežne. Ide síce o radikálny a krutý krok, no je nevyhnutý pre záchranu zdravých druhov. Vtáčia chrípka vie narobiť poriadnu šarapatu, netreba ju preto podceňovať. 

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií