Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

AKTUÁLNE: Pozor, vtáčia chrípka je späť

Vtáčia chrípka sa na Slovensku za posledné roky rozmohla. Nie je tomu inak ani tento rok, keď sa opäť objavila u drobnochovateľa pri Nitre. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka preto vyzýva chovateľov hydiny k obozretnosti a zdôrazňuje dôležitosť preventívnych opatrení. Šéfka ministerstva Gabriela Matečná dodala, že riziko šírenia vtáčej chrípky je kvôli sťahovavým vtákom obrovské.

Na Slovensku opäť vyčíňa vtáčia chrípka. Svedčí o tom drobnochov hydiny v okrese Nitra, ktorý zasiahla nákaza. Šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, Gabriela Matečná, vyzýva chovateľov, aby nezanedbali prevenciu a nebrali situáciu na ľahkú váhu.

„Najväčšie riziko je všade tam, kde domáca hydina môže prísť do kontaktu s voľne žijúcich vtáctvom,“ vysvetlila Matečná.

Prevencia nadovšetko

Chovatelia by preto mali novokúpenú hydinu umiestniť do vyčistených a dezinfikovaných priestorov. Pozor treba dávať aj na kŕmenie. Hydina by sa mala kŕmiť v uzavretom priestore, do ktorého sa nedostane voľne žijúce vtáctvo. „Vzhľadom na ročné obdobie a klimatické zmeny je riziko prenosu vtáčej chrípky najvyššie z iných krajín prostredníctvom sťahovavých vtákov,“ dodala Matečná.

Rovnako dôležité je čím skôr nahlásiť príznaky vtáčej chrípky a netreba ich podceňovať. Ministerstvo ďalej upozorňuje, aby sa ľudia nedotýkali uhynutých vtákov vrátane voľne žijúcich. Ak tak urobíte, určite použite ochranné pomôcky. Prevencia je v tomto prípade skutočne dôležitá.

zdroj: TASR

Infikovaná hydina neprežije

Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, Jozef Bíreš, prehlásil, že veľké chovy majú pod kontrolou a kladú dôraz aj na prevenciu. Na brífingu povedal, že infikované chovy budú okamžite zrušené. Súčasťou rušenia je aj zabíjanie a zneškodňovanie nakazenej hydiny a vajec. Cieľom je znížiť riziko prenosu nákazy na minimum.

Podobný postup sa pri výskyte vtáčej chrípky používa bežne. Ide síce o radikálny a krutý krok, no je nevyhnutý pre záchranu zdravých druhov. Vtáčia chrípka vie narobiť poriadnu šarapatu, netreba ju preto podceňovať. 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií