fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Aktuálne: V Bardejovských kúpeľoch je v karanténe 119 ľudí z Veľkej Británie

Väčšinou sú to ženy a dievčatá, mnohí z nich sú študenti, ktorí boli vo Veľkej Británii v rámci vzdelávacieho projektu Erasmus.

Máte tip? napíšte nám mailom

Celkovo 119 repatriantov z Londýna prišlo počas víkendu do Kúpeľno-liečebného ústavu (KLÚ) Družba v Bardejovských kúpeľoch. Absolvujú tam dvojtýždňovú karanténu v súvislosti s výskytom nového koronavírusu.

V kúpeľoch je v karanténe viac ako sto Slovákov

Ako informuje mesto Bardejov na svojej webstránke, priviezli ich tri autobusy a pochádzajú z celého Slovenska. Väčšinou sú to ženy a dievčatá, mnohí z nich sú študenti, ktorí boli vo Veľkej Británii v rámci vzdelávacieho projektu Erasmus, ale sú medzi nimi aj opatrovateľky. ”

Pre všetkých je zabezpečené ubytovanie v jedno- a dvojposteľových izbách, zabezpečené je aj ich stravovanie. Čo je najdôležitejšie, zabezpečené je vylúčenie akéhokoľvek kontaktu týchto klientov, či už s personálom ústavu alebo obyvateľstvom Bardejovských Kúpeľov či Bardejova, ba dokonca by nemalo prísť ku kontaktom ani medzi klientmi navzájom,” uviedol riaditeľ KLÚ Družba Martin Tarcala.

Personál ústavu, ktorý bude zabezpečovať obslužné činnosti, by s nimi nemal prísť do styku ani počas vydávania stravy. Podľa slov riaditeľa by sa u týchto klientov na piaty deň karantény malo začať s odoberaním vzoriek na prítomnosť nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Všetky kroky budú konzultované s krajským hygienikom v Prešove, ale aj s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Bardejove.

Prečítajte si tiež:
Za porušenie karantény hrozí pokuta do 1000 eur
v kúpeľoch
Bezpečnostné opatrenia na Slovensku. Zdroj: Dano Veselský

Bezpečnostné opatrenia

“Vedenie KLÚ Družba prijíma také opatrenia, ktoré minimalizujú nebezpečenstvo šírenia vírusu v samotných Bardejovských Kúpeľoch, ale aj v Bardejove a okrese. Nevyvolávajme paniku, buďme empatickí, ale zodpovední a dodržujme všetky nariadenia a odporúčania Úradu verejného zdravotníctva SR i ďalších kompetentných štátnych úradov,” zdôraznil Tarcala.

KLÚ Družba patrí medzi zariadenia Ministerstva vnútra SR a podľa jeho slov je dostatočne personálne i technicky zabezpečené na to, aby túto situáciu zvládlo.

Na Slovensku je zatiaľ potvrdených 185 pozitívnych prípadov na koronavírus. O 11. hodine zasadne krízový štáb. Ústredný krízový štáb dnes môže rozhodnúť o nových opatreniach. Premiér Igor Matovič ubezpečil, že obchody s potravinami nezatvoria, nie je však vylúčené, že bude prijaté opatrenie, ktoré by zakázalo pohyb po vonku bez ochranného rúška či inej ochrany dýchacích ciest.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií