Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Alkohol ako prevencia proti koronavírusu: Piť alebo nepiť?

Krátko po vypuknutí koronavírusu na Slovensku a v okolitých štátoch sa na internet dostali rôzne vtipy. Väčšina z nich sa týka Slovákov a ich nevídanej konzumácie alkoholu, ktorá vraj chráni pred nakazením. Dlho zostalo len otázkou, či je to naozaj tak. Pozreli sme sa preto, či je toto tvrdenie mýtus alebo fakt.

Vedecké výskumy už dávnejšie potvrdili škodlivosť pravidelného a predovšetkým nadmerného pitia alkoholu. Následkom toho môže dôjsť k poškodeniu pečene, obličiek a iných orgánov. Podľa všetkého to ale nie je také čiernobiele, ako sa na prvý pohľad zdá. Ukázalo sa, že alkohol má aj prekvapivo blahodarné účinky na imunitu a celkové zdravie. Otázkou je, či skutočne slúži ako prevencia proti koronavírusu.

Pitie ovplyvňuje imunitu

Problém s alkoholom spočíva v imunite. Tá zohráva kľúčovú úlohu aj v riziku nákazy koronavírusom. Pokiaľ dlhodobo pijete alkohol a naviac vo veľkých množstvách, v krvi sa zvýši hladina imunoglobínov, teda protilátok. To znie celkom fajn, akurát že to tak nie je. Vyššie hladiny protilátok u alkoholikov spôsobujú úplnú deformáciu, niekedy dokonca dysfunkciu imunitného systému.

Alkohol ako prevencia proti koronavíru: Piť alebo nepiť?

Dôkazom sú štatistiky, ktoré dokazujú, že veľa ľudí závislých od alkoholu umrie na bakteriálny zápal pľúc. Ľahšie ich dolapia aj menej bežné, no rovnako závažné infekcie ako sepsa, pľúcny absces (ložiskový zápal v pľúcnom tkanive), spontánny bakteriálny zápal pobrušnice či meningitída (zápal membrán mozgu a miechy).

Odborníci sa domnievajú, že aj poškodenie pečene súvisí s oslabením imunity.

„Zatiaľ úplne nedoskúmanou záležitosťou je podozrenie, že aj za samotným poškodením orgánov, napríklad pečene, pozorovaným u ťažkých alkoholikov, stojí autoimunitná reakcia,“ uviedla klinická imuno-alergológička Katarína Bergendiová.

To znamená, že imunita napáda vlastné tkanivo.

Alkohol môže aj pomáhať

Ak sa pýtate, či je teda bezpečné piť alkohol v období, kedy vyčíňa koronavírus, jasnú odpoveď pravdepodobne nedostanete. Bergendiová prezradila, že alkohol je skutočne dvojsečná zbraň a môže pôsobiť buď negatívne alebo pozitívne. Všetko závisí od množstva. „Striedme užívanie alkoholických nápojov so stredne veľkým množstvom polyfenolov, ako je víno a pivo, má pravdepodobne zdravotný prínos,“ objasnila Bergendiová.

Potvrdili to nedávne výskumy na starších ľuďoch, ktoré dokázali, že umiernené pitie alkoholu môže posilniť imunitný systém. Imuno-alergologička preto vyvodzuje logický záver. Alkohol treba piť v primeranom množstve, ideálne už spomenuté víno alebo pivo. V prípade, že to s ním preženiete raz, nič sa nedeje, automaticky sa z vás nestane „potrava pre koronavírus“. Treba mať však na pamäti, že čím častejšie a čím viac pijete, tým viac je oslabená vaša imunita, a tým rýchlejšie sa môžete nakaziť. Či je alkohol skutočná prevencia proti koronavírusu, je teda nejasné.

Zdroj Medicum Wired
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií