fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Alternatíva k syntetickým vôňam: Naučte sa využívať éterické oleje pre zdravie a krásu

Máte tip? napíšte nám mailom

Vône majú veľký vplyv na psychiku. Vďaka nim sa lepšie sústredíme, zaspíme, sme šťastnejší. Aromaterpia je alternatívou k syntetickým vôňam. Naučte sa využívať éterické oleje a spoznajte možnosti ich použitia.

Éterické oleje – voňavé poklady z prírody

Dnes je ponuka éterických olejov veľmi veľká. Citrusové, kvetinové, vône lesa – to je iba zlomok sveta éterických olejov. Ich použitie je veľmi jednoduché a môžete po nich siahať denne, v každom ročnom období. Dôležité je vyberať si kvalitné prírodné oleje, ktoré neobsahujú syntetické látky. Každá kvapka vás očarí intenzívnou vôňou a nekonečnými možnosťami využitia.

Aromalampy, difuzéry, keramické doštičky

Najčastejšie sa éterické oleje používajú na odparovanie a inhaláciu. Uvoľňujú do ovzdušia vôňu a plnia niekoľko dôležitých funkcií:

  • Oceníte ich v čase chrípok a choroby, pretože ničia choroboplodné zárodky, vzduch očistia a pomôžu uvoľniť dýchacie cesty
  • Krásne vyčistia vzduch, odstránia zápach a navodia príjemnú atmosféru na Vianoce, Valentína alebo na relaxačný večer
  • Vôňa ovplyvňuje naše pocity a dokáže uvoľniť, stimulovať, osviežiť, upokojiť alebo rozveseliť

Do práce alebo detskej izby je ideálnou voľbou keramická doštička, na ktorú sa nakvapká pár kvapiek oleja a nechá sa na radiátore rozvoniavať. Difuzér na baterky je navyše pekným doplnkom, niektoré menia farbu a púšťajú voňavé obláčiky pary.

Aromalampa na éterické oleje
Zdroj: Pixabay.com

Masáže celého tela

Masáž je spojená predovšetkým s úplným pokojom a oddychom. Doprajte si so svojím partnerom aromaterapeutickú masáž, ktorá je veľmi prospešná pre telo i dušu. Do nosného oleja, napríklad jojobového alebo mandľového, pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja. Poteší napríklad levanduľa, ruža alebo jazmín. Masáž je dokonalým rituálom, kedy si nevychutnáte iba silu vône, ale aj dotyk. Zbavíte sa stresu, napätia, pokožka sa výborne regeneruje a po masáži budete nabití energiou a dobrou náladou. Niektoré éterické oleje pomáhajú s bolestivými kĺbmi alebo chrbtom, takže sa spája príjemné s užitočným.

Prečítajte si tiež:
Viete, čo s vami robí chronický stres? Zastavte ho čím skôr

Horúci kúpeľ

Malé domáce kúpele si môžete urobiť aj vy. Majú ozdravný a uzdravujúci účinok na telo aj na dušu. Treba si iba pamätať základné pravidlo – éterické oleje sa vo vode nerozpúšťajú, preto ich treba spojiť s hydrofilným olejom, medom, mliekom alebo soľou. Vyberte si svoju obľúbenú vôňu, ktorá pomôže relaxovať. Niektoré vône ako smrek alebo borovica prečistia dýchacie cesty, eukalyptus zvyšuje imunitu, levanduľa navodzuje pokojný spánok. Takýto kúpeľ si užijete aj vo dvojici a môže byť príjemnou bodkou na záver pracovného dňa.

horúci kúpeľ
Zdroj: Pixabay.com

Obklady

Menštruačné bolesti, bolesti hlavy, svalov  a kĺbov – dokážu nás vyradiť z normálneho života, a preto hľadáme možnosti, ako sa ich ľahko zbaviť. Do misky s vodou nakvapkajte pár kvapiek oleja a do zmesi vložte bavlnenú utierku alebo vreckovku. Obklad prikladajte na postihnuté miesta a zhlboka dýchajte. Využiť ich môžete aj na dlhej ceste na zlepšenie koncentrácie alebo pri nevoľnosti.

Výroba domácej kozmetiky

Čoraz častejšie sa stretávame s milým fenoménom, kedy si ľudia pripravujú svoju vlastnú kozmetiku. Nie je to až také komplikované. Na internete nájdete veľké množstvo receptov na inšpiráciu a časom sa naučíte vymýšľať si vlastné. Výhodou takejto kozmetiky je, že presne viete, čo ste si do nej dali a eliminujete riziko vzniku alergickej reakcie. Obľúbené sú napríklad inhalačné tyčinky. Do čistej tyčinky, ktorú si zoženiete v obchode, dáte éterické oleje a pri bolesti hlavy, migréne, strese či nepokoji inhalujete jeho vôňu. Sprevádzať vás môžu na cestách, dovolenke i v práci. Alebo si radšej vyrobíte svoj vlastný parfum?

Prečítajte si tiež:
Vedci v tom majú jasno. Určili, po akom období by ste mali priviesť na svet ďalšie dieťa. Súhlasíte s nimi?
výroba domácej kozmetiky
Zdroj: Pixabay,com

Vnútorné užívanie

Niektoré oleje majú veľmi priaznivé účinky na zdravie a môžu sa užívať aj vnútorne. Dôležité je kúpiť si tie, ktoré môžete bez strachu užiť a pomôcť si napríklad pri tráviacich problémoch. Ide o pomerne kontroverznú tému, ktorej sa venuje čoraz viac priestoru. Stále sa odporúča iba na vlastné riziko a než sa do toho pustíte, rozhodne si treba nájsť všetky dostupné informácie, ktoré vysvetlia všetky pre a proti. Sú teda aj potravinový doplnok, ale nikdy sa neužívajú neriedené. Častým nosičom sú oleje, napríklad olivový. Môžu poslúžiť ako alternatívna liečba, ale stále by malo byť v záujme každého z nás navštíviť lekára a poradiť sa s ním o všetkých ťažkostiach.

Zdroj textu: zenhouse.sk, kniha Aromaterapie podle ročních období, babickinazahrada.sk, naturalnaterapia.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií