fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

PRICHÁDZAME O LESY: V plameňoch je Amazonský prales aj ruská Sibír. Koľko stromov ročne vyrúbu u nás?

Máte tip? napíšte nám mailom

Posledné dni svet hovorí o neutíchajúcich požiaroch, ktoré môžu mať devastačné dôsledky. Horí Amazonský prales aj Sibír. Pozrime sa však na naše bohatstvo lesov a na to, čo u nás “nahrádza” plamene.

Horia pľúca našej planéty

Amazonský prales je v plameňoch neprestajne niekoľko týždňov. Požiare sú bežné, môžu za to vysoké teploty počas letných mesiacov. Pred čím si však nemôžeme zatvárať oči, je enormne vysoké číslo jednotlivých požiarov. „Ešte nikdy ich nebolo toľko ako teraz. Momentálne horí približne 74 000 požiarov,” hovorí Nina Sobotovičová, reportérka SME, v dennom podcaste Dobré ráno v pondelok 26. 8.

Zveřejnil(a) NASA Earth dne Pátek 23. srpna 2019

Júl a august sú suché mesiace. Ak počas tohto obdobia príde búrka, môže sa stať, že blesk udrie do stromu a vznikne požiar. No nestáva sa to až tak často. Bežnejšia prax je, že miestni farmári vypaľujú kúsok lesa, aby na ňom mohli následne chovať hospodárske zvieratá. Pýtate sa, či je to legálne? Nie, nie je. No deje sa to aj tak.

Navyše, s riešením tejto situácie nepomáha ani brazílsky prezident Jair Bolsonaro, ktorý ma na to svoj názor.

Dokonca mu poslal odkaz aj prezident Francúzska Emmanuel Macron: „Rešpektujeme vašu suverenitu. Je to vaša krajina,“ vyjadril sa na summite G7. Vzápätí však dodal, že Amazonský prales sú „pľúca planéty“, a preto je to záležitosťou celej Zeme. 

„Nemôžeme vám dovoliť všetko zničiť,” odkazuje Macron Bolsonarovi.

Môžeme vám pomôcť znova zalesniť. Môžeme nájsť spôsoby pre váš ekonomický rozvoj, ktorý rešpektuje prírodnú rovnováhu. Ale nemôžeme vám dovoliť všetko zničiť,“ povedal. Amazonský prales pritom horí už 3 (slovom tri!!!) týždne.

Skutočnosť, že horí zásobáreň kyslíka pre celú zemeguľu (Amazonský prales produkuje viac ako 20 % svetového kyslíka), vyvolala všeobecné rozhorčenie a smútok. Ako to, že keď horela Katedrála Notre Dame, milionári sa predbiehali v tom, kto dá viac na opravu? A ako to, že teraz sa ľudia nepredbiehajú?

Štáty G7 prisľúbili pomoc v podobe 22 miliónov dolárov, tie však Brazília odmietla prijať. Bolsonaro sa vyjadril, že Macron musí odvolať urážky, ktoré mu adresoval. „Na diskusiu či prijatie čohokoľvek od Francúzska, aj s najlepšími možnými úmyslami, musí odvolať svoje slová, a až potom sa môžeme rozprávať,” dodal.

Leonardo DiCaprio daruje Amazonskému pralesu 5 miliónov. Svetoznámy herec je známy svojím záujmom o ekologické témy a k zvýšeniu povedomia verejnosti prispieva aj dokumentárnymi filmami. Pomôcť a prispieť však môžeme všetci.

Mimochodom, nezabúdajme ani na pôvodné kmene, pre ktoré je prales domovom.

View this post on Instagram

The Amazon desperately needs our help. Whether you are a philanthropist, an organization, or an individual, please help donate to the @EarthAlliance Amazon Forest Fund to help the local partners and indigenous communities protecting the Amazon, the wildlife that lives there, and the health of the planet overall. 100% of the proceeds go to local organizations. Preventing these fires requires protecting the forests, so help Earth Alliance fight deforestation in the Amazon rainforest. If you cannot contribute, follow @EarthAlliance and help spread the word so we can continue to generate action and change. We hope you will join us however you can. Get involved and donate at ealliance.org/amazonfund (#linkinbio)

A post shared by Leonardo DiCaprio (@leonardodicaprio) on

Horí Sibír

Obrovské množstvo požiarov však nesužuje len Južnú Ameriku; na Sibíri horia lesy na ploche približne 1,2 milióna hektárov.

Keďže ide o ťažko dostupné miesta, nie je ľahké dostať sa tam. Doposiaľ ruskí hasiči uhasili len 2 % horiacej masy, s ďalšími 7 % stále bojujú. Denník Komsomoľskaja pravda s odvolaním sa na klimatológov napísal, že tohtoročné požiare na Sibíri sú také masívne, že môžu ovplyvniť klimatické zmeny na Zemi a urýchliť proces globálneho otepľovania.” Ešte viac sú totiž ohrozené aj ľadovce v Arktíde.

Aj v tomto prípade sa pri možných príčinách spomína najmä nelegálna, prípadne necitlivá ťažba dreva.

View this post on Instagram

Nearly 8 million acres of forest are in the grip of the most devastating wildfires Siberia has ever seen. Millions of animals and plants are gone forever, irrevocably damaging one of the vastest biodiversities in the world. Millions of people living in the region are being suffocated by the acid smoke, the "green lungs" of the Earth are on fire. A catastrophe for arctic, and the world's climate, it has been basically ignored by the Russian government, who declared extinguishing the fires to be "economically impractical" and "meaningless", all because the loose questionable legislation allowed them to. After nearly 850000 signed the petition (link below) and the fires made the international headlines due to the uproar caused by the local environmental and animal welfare groups, the state now promised to finally start doing something. Some locals state that the reluctance to stop the fires was caused by the desire to hide the illegal logging, we'll hardly ever know. But what's most important is that it is too late, the damage has been done and it is irreversible. The planet and the generations to come will have to live with its consequences, all because of wrong priorities, corruption, ignorance and greed. Petition and updates in bio * * * * * #сибирьгорит #потушитесибирь #потушитепожарывсибири #потушитепожарысибири #putoutsiberianwildfires #siberiafire #siberiaonfire #wildfire #wildfires #russianwildfire #disaster #animals #catastrophe #globalwarming #fridaysforfuture #forgottenanimals

A post shared by Forgotten Animals (@forgottenanimals) on

A čo slovenské lesy?

Popri týchto udalostiach, ktoré lomcujú celým svetom, sa pozrime aj do vnútra našej krajiny.

Stále viac sa hovorí o výrube lesov – dokonca aj nelegálnou cestou. Ako príklad môžeme uviesť výrub v Nízkych Tatrách, ktorý si objednal stavebník luxusného hotela. Inšpekcia zistila, že „výrub drevín prebehol bez právoplatného súhlasu orgánu ochrany na výrub drevín a bez vyznačenia výrubu dreviny, a teda bez splnenia podmienok zákona o ochrane prírody a krajiny.“ A to je len jeden z mnohých prípadov.

Ročne na Slovensku vyrúbu v priemere 9 miliónov kubických metrov, čo sa rovná približne rovnakému počtu stromov. Za posledných 15 rokov zmizli lesy s rozlohou celých Tatier, píše Denník N.

Lesníci vyrubovali najmä kalamitné drevo, teda stromy po veternej kalamite, no v takomto prípade si predstavíme najmä tú z roku 2004. Vyrubuje sa však aj drevo nekalamitné – lesníci sa v takýchto prípadoch odvolávajú na lykožrúta, ktorý pre stromy predstavuje veľkú hrozbu.

Na čo však netreba zabúdať? Že všetko je, žiaľ, o peniazoch. A v drevárskom priemysle sa ich veru točí veľa. Ide o kontrakty medzi lesníkmi a drevárskymi firmami, čoho výsledkom je nábytok, papier a podobne. Plán je daný vopred, takže treba ťažiť.

Najzarážajúcejšie je však aj to, že sa ťaží i zdravé drevo. A čo s ním? Spaľuje sa na elektrinu. Lesoochranári zo zoskupenia VLK hovoria o biomasakri a snažia sa mu zabraňovať. Či už petíciami, alebo inými činmi – keď sa napríklad dozvedeli o plánovanom výrube stromov v Národnej prírodnej rezervácii Suchá dolina, dohodli sa priamo s vlastníkom a lesy ohrozené ťažbou o výmere 160 ha si prenajali na 40 rokov (bližšie info nájdete tu).

VLK žiada ťažobnú uzáveru!Zastavme ťažbu dreva na Slovensku dokiaľ sa nevyriešia zásadné problémy s miznutím a…

Zveřejnil(a) Juraj Lukáč dne Neděle 25. srpna 2019

Zatiaľ čo v iných častiach sveta (nielen Amazonský prales a Sibír, ale aj Angola či Kongo, ktoré sužuje dokonca viac požiarov ako Brazíliu) prichádzajú o stromy v dôsledku ničivých požiarov, my o lesy postupne prichádzame z vyššie uvedených dôvodov. Uvidíme, kedy sa ťažba zníži a kedy si začneme viac vážiť nielen pľúca planéty, ale aj pľúca nášho Slovenska.

Mimochodom, v súvislosti s odlesňovaním sa hovorí aj o ničení prirodzených biotopov vtáctva i hrozbe vyhynutia hlucháňa hôrneho (inak aj tetrov hlucháň).

Čo hovorí klimatológ?

Všetko so všetkým súvisí. Klimatológ Jozef Pecho zo SHMÚ nám v rozhovore spred roka rozprával aj o tom, prečo sú vo svete ničivé hurikány a podobne. Hovoril o klimatickej zmene i globálnom otepľovaní. Hovoril i o extrémne vysokej produkcii hovädzieho mäsa, čoho dôsledkom je aj nelegálne vypaľovanie Amazonského pralesa – keďže je dopyt po mäse taký obrovský, miestni potrebujú stále viac plochy na chov hovädzieho dobytka. To má za následok aj obrovské množstvo metánu, ktoré tento dobytok produkuje, a to je zase silný skleníkový plyn, ktorý prispieva k otepľovaniu. Začarovaný kruh.

Prečítajte si celý rozhovor.

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií