Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Američania zaútočili na radary jemenských povstalcov, aby neohrozovali komerčnú lodnú dopravu v Červenom mori

Podľa amerického námorného úradu húsíovia od novembra vykonali viac ako 50 útokov na lodnú dopravu.

15.6.2024 (SITA.sk) – Americké ozbrojené sily zaútočili na radary jemenských povstalcov húsíov v reakcii na ich útoky voči obchodným lodiam. Americké centrálne velenie uviedlo, že americké údery zničili sedem radarov na území kontrolovanom povstalcami.

Tieto radary umožňujú húsíom zamerať sa na námorné plavidlá a ohroziť komerčnú lodnú dopravu,“ píše sa v jeho vyhlásení.

Kampaň útokov

Separátne americké sily zničili v Červenom mori aj dva bezpilotné člny s výbušninami a dron, ktorý povstalci vypustili nad more, uviedlo velenie. Húsíovia, ktorí majú od roku 2014 pod kontrolou hlavné mesto Saná, tradične nepriznali útoky ani žiadne vojenské straty.

V novembri húsíovia spustili kampaň útokov v Červenom mori a Adenskom zálive voči komerčným lodiam pre ofenzívu, ktorú Izrael vedie v Pásme Gazy proti militantnému hnutiu Hamas. Povstalci sa však často zameriavajú na plavidlá so slabým alebo žiadnym jasným spojením s Izraelom, čím ohrozujú lodnú dopravu na kľúčovej trase svetového obchodu medzi Áziou, Blízkym východom a Európou.

Zasiahnutie lode Tutor

V januári sa v reakcii na situáciu začala kampaň útokov na húsíjské ciele, ktorú vedú Spojené štáty. Podľa amerického námorného úradu húsíovia od novembra vykonali viac ako 50 útokov na lodnú dopravu, zabili troch námorníkov, obsadili jednu loď a ďalšiu potopili.

V stredu zasiahli nákladnú loď Tutor a jeden z jej námorníkov – Filipínec – zostáva nezvestný. Americké centrálne velenie uviedlo, že Tutor je stále v Červenom mori a pomaly naberá vodu.

Viac k témam: americké ozbrojené sily, Húsíovia, Izraelsko-palestínsky konflikt
Zdroj: SITA.sk – Američania zaútočili na radary jemenských povstalcov, aby neohrozovali komerčnú lodnú dopravu v Červenom mori © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií