fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Americkí astronauti používajú pero “za milióny”. Svet sa z toho smeje, no má to svoju logiku

Máte tip? napíšte nám mailom

Internetom sa šíri hoax, ktorý tvrdí, že NASA minula milióny amerických dolárov na vývin pera, ktoré by fungovalo v beztiažovom stave, zatiaľ, čo ruskí kozmonauti používajú na písanie vo vesmíre ceruzku. Aká je ale pravda?

Povráva sa, že americkí astronauti už v roku 1960 prišli na to, že obyčajné pero nefunguje v stave bez gravitácie. NASA sa teda rozhodla vymyslieť pero, ktorým by sa vo vesmíre dalo písať a pri vývine tohto pera strávila roky a minula milióny dolárov. Zatiaľ, si však v Rusku poradili s týmto problémom jednoducho – ruským kozmonautom dali do vesmírnej lode ceruzky a tie im slúžili na zapisovanie údajov. Tento príbeh o jednoduchosti a obyčajnom sedliackom rozume sa začal šíriť internetom a dokonca bol spomenutý aj v americkom seriáli West Wing. Ide však len o hoax.

Podľa historikov astronauti z NASA taktiež využívali vo vesmíre ceruzky, no ich cena bola privysoká – v roku 1965 totiž zaplatili za 34 ceruziek 4 382,50 amerických dolárov, teda cena jednej ceruzky sa vyšplhala na 128.89 $, čo je v prepočte takmer 118 eur za kus. Keď sa táto skutočnosť dostala na verejnosť, Američanov to pobúrilo a NASA sa tak rozhodla objaviť niečo lacnejšie, čo by jej astronauti používali.

Prečítajte si tiež:
VIDEO: Muž si nechal odrezať obe uši. Má ich doma naložené v pohári

Voľba použitia ceruziek vo vesmírnych lodiach tiež nie je najšťastnejšia voľba, pretože tuha sa pri písaní trieští a tento prach sa v beztiažovom stave šíri loďou a môže poškodiť drahé prístroje. Navyše ceruzky sú horľavé, čo je taktiež dosť nebezpečné. Takže i to viedlo k myšlienke vytvorenia pera.

Muž meno Paul C. Fisher sa so svojou spoločnosťou rozhodol investovať milión dolárov na vývoj takzvaného vesmírneho pera. Takže v podstate nedala NASA na tento vývoj ani cent. NASA sa do súvislosti ohľadom pera zapojila až po tom, ako bolo vyvinuté.

ag-7_space_pen

Fisher si pero nechal patentovať v roku 1965 a dá sa s ním písať nielen vo vesmíre, ale tiež vo veľmi chladných podmienkach či dokonca pod vodou alebo inými tekutinami. V tom istom roku ponúkol Fisher svoje antigravitačné vesmírne pero NASA, no tá jeho používanie zvažovala. Pristúpiť na používanie tohoto pera sa rozhodla až v roku 1967 po testovaní v špeciálnych priestoroch.

Narozdiel od obyčajných guľôčkových pier, Fisherovo pero nepotrebuje gravitáciu, aby sa atrament z neho dostal na papier. Je to preto, lebo je natlakované dusíkom, ktorý tlačí na atrament a tým ho núti písať. Atrament v tomto pere je tiež špeciálny a ostáva pevný, narozdiel od klasického atramentu v obyčajnom pere, ktorý sa mení na kvapalinu.

Prečítajte si tiež:
Slobodný otecko je skutočne veľkou inšpiráciou. Osvojil 4 deti s postihnutím a chce viac

Podľa správ Associated Press-u NASA objednala vo februári 1968 400 Fisherových vesmírnych pier pre vesmírny program Apollo. O rok neskôr si objednal vtedy ešte Sovietsky zväz 100 týchto pier a tisíc náhradných náplní, ktoré použil pri kozmických misiách.  Associated Press neskôr zverejnil, že aj NASA, aj Sovietsky zväz dostali pri nákupe pier zľavu a za jedno pero platili 2,39 dolárov, pričom normálna cena pera je 3,98.

Podľa Fisher Space Pen Company astronauti vesmírnej lode Apollo 11 pero nevyužili len na písanie, ale aj na opravu spínača, ktorý umožňuje návrat na Zem.

Od konca 60-tych rokov sa teda používajú vo vesmíre pera od Fishera. Jeho spoločnosť už vytvorila celý rad pier.

space_pen_1

Samozrejme, nemusíš ísť do vesmíru, aby si si toho pero mohol skúsiť, je totiž dostupné i širokej verejnosti za pomerne nízku cenu a to 50 dolárov, čo je v prepočte niečo vyše 45 eur.

Zdroj: scientificamerican.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií