fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Animoterapia dokáže zázraky: Na Slovensku sú obľúbené kone aj psy

Zvieratá nie sú len maznavými domácimi miláčikmi, ale aj doktormi. Vďaka nim je aj na Slovensku možná takzvaná animoterapia, teda liečba pomocou zvierat.

Máte tip? napíšte nám mailom

V našej krajine je najrozšírenejšia liečba pomocou koní, hipoterapia. Rehabilitačný lekár tvrdí, že animoterapia u ľudí vyvoláva pozitívne emócie, ktoré komplexne ovplyvňujú ako telesné, tak aj duševné zdravie.

Animoterapia má mnoho pozitívnych účinkov. Okrem výrazného zlepšenia telesného a duševného zdravia má na pacientov tiež priaznivé sociálne, psychologické a edukačné účinky. Terapia tiež posilňuje sebadôveru či koncentráciu pacientov. Na Slovensku je najrozšírenejšia hipoterapia, liečba za pomoci koní a dobrými liečiteľmi sú aj psy v canisterapii.

Riešenie na viacero problémov

Kone v animoterapii sa najčastejšie využívajú u detí s detskou mozgovou obrnou a ľudí so sklerózou multiplex či psychickými problémami. „Starostlivosť o kone je tiež formou terapie a samotné jazdenie má zase význam pri pacientoch s poruchami pohybového systému, napríklad chabým držaním tela,“ uviedol rehabilitačný lekár Karol Hornáček.

Jazdenie na koňoch je tiež vhodnou terapiou pre ľudí, ktorí utrpeli cievnu mozgovú príhodu alebo poškodenia mozgu a miechy. „Prispôsobovaním sa pohybu chrbta koňa sa upravuje držanie tela pacienta a svalová nerovnováha. Posilňujú sa oslabené svaly a predlžujú sa skrátené,“ vysvetlil Hornáček.

Prečítajte si tiež:
Ako na suché vlasy - tieto triky ich dostanú opäť do formy!

Animoterapia dokáže zázraky: Na Slovensku sú obľúbené kone aj psy

Animoterapia má viac druhov

Ďalšou z obľúbených a rozšírených foriem animoterapie na Slovensku je canisterapia, terapia pomocou psov. Hornáček uviedol, že sa tiež využíva pri deťoch trpiacich detskou mozgovou obrnou. „Pacienti, väčšinou malé deti, sa napolohujú na psov, z ktorých sála teplo a pokoj. Deti sa uvoľnia a znižuje sa ich svalové napätie,“ prezradil rehabilitačný lekár.

Deti si týmto spôsobom tiež zlepšujú hrubú motoriku, držanie tela a hladkaním psa aj jemnú motoriku. Vďaka tomu vie zvládať bežné úkony, ako je držanie príboru či písanie. Najmä na Kryme je rozšírená delfínoterapia, ktorú podstupujú aj slovenské deti. „Delfíny podobne ako kone majú podporný stimulačný efekt na pohybový systém pacienta,“ uviedol Hornáček. Pacientov okrem toho nadnáša voda, čo uľahčuje množstvo pohybov. V neposlednom rade lekári využívajú aj felinoterapiu s mačkami.

Zvieratá robia zázraky

Podľa rehabilitačného lekára sa treba na animoterapiu pozerať v širšom kontexte. „Ľudia žijú často sami vo veľkých mestách a zvieratá preberajú spoločenskú funkciu iných ľudí,“ objasnil Hornáček. Vďaka nim majú ľudia lepšiu náladu a dôvod vyjsť aspoň na chvíľu na čerstvý vzduch. Tým sa podporuje srdcovocievny, dýchací, imunitný a predovšetkým pohybový systém človeka.

Prečítajte si tiež:
Láska nie je veľkosť tela a nikdy by nemala byť, píše instagramová influencerka Sofie

Animoterapia sa využíva najmä v domovoch sociálnej starostlivosti a v niektorých krajinách aj v nemocniciach. „Napríklad počas vizity sprevádza lekára pes. Podľa vykonaných štúdií sa na oddeleniach, kam s ním chodil, znížila spotreba liekov proti bolesti, na podporu spánku a podobne,“ skonštatoval Hornáček. Človek vďaka zvieratám nepociťuje svoje ťažkosti v takej miere ako bez nich.

Prečítajte si tiež: Liečba umením arteterapia pomáha malým aj veľkým

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií