fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

ŽENY ZBYSTRITE! Toto je 11 vedľajších účinkov antikoncepcie, o ktorých možno neviete

Máte tip? napíšte nám mailom

Antikoncepcia je určená predovšetkým na ochranu pred tehotenstvom, no nie je to len tak. Obnáša so sebou aj niekoľko zdravotných rizík, o ktorých by si mala vedieť!

1. Bolesť pŕs

Táto bolesť sa môže vyskytnúť v prvých dňoch užívania antikoncepcie. Často rýchlo a sama prejde, no taktiež sa môže kedykoľvek objaviť. Ak jej chceš predchádzať, mala by si obmedziť pitie kávy a konzumáciu príliš slaných jedál.

2. „Halucinácie“

V prípade, že nosíš kontaktné šošovky, môže sa stať, že budeš vnímať realitu inak než aká je v skutočnosti. Je to spôsobené látkami, ktoré sú v antikoncepcii obsiahnuté a nemusia sa tolerovať so šošovkami, čo môže mať za následok dočasné zmeny na rohovke.

3. Krvácanie mimo cyklus

K tomuto nezvyčajnému krvácaniu dôjsť nemusí, obvykle sa však objavuje počas prvých troch mesiacov od začatia užívania piluliek. Je spôsobené tým, že telo prechádza hormonálnymi zmenami.

4. Kvasinková infekcia

Kvasinková infekcia je veľmi bolestivé ochorenie, ktorého pravdepodobnosť vzniku je spôsobená estrogénom, ktorého miera v tele sa niekoľkonásobne zvýši.

Prečítajte si tiež:
Veterinári varujú: Prestaňte kupovať mopslíkov a buldogov!

5. Strata sexuálneho apetítu

Znížená chuť na sex je jedným z vedľajších účinkov antikoncepcie, na ktoré sa páry sťažujú najčastejšie. Táto strata je spôsobená hormónmi, ktoré sú v pilulách obsiahnuté, a ktoré znižujú produkciu testosterónu. Stratená chuť na sex však nie je jediné, s čím sa môžeš stretnúť. Občas môže byť styk dokonca bolestivý.

6. Zmeny nálad

Nielenže môžeš byť náladová, môžeš dokonca upadnúť do depresie. Pozor by si mali dávať najmä ženy, ktoré už v minulosti depresie mali. Vtedy sa odporúča poradiť s lekárom.

Pokračovanie na ďalšej strane

Antikoncepcia je určená predovšetkým na ochranu pred tehotenstvom, no nie je to len tak. Obnáša so sebou aj niekoľko zdravotných rizík, o ktorých by si mala vedieť!

7. Nevoľnosť

Väčšinou sa stáva, že k nej dôjde len pri prvom užití tabletky, no tento stav môže pretrvávať i niekoľko mesiacov. Nie je dobré užívať antikoncepciu na prázdny žalúdok, pretože i to môže spôsobiť nevoľnosť.

8. Rakovina pŕs

Názory odborníkov na túto tému sa rôznia a nič nie je, samozrejme stopercentné, no nedávny výskum preukázal, že užívanie antikoncepcie od príliš nízkeho veku zvyšuje pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia.

Prečítajte si tiež:
Noste vysoké podpätky a vyhnite sa zdravotným problémom. S týmito radami je to možné!

9. Priberanie

Obvykle je priberanie iba dočasné, no ženské sebavedomie môže utrpieť. Príbytok váhy je spôsobený vysokým množstvom estrogénu.

10. Migrény

Veľmi nepríjemným vedľajším účinkom antikoncepcie môže byť migréna. Tá je tiež spôsobená veľkým množstvom hormónov.

11. Vznik krvných zrazenín

Tie sa môžu objaviť predovšetkým u fajčiarok, žien po pôrode alebo tých, ktoré trápi nadváha.

Zdroj: bomba.cz

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií