fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dom pri jazere. Nemyslíme ten film, ale rozprávkovú realitu neďaleko Bratislavy

Máte tip? napíšte nám mailom

Tieto poklady našich architektov nás asi nikdy neprestanú baviť. Zvlášť teraz cez leto. Nevieme si predstaviť lepší relax, ako vypadnúť z mesta a od civilizácie, byť blízko prírody a vody, zobrať so sebou zásoby kníh a len tak chvíľu byť.

Predstavujeme vám projekt s názvom AnuAzu – dom pri jazere, na ktorom spolupracovali architekti Peter Jurkovič, Tomáš KovalčíkMiroslav Slezák.

Umiestnený je vo Vojke nad Dunajom, pri Vojčianskom jazere, asi 30 kilometrov od hlavného mesta. Ich koncept je variáciou jurty (jurta je tradičné, prenosné, okrúhle stanové obydlie niektorých kočovných kmeňov z oblastí Strednej Ázie a Stredného východu. Má kónickú alebo kopulovitú strechu a pozostáva z ľahšej drevenej konštrukcie a plsťového plášťa – pozn. red.).

Zdroj: archinfo.sk/Peter Jurkovič

Ide o ľahkú drevostavbu. Autori píšu, že základová doska je položená na „vankúši“ z penového skla. Takže žiadne betónové základy či intenzívne zemné práce. Aj breh jazera zostáva nedotknutý. Premyslená drevená konštrukcia sa stáva v centrálnej polohe súčasťou interiéru.

Jednopodlažný bungalov vychádza z centrálneho priestoru jurty s priemerom 5,6 metra. Miestnosť prekrýva drevená strecha s odhalenou konštrukciou a centrálnym kruhovým svetlíkom.

Prečítajte si tiež:
Radar Duga, chátrajúca megastavba postavená v blízkosti Černobyľa. Čo sa skrýva v zakázanom území?
Skrytý spací kútik. Zdroj: archinfo.sk/Peter Jurkovič

Zo severnej strany na dennú miestnosť nadväzuje spálňa a kúpeľňa. Z južnej strany je na centrálny priestor napojená vstupná časť, ktorá po stranách ukrýva kuchyňu a spací kút pre dve osoby. Tieto sekundárne funkcie obklopujú centrálny priestor a „transformujú“ kruhový pôdorys do obdĺžnika. Pred vstupom je terasa s rozlohou 15 m2, orientovaná smerom k jazeru.

POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE →

Nech sa páči, pokochajte sa!

Zdroj: https://www.archinfo.sk/diela/architektura/anuazu-dom-pri-jazere.html

Foto: https://www.archinfo.sk/diela/architektura/anuazu-dom-pri-jazere.html/Peter Jurkovič

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií