fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Cestujte späť v čase: Legendárna misia Apollo 11 ukázala svoje najslávnejšie fotky spred 50 rokov

Máte tip? napíšte nám mailom

Kto by nepoznal svetovo známe Apollo 11? Každého človeka fascinuje vesmír so svojím neprebádaným územím a nekonečnými možnosťami. Pozrite sa na najlepšie fotografie Apollo 11, ktoré astronauti nafotili počas svojej 9-dňovej vesmírnej výpravy.

Portál BBC.com uviedol, že vesmír sa zdal byť nedosiahnuteľným až do roku 1969, kedy Apollo 11 zdolalo Mesiac. Raketa vyštartovala 16. júla a trvalo takmer 4 dni, kým sa posádka dostala k Mesiacu. Stalo sa tak presne 20. júla 1969, pred 50 rokmi.

Portál Dnes24.sk uvádza, že pred desiatkou rokov sa astronaut Edwin Eugen Aldrin k letu do vesmíru vyjadril takto: „Či sme do toho vložili emócie? Nie, len sme sa usilovali úspešne pristáť. A keď sme potvrdili pristátie, pozreli sme sa na seba a rýchlo sme si zablahoželali. Ale keby sa bolo niečo vyskytlo, museli by sme rýchlo vzlietnuť alebo čakať dve hodiny. To nie sú momenty, keď si robíte starosti, keď sa vám chce plakať, ale skôr máte emócie zastreté.“ 

Viceprezident USA Mike Pence uviedol, že USA má opäť v pláne vyslať astronautov na vesmírnu cestu. Udiať sa tak má do piatich rokov. „Vyjadrím sa jasne, prvá žena a ďalší muž na Mesiaci budú obaja americkí astronauti vynesení americkými raketami z amerického územia,“ uviedol na prejave v meste Huntsville.

Prečítajte si tiež:
Čierna história Slovenska: Toto sú brutálne vraždy, ktoré otriasli v roku 2019 krajinou

TOP fotografie z misie Apollo 11

Fotografia zo 16. júla 1969 zachytáva Neila Armstronga, ktorý vedie svoju posádku. V ruke drží svoju kyslíkovú bombu. Možno ani netušíte, že tento moment je zachytený len 4 dni predtým, ako sa prechádzal po Mesiaci.

Posádka Apolla 11. Zdroj: BBC.com/Nasa
Posádka Apolla 11. Zdroj: BBC.com/NASA

Na tejto fotografii je jasný veľký krok pre ľudstvo. Edwin Eugen Aldrin a Armstrong zvečnili americkú vlajku na Mesiaci. Na jeho povrchu vidieť už jasné odtlačky kozmického výstroja.

Výstup na mesiac Zdroj: BBC.com/Nasa
Výstup na mesiac. Zdroj: BBC.com/NASA

Armstrong na tejto fotke zachytil Aldrina, ktorý bol tiež súčasťou posádky vesmírnej lode Apollo 11. Práve táto snímka z misie sa najčastejšie používa v médiách a iných výstupoch.

apollo 11 50 rokov
Zdroj: BBC.com/NASA

Snímka z 24. júla 1969 zachytáva príchod Apolla 11, ktorý sa obrovskou rýchlosťou blížil k Zemi.

Zdroj: BBC.com/Nasa
Zdroj: BBC.com/NASA

Snímka zo 17. júla 1969 zachytáva našu planétu v momente, keď sa Apollo 11 vracia smerom domov. Je neuveriteľné, aké silné emócie dokáže vyvolať jediná fotografia. Práve táto fotka je v súčasnosti jednou z najslávnejších.

 Zdroj: BBC.com/Nasa
Zdroj: BBC.com/NASA

Zdroj titulnej foto: BBC.com/Nasa

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií