fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Archeológom sa podaril unikátny nález starý 2500 rokov, kopije pochádzajú z doby železnej (video+foto)

Predmety datujú do obdobia 5. storočia pred naším letopočtom. Nález je unikátny aj tým, v akom množstve sa predmety našli.

Máte tip? napíšte nám mailom

12.5.2023 (SITA.sk) – Unikátny nález depotu kopijí starých 2 500 rokov sa podaril archeológom počas výskumu v katastri obce Hrabušice (okr. Spišská Nová Ves).

Ako v piatok počas tlačovej konferencie v Múzeu Spiša v Spišskej Novej Vsi vysvetlil archeológ Matúš Hudák, ide vôbec o prvý hromadný nález kopijí z doby železnej na území Slovenska.

Zrejme išlo o obetu bohom

Podobné hroty kopijí s chráničmi v minulosti objavili v Maďarsku a na centrálnom Balkáne, pričom boli uložené bojovníkom do hrobov. V Hrabušiciach ide podľa archeológov pravdepodobne o obetu bohom.

„Nález pozostával z jedného páru identických hrotov kopijí s chráničmi hrotov kónického tvaru a z dvoch v strede mierne zúžených trubičiek. Všetky artefakty sa našli vo výbornom stave s minimálnou koróziou povrchu,“ priblížila archeologička múzea Mária Hudáková.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Unikátny archeologický nález v Hrabušiciach (fotografie)

Predmety datujú do obdobia 5. storočia pred naším letopočtom. Nález je unikátny podľa Hudákovej aj tým, v akom množstve sa predmety našli.

Našli aj ďalšie artefakty

Dvojročný archeologický výskum v danej lokalite realizovalo od roku 2021 Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi v spolupráci s Krajským pamiatkovým úradom Košice. Vzácne predmety objavili archeológovia už na jeho začiatku, odhalili ich však až dnes.

Prečítajte si tiež:
Porušenie moratória i korupcia v okrese Prešov? Podnety musela riešiť dokonca aj NAKA

„Keďže do lokality chodia aj nelegálni detektoristi, chceli sme ju chrániť a nechceli sme prezentovať nález skôr, než ukončíme archeologický výskum,“ vysvetlila pre médiá Hudáková.

Okrem spomínaného depotu však archeológovia našli počas výskumu aj ďalšie predmety z obdobia doby bronzovej až stredoveku. Ide napríklad o sekerku z doby bronzovej, z neskoršieho obdobia aj pracku z opasku a striebornú ihlicu.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2023/05/inshot_20230512_1142564601.mp4

Jedinečné výsledky výskumu

Archeologické výskumy, ktoré realizuje Múzeum Spiša intenzívne od roku 2018, priniesli podľa jeho riaditeľky Zuzany Krempaskej viaceré jedinečné výsledky.

„Ich význam presahuje hranice regiónu i Slovenska. Vedecká a dokumentačná hodnota archeologických nálezov je vzácnym doplnením zbierkového fondu múzea,“ zhodnotila. Jedinečné nálezy aj z výskumu v Hrabušiciach budú mať možnosť vidieť návštevníci múzea v novej expozícii História Spiša.

Viac k témam: Archeologický nález, Archeológovia
Zdroj: SITA.sk – Archeológom sa podaril unikátny nález starý 2500 rokov, kopije pochádzajú z doby železnej (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií