fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Inšpirujte sa novým bývaním! Tieto architektonické skvosty vznikli rukami Slovákov a Čechov

Máte tip? napíšte nám mailom

Hľadáte bývanie alebo sa len radi kocháte pekným, moderným dizajnom? Inšpirujte sa šikovnými Slovákmi a Čechmi, ktorí rozhodne vedia, čo fičí.

Architektúra rodinných domov a bytov sa stále mení a keby človek povedal, že sa už nemá kam posunúť, klamal by. Kvôli privysokým cenám nehnuteľností stoja architekti pred výzvou spraviť z malého priestoru obývateľný a praktický domov. Po zhliadnutí nasledujúcich fotografií si aj vy poviete, že nič nie je nemožné.

Rodinný dom s bazénom, Benešov pri Prahe

Začíname väčším kúskom, rodinným domom s rozlohou 1006 m2. Stavba bola dokončená pred tromi rokmi. Tento prízemný dom prirodzene kopíruje svahovitý pozemok.

Obytná plocha domu je rozčlenená na tri výškové úrovne, ktoré sú navzájom prepojené chodbou prebiehajúcou pozdĺž východnej steny domu. Súčasťou rozsiahlej záhrady je samostatný bazén so záhradným domčekom.

Toto moderné sídlo navrhli architekti Hynek a Šárka Holišoví.

Foto: Tomáš Rasl

Rozšírenie montovanej chaty v Bernolákove

Pred štrnástimi navrhol Ivan Príkopský pre svojich blízkych chatu v záhradnej oblasti na okraji Bernolákova. Jednoduchú drevostavbu so zastavanou plochou menšou ako 25 metrov štvorcových sa podarilo s osobným nasadením zrealizovať za pol milióna slovenských korún.

Prečítajte si tiež:
Priznanie dňa #1 - Práca vs. cvičenie

V roku 2010 sa účel domčeka zmenil. Presťahovala sa sem mladá rodina architekta. Malá obytná plocha prestávala stačiť. Preto v záhrade vyrástla nová prístavba pre tri deti.

Práce boli dokončené minulý rok, momentálne má stavba 60 m2.

Pýšia sa ňou architekti Ivan a Katarína Príkopskí.

Foto: Katarína Príkopská

Záhradné vily v Dúbravke

Nový obytný komplex vyrástol na severozápadnom okraji bratislavskej Dúbravky, v obytnej zóne Brižite. Domy sú súčasťou rozvíjajúcej sa lokality na rozhraní sídliska a prírodnej rezervácie Devínska Kobyla.

Akcentom objektov sú štíhle betónové konzoly balkónov. Na projekte zreteľne cítiť ruku gramotných architektov, ide o elegantnú, čistú formu bytov.

Bytové domy na pozemku s nepravidelným lichobežníkovým pôdorysom sú vzájomne prepojené blokom podzemných garáží. K prvej etape so 49 bytmi nedávno pribudol v južnej časti parcely tretí dom s 26 bytmi.

Za návrhom stoja slovenskí architekti.

Foto: Ľubo Stacho

Rekonštrukcia rodinného domu v pražskej štvrti Bohnice

Za návrhom stoja architekti David Dvořák, Vojtěch Hybler a Alena Javorská. Zrekonštruovaný dom má rozlohu 173,5 m².

Objekt je súčasťou skupiny radovej zástavby v pražskej časti Bohnice. V porovnaní s ostatnými domami na ulici je výrazne nižší.

V rámci úprav bol dom očistený od všetkých neskorších prístavieb. S ohľadom na zistený stav konštrukcií ostali z pôvodného objektu zachované len obvodové steny na prízemí.

Prečítajte si tiež:
Prvenstvo si neudržal: 125 metrov vysoký Nivy Tower mrakodrap čoskoro tromfne iný!

Pôvodná garáž bola prestavaná na záhradný altánok so saunou, malým átriom s grilom a úložným priestorom pre záhradný nábytok a náradie.

Foto: Kompost.works / BcA. Petr Polák, Bc. Matěj Hošek

“Zalomený” rodinný dom v Limbachu

Bezbariérovo riešený dom dokončený minulý rok. Pozemok sa nachádza uprostred novovznikajúcej obytnej zóny, na severnej hranici vinárskej obce Limbach.

Architektmi tejto 169 m2 plochy sú Gabriel Ádám a Miroslav Prešinský. „Dom je preto navrhnutý tak, aby mohli domáci kedykoľvek počas dňa oddychovať na jednej z troch vonkajších terás a vyhli sa ostrému slnku a horúčavám,” vysvetľuje Miroslav Prešinský.

Pôdorysné zalomenie rozdeľuje obytnú plochu domu na dennú a nočnú časť. Juhozápadne a juhovýchodne orientované priečelie hlavného obytného priestoru je tienené presahom strechy. Riešenie, ktoré využíva princípy sokratovho domu, prispieva k zachovaniu tepelnej pohody v interiéri počas celého roka.

Biele steny, stropy a vstavaný nábytok autori kombinujú so sivou veľkoformátovou keramickou dlažbou a obkladom krbovej steny.

Foto: Marián Svítek

Zdroj: archinfo.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií