Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

ARK-SHELTER: Útočisko na Kysuciach od šikovných architektov

Takéto nápady sa nám veru veľmi páčia! Kompaktné, minimalistické, šikovné, ukrývajúce množstvo ďalších funkcií, skrytých dvierok či posteľ na strope. No nechceli by ste sa sem zašiť aspoň na pár dní?

Autormi sú architekti Martin Mikovčák a Michiel de Backer. O projekte ark-shelter hovoria, že pôvodne vznikol ako jednoduchý a cenovo prístupný „kontajner“ pre pobyt v prírode. Pred časom nám ukázali realizáciu v mestskom prostredí, kde vyplnili nevyužité prostredie strešnej krytiny.

ark-shelter kysuce
Martin Mikovčák (vľavo) a Michiel de Backer. Zdroj: facebook.com/Michiel de Backer

Teraz sa s projektom navrátili do prírody, do oblasti Kysúc. Nachádza sa tu nielen predstavovaná realizácia, ale aj výrobná hala, odkiaľ modulárne stavby (nestavajú sa ako klasické domy, ale sa skladajú; jednotlivé moduly vyrobené na mieru sa na mieste už len zmontujú – pozn. red.) putujú do sveta. Objekt na lúke, v blízkosti brehu vodnej nádrže Nová Bystrica, predstavuje riešenie, ktoré vzniklo „na kľúč“ s plne zariadeným interiérom podľa požiadaviek klienta. Flexibilný priestorový koncept sa snaží vyťažiť maximum z obmedzenej obytnej plochy. Autonómna obytná jednotka nemá pevné základy, nie je napojená na siete, konštrukcia je celodrevená vrátane nosného rámu.

Realizáciu predstavuje jeden z autorov, Martin Mikovčák:

„Dnes, keď žijeme v „zrýchlenom móde“ mestského života, od deadlinu k deadlinu, potrebujeme občas únik. Únik mimo stresu, povinností a civilizácie, späť k nášmu pôvodu. V ARK-shelter už tri roky re-designujeme, staviame a testujeme. Už sú to desiatky objektov s ambíciou poskytnúť útočisko v prírode pre nerušený oddych.

Z tejto genézy vychádza náš nový model, ktorý pracovne voláme „into the wild“. Svojím minimalistickým stvárnením má ambíciu odvrátiť pozornosť späť na krajinu, v ktorej je osadený.

Otvory vo všetkých piatich fasádach „rámujú“ pohľady ako scénické hry prírody a premietajú ich do interiéru. Či už ide o otváravú stenu, ktorá fyzicky vpúšťa prírodu do interiéru, predné vykonzolované zasklenie či kúpeľňovú stenu s mliečnym sklom, na ktorej sa odohráva tieňohra dotýkajúcich sa konárov a meniacich sa siluet lesa. Azda najzaujímavejšie je horizontálne presklenie skyboxu, v ktorom máte pri zaspávaní pocit, že ste vonku pod holým nebom. 

Obálka sheltru sa svojím low-tech výzorom snaží splynúť s prírodou a zároveň rafinovane ukrýva sofistikované riešenia, ktoré umožňujú variabilnú prácu s priestorom a svetlom.

Technológia na základe vstupov zo senzorov a prednastavených módov vnútorné prostredie vykuruje, tieni či prevetráva. Dokonca ich dokáže „fyzicky“ transformovať a prispôsobiť zmene ich využitia. Objekt dokáže fungovať bez pripojenia na siete. Prevádzku zabezpečujú fotovoltické panely kombinované s akumulátormi či nádržami na dažďovú vodu spolu s filtračným systémom.

40 metrov štvorcových podlahovej plochy sme rozdelili pomocou centrálneho „black boxu“ na 5 rôznych zón. Každá z jeho strán definuje funkciu zóny, pomocou výsuvných či sklopných dverí v rohoch boxu ju taktiež oddeľuje.

(POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE)

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií