fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Armáda z oddychovej zóny na Sliači odviezla MiG-21, primátorka hovorí o nesúlade so stavebným zákonom

Lietadlo MiG-21 inštalovali v oddychovej zóne v auguste 2021 pri príležitosti 30. výročia príletu 81.stíhacej letky na Sliač.

Máte tip? napíšte nám mailom

14.2.2023 (SITA.sk) – Vojenské lietadlo MiG-21, ktoré bolo nainštalované v oddychovej zóne neďaleko železničnej stanice v Sliači, dnes armáda odviezla na vojenskú základňu na Sliači.

Nesúlad so stavebným zákonom

Ako agentúru SITA informovala primátorka mesta Ľubica Balgová, lietadlo bolo odstránené na základe rozkazu veliteľa vzdušných síl, čo sa mesto dozvedelo listom z Vojenského historického ústavu (VHÚ) 10. februára.

Primátorka však hovorí, že odstránenie nebolo v súlade so stavebným zákonom, lebo nemali povolenie na odstránenie stavby.

„V ozbrojených silách sa vydávajú rozkazy, ale v civilnej sfére to, bohužiaľ, nie je možné. Riadime sa platnými zákonmi a predpismi, ktoré nemôžeme ignorovať ani na základe rozkazu veliteľa ozbrojených síl, či ministra obrany,” uviedla Balgová.

Zrušenie pamätníka „Lietadlo”

Lietadlo MiG-21 inštalovali v oddychovej zóne v auguste 2021 pri príležitosti 30. výročia príletu 81.stíhacej letky na Sliač.

„V lete roku 2022 však poslanci prijali uznesenie mestského zastupiteľstva na zrušenie pamätníka ‘Lietadlo’ a kanalizačných rúr ako podstavcov, na ktorých stojí. A tak sme požiadali veliteľa 81. krídla Sliač o súčinnosť. Následne, po apelovaní občanov, že chcú, aby tam to lietadlo zostalo, sme žiadali o dodatočné stavebné povolenie, ktoré sme na základe súhlasu všetkých účastníkov konania získali,” popisuje primátorka s tým, že poslanci napriek tomu trvali na svojom.

Prečítajte si tiež:
Čaputová: Rómske deti zo znevýhodneného prostredia majú malú šancu, aby v živote uspeli. Je to bludný kruh (video+foto)

„Po komunálnych voľbách v októbri 2022 som komunikovala s VHÚ, že máme nové zastupiteľstvo a neviem, aké stanovisko k danej veci zaujmú,” popísala primátorka a dodala, že už sa k ďalšiemu prerokovaniu tejto problematiky nedostali.

Viac k témam: Stíhačky MiG-21
Zdroj: SITA.sk – Armáda z oddychovej zóny na Sliači odviezla MiG-21, primátorka hovorí o nesúlade so stavebným zákonom © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií