Nevyužíva ich len Rusko: Čo robia armádne morské cicavce a kto ich trénuje?
Napriek našim pokročilým technológiám nič neprekoná schopnosť morských cicavcov nájsť zaujímavosti v hĺbkach oceánu.
Keď v apríli tohto roku vystrašila bieluha rybárov neďaleko malého nórskeho mestečka, ktorá na sebe mala postroj vyzerajúci ako fotoaparát, začal sa internetový ošiaľ. Špekulácie o ruskom vodnom špiónovi sa zdali byť opodstatnené, na postroji bolo napísané „vybavenie Petrohradu”.
Námorní experti sa zhodli v tom, že bieluha bola súčasťou ruského vojenského programu, ktorý trénuje veľryby na operácie. Môže to znieť čudne, ale nie je to neslýchané.
Pomoc morských živočíchov nevyužíva len Rusko
V roku 2017 totiž ruská štátna televízia uviedla, že krajina experimentuje s trénovaním veľrýb bieluh, delfínov a niekoľkých druhov tuleňov na stráženie vstupov na námorné základne, pomoc potápačom a prípadné zabíjanie cudzincov, ktorí vstúpili na ich územie. Bieluhy boli vyradené z programu, keď vyšlo najavo, že z plávania v chladných polárnych vodách ochoreli.
Používanie morských cicavcov na vojenské účely nie je ničím výnimočným — americké námorníctvo má podobný program od šesťdesiatych rokov. Schopnosť týchto zvierat odhaliť a nájsť ciele v hĺbke alebo v kalnej vode je niečo, čo technológia nedokáže, preto sú pre armády veľmi cenné.
Neobyčajné schopnosti, ktoré technológia nedokáže nahradiť
„Delfíny sú lepšie ako akýkoľvek stroj, pokiaľ ide o detekciu mín,” vysvetľuje Paul Nachtigall, vedúci výskumného programu pre morské cicavce na Havaji. Delfíny môžu byť obzvlášť efektívne blízko brehu, kde surfovanie a lodná doprava vytvárajú veľa hluku. Mechanické systémy sú zväčša ohromené mnohými signálmi naokolo. To ale neplatí pre delfíny.
Nachtigall vysvetľuje, že za to vďačia svojmu vyvinutému sonaru. Delfíny a ich príbuzní, ako napríklad kosatky, vysielajú sériu zvukov, ktoré sa odrazia od objektov v okolitom prostredí. Cicavce zachytia spätné ozveny, a tak si vytvárajú akustický obraz o svojom prostredí. Táto ich výnimočná schopnosť je známa ako echolokácia.

Napríklad také tulene síce nemajú spomínané schopnosti, ale zato vynikajúci zrak. Americké námorníctvo ich používa na hľadanie munícií v hĺbkach oceánov a morí. Akonáhle zviera nájde svoj cieľ, pripne k nemu zariadenie a posádka lode ho tak môže vytiahnuť.
Nejde o nezvyčajný jav, morské cicavce sú armádou využívané pri čoraz náročnejších operáciách.
Zdroj: nationalgeographic.com