Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Aromaterapia pohladí telo aj dušu: Ako si vybrať kvalitný éterický olej?

Éterické oleje sa čoraz viac tešia obľube. Nielen, že krásne voňajú, podporia aj psychické i fyzické zdravie. Viete si vybrať kvalitný éterický olej? Poradíme vám!

Čo je éterický olej?

Éterický alebo esenciálny olej by sme mohli označiť aj ako zdravie z prírody, ktoré sa ukrýva v malej fľaštičke. Tieto prchavé látky sa získavajú destiláciou z rastlín. Nevyrábajú sa len z jednej časti rastliny, ale aj zo semien, kôry, listov, stoniek, koreňov, kvetov aj plodov. Sú to koncentrované tekutiny, ktoré by sa neriedené nemali používať na pokožku, pretože môžu spôsobiť jej podráždenie. Obyčajne sa miešajú s iným nosným olejom alebo krémom a tak sa aplikujú na telo. Do aroma lampy či difuzéru idú čisté, a preto je veľmi dôležité, aby boli kvalitné. Do svojho zdravia sa oplatí investovať a rozhodne sa nevypláca kupovať nekvalitné éterické oleje, ktorých zloženie nie je celkom jasné.

éterické oleje a aromaterapia
Zdroj: Pixabay.com

Všetko potrebné musí byť na etikete

Ak s aromaterapiou začínate a ešte sa neviete zorientovať v značkách, naučte sa čítať etiketu. Musia byť na nej uvedené všetky dôležité informácie, ktoré vás môžu ovplyvniť pri výbere. Čisté prírodné sú tou najlepšou voľbou a máte istotu, že na rozdiel od tých syntetických vám neuškodia. Ako prvé si všimnite správny botanický názov, tvorí ho slovenský aj latinský preklad. Vďaka tomu presne viete, z ktorej rastlinky pochádza. Kvalitný éterický olej obyčajne pochádza z kontrolovaného biologického pestovania, kde sa nepoužívajú postreky. Spôsob pestovania rastliny a získania oleja je dôležitý pre jeho kvalitu. Úlohu zohráva aj miesto pestovania. Najlepšie je, ak rastliny pochádzajú z miesta, kde sa vyskytujú prirodzene. Výrobca by mal uviesť aj dátum výroby a dátum spotreby. Na záver si nezabudnite všimnúť, či sa jedná 100 % prírodný čistý éterický olej.

Cena je dôležitá

Aj keď sme neraz zvyknutí hľadieť na cenu a nakupovať to lacnejšie, v prípade éterických olejov to neplatí. Práve cena je dôležitý ukazovateľ. Niektoré musia byť drahšie najmä preto, lebo aj na maličké množstvo oleja je potrebné niekoľko kíl (niekedy až desiatok kíl) rastliny. Syntetické éterické oleje sú omnoho lacnejšie, pretože sa vyrábajú jednoduchšie a neraz zo surovín, ktoré sú nekvalitné. Éterické oleje sa pohybujú v rôznych cenových hladinách. K najlacnejším patria tie citrusové, k najdrahším ruža a jazmín.

Sledujte obal

Ak si vyberáte svoj obľúbený éterický olej a je v bielom skle, radšej ho tam nechajte a kúpte si taký, ktorý je v tmavom obale. Dôvod je prostý. Teplo a svetlo urýchlia zmeny zložiek oleja. Horšie je, že terapeutické vlastnosti sa menia a éterický olej už nemá taký účinok, ako sa očakáva. Tmavý sklený obal zachováva jeho vlastnosti a postará sa o to, aby sme sa z neho tešili čo najdlhšie.

výber kvalitného éterického oleja
Zdroj: Pixabay.com

Vôňa sa môže líšiť

Éterický olej v obchode obyčajne neovoniame, pretože je zapečatený. Vôňa je tak malým tajomstvom a až doma zistíme, čo sme si priniesli. Aj syntetický môže veľmi pekne voňať a od toho prírodného sa odlíši len ťažko. Riedený olej spoznáte ľahko podľa toho, že v aroma lampe vonia len krátko. Obsahujú menej vonných látok, preto ich vôňa nie je intenzívna. Tie sú však lacnejšie, takže aj v tomto prípade platí, že cena je rozhodujúca. Nenechajte sa zmiasť ešte jednou zaujímavosťou. Aj čistý prírodný olej môže voňať inak pri rôznych značkách alebo v iných rokoch. Závisí to od kvality rastlinky, z ktorej sa vyrobí, rozhoduje zemepisná šírka, klimatické podmienky aj spôsob získania oleja.

Zdroj textu: kniha Aromaterapie podle ročních období, Nobilis Tilia, Omnio.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií