fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Trápi vás, že máte jedno oko o trochu vyššie ako druhé? Práve vďaka asymetrii tváre sme takí atraktívni

Máte tip? napíšte nám mailom

Ak ste si pri obzeraní sa v zrkadle všimli, že jednotlivé polovice tváre nie sú úplne rovnaké, nemajte strach. Je to úplne prirodzené.

Ľavá a pravá polovica tváre totiž nie je identická. Za zmienku stojí spomenúť aj to, že Karl Grammer už pred štvrťstoročím v roku 1994 publikoval článokJournal of Comparative Psychology, v ktorom bolo vôbec prvýkrát dokázané, že asymetria tváre má pozitívny vplyv na vnímanie atraktivity človeka.

Tento fakt zaujímal (aj stále zaujíma) mnohých fotografov. Hrajú sa s tvárami a postprodukčne vytvárajú fiktívne portréty ľudí, ktorým zrkadlia raz jednu polovicu tváre, raz druhú. Vzniknú tak dva úplne odlišné portréty – a na tom môžeme pekne vidieť, aký je medzi nimi veľký rozdiel.

Jiří David

Český maliar a fotograf Jiří David v sérii Hidden Image (Skryté podoby) znázornil presne toto. Na projekte pracoval v rozmedzí rokov 1991 – 1996 v Česku, Rakúsku, Poľsku, Nemecku, Francúzsku a USA. Medzi fotografovanými ľuďmi boli mnohé známe osobnosti, napríklad prvý prezident Českej republiky Václav Havel, režisér Miloš Forman, ale napríklad aj Marilyn Monroe alebo Ernest Hemingway: pri ľuďoch, ktorí už nežili, použil fotky z archívu.

Alex John Beck

Rovnakú tému spracoval aj súčasný americký fotograf Alex John Beck, cyklus fotografií nazval Both Sides Of (Obe naše strany).

Ľavý portrét je odzrkadlením ľavej polovice tváre, pravý zas naopak. Pri ľuďoch, ktorých prirodzená asymetria je len málo badateľná, sú výsledné “naklonované” portréty veľmi podobné. Pri niektorých je však rozdiel skutočne ohromujúci.

Julian Wolkenstein

Do tretice všetko dobré. Rovnaký koncept pri fotografovaní využil aj austrálsky fotograf Julian Wolkenstein. Zároveň kladie otázky„Ak ste symetrickí, považujete sa za viac atraktívnych alebo menej? Alebo je to len skrátka divné? Máš svoju lepšiu stranu?”

Spolu s touto sériou fotografií spustil aj stránku echoism.org, ktorá sa zaoberá asymetriou tváre vo fyziognomickom význame. No a fyziognomika skúma súvislosti medzi fyziognómiou (čiže výrazom tváre) a povahovými vlastnosťami jedinca.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií