fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Sme automobilovou veľmocou! Viete aké autá sa vyrábajú na Slovensku?

Made in Slovakia. Viete, ktoré autá sú vyrobené na Slovensku? Ich počet je prekvapivo veľký. 

Máte tip? napíšte nám mailom

Aké autá sa vyrábajú na Slovensku?

Slovensko je doslova automobilovou veľmocou. Na našom území sa v súčastnosti vyrába 16 modelov. Niektoré autá vyrobené na Slovensku sú dokonca určené pre celý svet. Naše autá tak jazdia na každom kontinente. Je zaujímavé, že automobilky vyrábajú u nás aj prémiovejšie automobily. Nechýbajú však ani cenovo dostupnejší zástupcovia. Ktoré autá sú teda vyrobené na Slovensku?

KIA v Žiline

V roku 2004 sa podpisom zmluvy medzi spoločnosťou Kia Motors Corporation a vládou Slovenskej republiky oficiálne schválila výstavba prvého európskeho automobilového závodu Kia na Slovensku. Kia Motors Corporation sa rozhodla vybudovať svoj prvý európsky závod na základe neustáleho zvyšovania predaja a rastúceho trhového podielu v Európe. Automobilový závod v Žiline zamestnáva približne 4000 ľudí.

V Žiline sa vyrába celá “rodina” modelu KIA Ceed, čiže s nálepkou made in Slovakia si kúpite klasický hatchback, Ceed Sportswagon, ProCeed či novinku v podobe XCeed. Takisto z linky v Žiline schádza aj obľúbené SUV KIA Sportage. Donedávna sa na Slovensku vyrábalo aj kompaktné MPV KIA Venga.

Prečítajte si tiež:
Topánková revolúcia: Spoločnosť začala vyrábať tenisky z použitých žuvačiek
Zdrok: zilina.dnes24.sk

Jaguar Land Rover v Nitre

Najnovším prírastkom do kategórie automobilových závodov na Slovensku je Jaguar Land Rover Slovakia. Ide teda o slovenský závod britskej automobilky Jaguar Land Rover, ktorá je súčasť indickej firmy Tata Motors. Výrobný závod v Nitre začal s produkciou v októbri 2018. 

V Nitre sa pre celý svet vyrába piata generácia modelu Land Rover Discovery. Ide o luxusné veľké SUV, ktoré vyniká jazdnými vlastnosťami v teréne. Z Nitry tiež bude pochádzať off roadová legenda Land Rover Defender novej generácie. Jeho predchádzajúca generácia sa vyrábala viac ako tridsať rokov a za ten čas sa stala ozajstnou legendou.

Zdroj: webnoviny.sk

Peugeot a Citroen v Trnave

Novodobá história výroby áut v Trnave sa začala písať v roku 2003. Prvé kusy z Trnavy sa však dostali až o dva roky neskôr. Závod v Trnave patrí spoločnosti PSA, pod ktorú spadajú značky Peugeot, Citroen, DS a Opel. 

Aktuálne sa v Trnave vyrábajú dva menšie modely spomínaných značiek. Oba sa dokonca dostali do našej tabuľky lacných áut. Jedným z nich je Citroen C3, ktorý sa v aktuálnej generácii vyrába od roku 2018. Tým druhým je Peugeot 208, ktorý sa nedávno predstavil v úplne novej generácii. V tej bude dostupný dokonca aj ako elektromobil.

Prečítajte si tiež:
29-ročná Sami priznala svoju závislosť. Denne potrebuje viac ako 10-krát sex. Ako sa s tým vysporiadala?
Zdroj: tvnoviny.sk

Volkswagen, Audi, Porsche, Seat a Škoda v Bratislave

Bratislavský závod Volkswagen patrí nepochybne k tomu najlepšiemu, čo máme. Tento koncern vyrába na Slovensku až sedem modelov, ktoré idú z Bratislavy do celého sveta. História závodu siaha až do roku 1991. Za toto obdobie vyrobil Volkswagen Slovakia viac ako 5 miliónov vozidiel. Volkswagen Slovakia je tak najväčším a najdlhšie produkujúcim výrobcom automobilov v modernej histórii Slovenskej republiky. V minulosti sa v Bratislave vyrábali modely ako Volkwagen Passat, Golf, Polo či na Slovensku veľmi populárna Škoda Octavia. 

Dnes z bratislavskej linky schádzajú skôr prémiovejšie autá z ponuky koncernu. Luxusné SUV-čka Audi Q7 a Q8, Volkswagen Touareg a aktuálna generácia Porsche Cayenne nájdete na celom svete a môžete si byť istý, že každý jeden kus bol vyrobený v Bratislave. V Bratislave sa vyrába aj trojica mestských vozidiel Volkswagen UP!, Škoda Citygo, Seat Mi.

Zdroj: spectator.sme.sk

Zdroj: sk.volkswagen.sk psa-slovakia.sk kia.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií