Autistický chlapec postavil z Lega vernú kópiu Titanicu. Teraz jeho dielo cestuje po svete a neskôr bude vystavené v múzeu
Autistický chlapec, ktorého roky fascinuje Lego, z neho postavil repliku legendárneho parníku Titanic…
15-ročný Brynjar Karl Bigisson pochádza z Islandu a so stavebnicou Lego sa začal hrávať ako päťročný. Lego mu učarovalo natoľko, že sa s ním hrával čoraz častejšie a ako 10-ročný prišiel s nápadom postaviť vernú kópiu legendárneho Titanicu.
S pomocou jeho starého otca a tiež inžiniera, ktorý mu vypracoval plány, sa pustil do práce a so stavbou začal neďaleko svojho domova v Reykjaviku. Fascinujúce dielo postavil za 700 hodín, čo je zhruba 11 mesiacov a na jeho stavbu použil 56-tisíc kúskov Lega a 120 túb lepidla.
„Náklady na Lego stavebnice, ktoré som potreboval predstavovali sumu 8 000 dolárov a ďalšie náklady na platformu, lepidlá a nástroje stáli ďalších 2 000 dolárov. Podarilo sa nám však získať 3 tisícky za predaj služieb a ďalších 3-tisíc dolárov za predaj kníh a od sponzorov. Spoločnosť LEGO v Dánsku mi poskytla 30 percentnú zľavu na stavebnice, ktoré som od nich kúpil a našli sa aj ľudia, ktorí mi darovali svoje staré Lego,“ prezrádza Brynjar, ktorý dnes cestuje po svete, aby ľuďom prednášal nielen o stavbe legového Titanicu, ale aj o autizme.
„Celá táto cesta mi pomohla sa dostať z mojej autistickej hmly. V čase, keď sa projekt rozbiehal, nebol som schopný komunikovať a teraz stojím na pódiu a hovorím o tom, poskytujem rozhovory. Dodalo mi to sebadôveru, Keď som so stavbou začínal, v škole mi museli všetci so všetkým pomáhať, dnes však študujem bez akejkoľvek pomoci. Zlepšili sa mi známky a aj spolužiaci ma začali vnímať ako rovnocenného. Navyše som dostal príležitosť cestovať po svete, objavovať a spoznávať nové veci, miesta a ľudí,“ pochvaľuje si tínedžer.
Brynjarova replika legendárneho parníka je tak pôsobivá, že precestovala už desať destinácií po celom svete, skôr ako ju umiestnili do Titanic Museum v Pigeon Forge v Tennessee, kde bude vystavená celý rok.
Zdroj: Good News Network, YouTube