fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Balón zostrelený nad USA bol podľa Američanov súčasťou väčšieho čínskeho programu na zber spravodajských informácií

Čínsky balónový program údajne fungoval už za vlády predošlého prezidenta Donalda Trumpa, ale vtedy tieto objekty nezachytili.

Máte tip? napíšte nám mailom

13.2.2023 (SITA.sk) – Podozrivý čínsky špionážny balón, ktorý minulý týždeň zostrelili nad Spojenými štátmi, poskytoval Číne „obmedzené“ spravodajské informácie.

V pondelok to počas brífingu v Bielom dome povedal koordinátor Národnej bezpečnostnej rady pre strategickú komunikáciu John Kirby. Balón bol podľa jeho slov súčasťou čínskeho programu výškových balónov pre zber informácií. Informuje o tom televízia CNN.

„Zhodnotili sme, že v súčasnosti tieto balóny poskytujú obmedzené aditívne schopnosti pre ostatné spravodajské platformy Čínskej ľudovej republiky používané nad Spojenými štátmi,“ vyjadril sa Kirby.

Ako dodal, ak bude Čína v budúcnosti pokračovať „v rozvoji tejto technológie, určite by sa pre nich mohla stať cennejšou“.

Kirby skonštatoval, že čínsky balónový program fungoval už za vlády predošlého prezidenta Donalda Trumpa, ale vtedy tieto objekty nezachytili. USA podľa neho pracujú na lepšom budúcom pochopení a sledovaní týchto spravodajských aktív.

Viac k témam: čínsky balón, čínsky balónový program, špionážny balón
Zdroj: SITA.sk – Balón zostrelený nad USA bol podľa Američanov súčasťou väčšieho čínskeho programu na zber spravodajských informácií © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Americká ambasáda v Moskve vyzvala občanov USA, aby okamžite opustili Rusko
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií