fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Beautiful Boy rieši drogovú závislosť a recidívu. Je to srdcervúca dráma alebo lacný prepadák?

Máte tip? napíšte nám mailom

Beautiful Boy mal v USA premiéru už v októbri minulého roka, no na Slovensko prišiel len pred niekoľkými dňami. Diváci sa po zhliadnutí rozdelili do dvoch táborov.

Beautiful Boy vznikol na základe skutočných spomienok otca a syna Davida a Nicka Sheffových. Film zaznamenáva srdcervúcu, no zároveň aj inšpirujúcu skúsenosť s prežitím, recidívou a vyliečením v rodine, ktorá sa vyrovnáva so závislosťou. Tá ich máta ako temný tieň po dobu niekoľkých rokov.

Nic (Timothée Chalamet) zobrazený so svojím otcom Davidom (Steve Carell) počas Nicovej cesty zo závislosti. Zdroj: Amazon Studios

Na Slovensko prišla snímka s 3-mesačným omeškaním

Aj keď snímka uzrela svetlo sveta už 12. októbra 2018, do slovenských kín prišla len pred niekoľkými dňami. Ak ste sa aj vy potešili príchodu tohto dlho očakávaného filmu tak ako my, zbystrite pozornosť. Film sa dá zhliadnuť len vo vybraných kinách v Bratislave, ako napríklad Kino Lumière či Kino Mladosť Bratislava.

Film sa zameriava na vzťah otca Davida, ktorého si zahral Steve Carell, a jeho syna Nica, ktorého stvárnil Timothée Chalamet. Herecké výkony v danej snímke boli skvelé a za veľmi pozitívne vnímame fakt, že Steve Carell bol obsadený do úlohy otca, ktorý sa trápi a obviňuje z vlastného zlyhania, keďže tento herec je skôr “doma” v komediálnych snímkach. Samozrejme, že o jeho hereckom talente nemožno pochybovať, ale vidieť ho z takéhoto uhla pohľadu bolo veľmi prívetivým faktorom.

Prečítajte si tiež:
Spýtaj sa vašich. Predstavujeme vám unikátny projekt pripomínajúci udalosti z Augusta '68

Čo sa týka hereckého výkonu Timothée Chalameta, tam nie je absolútne čo vytknúť. Úlohy mladého narkomana sa zhostil fantasticky a žeriete mu každé slovo či gesto aj s navijakom. Práve pre jeho anjelskú či dokonca nevinnú tvár máte chuť niekoľkokrát počas filmu objať ho do náručia a ubezpečiť, že všetko bude v poriadku. Ako povedalo niekoľko kritikov: „Timothée Chalamet mieri ku hviezdam. Buďte pri tom.”

Za dôležitý faktor pokladáme vhodne vysvetlenú závislosť, najmä od pervitínu, ktorou filmový Nic trpel. V snímke bolo jasne a neodškriepiteľne vysvetlené, ako samotná látka funguje, čo užívateľom spôsobuje a prečo je také náročné zbaviť sa závislosti od tejto konkrétnej drogy. Vďaka týmto informáciám sa divák dokázal vcítiť do správania závislého.

Zábery z filmu. Zdroj: Amazon Studios

Dvojhodinový film zachytáva podstatu nádherného vzťahu medzi otcom a synom a najmä snahu otca zachrániť človeka, na ktorom mu naozaj záleží. Bolo emočne náročné sledovať postavu Davida, ktorý prežíva vnútorný boj uvedomenia, no zároveň slepej naivity vyliečenia.

Počas celej snímky nás sprevádzala vhodne vybraná hudba, ktorá pri niektorých scénach spôsobovala zimomriavky. Celý playlist zostavený k filmu Beautiful Boy môžete nájsť tu. 

Za jedinú nevýhodu možno považovať zo začiatku chaotickú réžiu, pri ktorej divák nevedel, či ide o retrospektívu, alebo sa v deji posúvame, naopak, dopredu. Práve tento faktor nezrozumiteľnosti mohol istú časť publika odradiť. Našťastie sa mätúci element asi v štvrtine filmu napravil a ďalšie neželané zmätky v rámci réžie nevznikli. Film aj napriek tomu funguje ako celok.

Prečítajte si tiež:
Aj vy radi grilujete? Toto je top 5 najlepších receptov z grilu, po ktorých sa budete zalizovať

Niekoľkonásobné nominácie

Hviezdne obsadenie nezostalo dlho nepovšimnuté. Avšak zdá sa, že všetku slávu si zlízol mladý Chalamet, ktorý bol na základe danej snímky nominovaný až na osem rôznych filmových ocenení.

Za najprestížnejšiu nomináciu mladého herca sa pokladali Zlaté glóbusy, v ktorých bol nominovaný v kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. No ani napriek očakávaniam sa Chalamet ceny nedočkal. Predbehol ho jeho kolega Mahershala Ali, ktorý sa objavil v snímke Green Book.

Timothée Chalamet na odovzdávaní Zlatých glóbusov 2019. Zdroj: Frazer Harrison

Snímku režíroval Felix Van Groeningen a doposiaľ zarobila vyše 10 miliónov amerických dolárov, čo je vskutku nízke číslo.

Aj napriek vyššiemu hodnoteniu (71 %) na ČSFD.cz  niektorí diváci považujú film za prvoplánový či dokonca nemastný-neslaný. Metascore zahraničných kritikov ukazuje dokonca iba 63/100, čo je ľahký nadpriemer.

Snímka jednoducho rozdelila divácke spektrum na dva tábory, ktoré na svoj názor nedajú dopustiť.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií