fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Režisér Jakub Červenka sa vykašľal na školu: TOTO stojí za jeho filmovým úspechom (ROZHOVOR)

Máte tip? napíšte nám mailom

Režisér Jakub Červenka má za sebou množstvo úspešných filmov. Pozrite sa na zaujímavosti z jeho života i filmovej produkcie.

V súčasnosti ste majiteľom produkcie BednaFilms, preslávili ste sa aj režírovaním filmu Hovory s TGM. Ako ste sa k tejto práci dostali, čo vás na nej inšpiruje a tiež je zároveň náročné?

K filmu som sa dostal ako trojročný, kedy som vďaka svojmu otcovi mohol navštevovať nakrúcania. Zamiloval som si to a už na strednej škole som vedel, že budem v tejto filmovej oblasti pracovať. Po strednej škole som si založil vlastnú filmovú produkciu a začal som točiť videoklipy pre všetkých rôznych známych spevákov v Čechách, ako napríklad Lucie Bílá alebo Chinaski. Počas toho som rozmýšľal nad ďalšími projektmi, ktoré by ma napĺňali, a rozhodol som sa, že začnem točiť dokumenty.

Nakrútil som viacero historických dokumentov o misionároch, o svätom Vojtechovi, ale aj dokumenty s rómskou tematikou. Na filmovej tvorbe ma baví možnosť stvoriť ideu do podoby, ktorú môže človek sledovať, keď sa napríklad vízia z knihy premení na film. Za náročné považujem najmä časovú náročnosť a pozíciu producenta/režiséra, ktorá je nesmierne zodpovedná. Pri nej musí človek prekonať mnohé prekážky, aby film skutočne stál za to.

Zákulisie filmovej produkcie. Zdroj: facebook.com/Bedna Films
Zákulisie filmovej produkcie. Zdroj: facebook.com/Bedna Films
Priblížte, o čom je film Hovory s TGM, aká je v ňom zápletka, čo je na filme zaujímavé? Na akej ďalšej filmovej produkcii, filmoch ste pracovali? Čomu konkrétne sa venujete?

Je to film o stretnutí dvoch najväčších osobností Československa 20. storočia, teda dvoch veľkých filozofov, demokratov a rovných ľudí. Film je o láske, pravde, o tom, že niektoré veci inak vyzerajú a inak sú, ale aj o tom, čo je demokracia. Ako producent som pracoval na filme s názvom Malý pán aj na dokumentoch či rôznych reklamách.

Prečítajte si tiež:
V tomto roku prichádza do kín aj slovenský horor Šepoty! Súčasťou tvorby filmu môžeš byť aj ty! #1

Najprv som sa venoval veciam, akým je obstarávanie zmlúv, zaisťovanie financií a celkovej podpory pre daný projekt. Neskôr som sa začal profilovať na kreatívneho producenta. Je to človek, ktorý pretvára nápady do konečného diela a vyhľadáva pre svoje nápady režisérov alebo spolupracovníkov. V budúcnosti by som sa rád venoval réžii a kreatívnemu producenstvu. Na filme pracuje mnoho ľudí, kameraman, režisér, producent, scenárista, ale aj ďalšie pozície, ktoré nie je vidieť. Napríklad osvetľovači, ľudia, ktorí sa starajú o to, aby zabezpečili falošný sneh a podobne. Je ich mnoho a myslím si, že každá profesia je potrebná.

Úsek z natáčania filmu hovory s TGM. Zdroj: Alžběta Jungrová
Z nakrúcania filmu Hovory s TGM. Zdroj: Alžběta Jungrová
Popíšte, ako vyzerá proces vytvorenia filmu, čím sa to začína, čím pokračuje.

Každý film začína myšlienkou, ideou niekoho, kto má nápad, dá ho na papier a následne sa rozpíše do prvotného námetu a pretvorí do scenára. Rozmyslí si, koľko to bude stáť, aké osoby, herecké obsadenie je potrebné a podobne. Po samotnom natáčaní sa film vezme do postprodukcie, zostrihá sa a absolvuje obrazovú postprodukciu, kde sa film dofarbí a podobne. Pri zvukovej postprodukcii sa dodávajú ruchové efekty a následne sa film dokončí a odovzdá distribútorovi. Oni následne pracujú na reklamnej kampani, na zaistení mediálnych partnerov, na tvorbe plagátov, PR. O úspešnosti filmu rozhodujú aj iné veci, ale bez kvalitného filmu ani ten najlepší distribútor nič nezmôže.

Čo považujete za svoj najväčší úspech, kam sa chcete ešte vypracovať?

Primárne to, že som dokončil film Hovory s TGM. Mal som možnosť precestovať mnoho festivalov a získal som aj ocenenia filmových kritikov. Chcel by som sa dopracovať k životnej slobode a získať možnosť pracovať na veciach, ktoré ma bavia.

Prečítajte si tiež:
Jungiánska astrologička tvrdí: Až keď sa ženy vrátia k svojej citlivosti, začnú sa prebúdzať silní muži (ROZHOVOR)
Filmové natáčanie. Zdroj: facebook.com/Bedna films
Filmové nakrúcanie. Zdroj: facebook.com/Bedna films
S akými významnými osobnosťami/hercami ste spolupracovali? 

V poslednom čase som spolupracoval s Janom Budařom a Martinom Hubom, teda hercami, ktorí stvárnili rolu Tomáša Garrigguea Masaryka vo filme Hovory s TGM. S oboma bola spolupráca podnetná, mal som radosť z každého dňa. Dodnes sme zostali priatelia a myslím si, že tak by mala vyzerať každá spolupráca, keď človek robí čokoľvek. Nie je to teda len o práci, ale i o tom, že si ľudia rozumejú.

Kde ste študovali a ako reálne vyzerá práca režiséra?  

Absolvoval som filmovú školu života, vďaka mojej rodine, ktorá pracuje v tomto sektore. Študoval som gymnázium a následne som sa dostal na filmovú školu, na ktorej som bol len štyri dni. Práca režiséra je o tom mať celkovú víziu, fantáziu, predstavivosť toho, ako by film mal vyzerať a snaha predstaviť si každú zložku, že tak je to správne, aby vám všetci uverili. Pretože bez skvelého kameramana, zvukára a dôveryhodných hercov sa nič kvalitné natočiť nedá.

Zdroj: facebook.com/Bednafilms
Zdroj: facebook.com/Bedna films
Čo by ste odporučili mladým ľuďom, ktorí chcú preraziť vo filmovom priemysle?

Mladým ľuďom by som odporučil to, aby sa nebáli zobrať do ruky fotoaparát, tablet a mobil a skúsili niečo nakrútiť. Snažiť sa pretvoriť svoju myšlienku do finálneho diela a takto krok po kroku smerovať k vysnívanému cieľu. Tiež ak sa na ich ceste vyskytnú nejaké prekážky, snažiť sa ich odstrániť, napríklad aj vtedy, keď si človek myslí, že ich film nikdy nebude mať šancu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií