Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Benátky sú opäť pod vodou: Úrady vyhlásili najvyšší stupeň varovania

Počas uplynulého týždňa postihla Benátky tretia záplavová vlna, a tak sa opäť ocitli pod vodou. Úrady vyhlásili najvyšší stupeň varovania. 

Pokračovanie pod reklamou

Majitelia kaviarní sú na opakujúcu sa situáciu so zvýšenou hladinou vody zvyknutí. Ak nehrozí kritická situácia, kávu si v centre Benátok môžete vypiť za stolom s nohami vo vode. Možno aj preto sa z Benátok stáva oveľa populárnejšia turistická atrakcia počas mierne zvýšenej hladiny vody.

Počas posledných dní by ste však vysmiatych turistov na fotografiách z obľúbených Benátok veru nenašli. Tí, ktorí sa prišli pozrieť do Talianska, sú radi, že sa vôbec dostali domov, pretože Benátky sú aktuálne pod vodou.

https://www.instagram.com/p/B4-SrhiIrBL/

Benátky pod vodou

V poslednej dobe obyvateľov Benátok trápia záplavy oveľa častejšie, než  to bývalo zvykom v minulosti. Za vysokú vodu v Benátkach môže nielen klimatická zmena. Ďalším problémom je aj nedokončený systém povodňových bariér, ktorý sa nazýva Mojžiš. Benátčania ho stavajú už viac ako 35 rokov. Nie je to však nič neobvyklé. Veď aj na Slovensku sa diaľnica z Bratislavy do Košíc buduje už dlhé roky. 

Prečítajte si tiež:
Hviezda 50 odtieňov, Dakota Johnson, vymenila Jamieho Dornana za ...

Tento týždeň Benátky zasiahli záplavy, aké mesto nezažilo za posledných 50 rokov. Voda zasiahla historickú časť centra a ohrozené bolo aj Námestie svätého Marka, ktoré bolo počas uplynulého týždňa niekoľkokrát uzatvorené.   

https://www.instagram.com/p/B5AJAs-l9to/

Finančná pomoc

Záplavy v Benátkach spôsobuje silný dážď a prudký vietor v kombinácii s prílivom. Pod vodou je 70% historického centra Benátok. Primátor mesta nariadil opätovné zavretie námestia sv. Marka, kde sa hladina cez deň vyšplhala do výšky 60 cm nad obvyklú úroveň morskej hladiny.

Talianska vláda už vyčlenila 20 miliónov eur na nevyhnutné záchranné práce a upratovanie. Súkromné osoby postihnuté povodňami úrady odškodnia sumou 5-tisíc eur a podniky dostanú štvornásobok. Primátor Benátok už otvoril aj účet, na ktorý môžu prispievať nielen ľudia z Talianska, ale aj zo zahraničia. Novembrové záplavy sú najhoršie od roku 1996. Voda vtedy stúpla až o 194 centimetrov.  

Prečítajte si tiež:
Koľko vody denne máme piť? Aj veľké množstvo vody je totiž pre organizmus problémom

https://www.instagram.com/p/B4-YzLFHJY5/

Pokračovanie pod reklamou

Intenzívny dážď počas uplynulého týždňa potrápil aj Slovákov. Prívalová voda strhla na Liptove niekoľko mostov a oveľa tragickejšia udalosť sa stala v Revúcej. Počas toho, ako išli tri ženy zachraňovať útulok s opustenými zvieratami ich vzala voda. Ženy sa, bohužiaľ, nepodarilo zachrániť. 

Zdroj: denníkN.sk, ta3.com

 

 

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií