fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zlodejom áut skomplikuje život TÁTO novinka! Dostanete ju už v štandarde

Máte tip? napíšte nám mailom

Jedným z najžiadanejších prvkov, ktoré robia život jednoduchším, je bezkľúčový prístup odomknutia a naštartovania vozidla.

Poznajú to takmer všetci. Blížite sa ku svojmu vozidlu, kľúč máte hlboko v taške a v oboch rukách veľký nákup. Nie je nič jednoduchšie ako tzv. podkopnúť zadný nárazník nohou a kufor sa otvorí celkom sám. Kľúč zostáva bezpečne odložený, nákup je bezpečne naložený v aute, stačí už len potiahnuť kľučku, nasadnúť a stlačiť tlačidlo štartovania. Tento výbavový prvok sa stal veľmi populárny a dnes ho ponúkajú už takmer všetky automobilky.

Zdroj: connectgujarat.com

SEAT je prvý

Čím je systém však bezkľúčového odomykania a štartovania vozidiel rozšírenejší, o to viac sa logicky diskutuje o jeho rizikách. Z minulosti poznáme prípady, kedy si majiteľ auta nechal kľúč blízko dverí a potenciónálny zlodej áut sa tak mohol ľahko do auta dostať. Medzi prvými, ktorí sa tento problém snažia vyriešiť prichádza španielska automobilka SEAT. Túto bezpečnostnú hrozbu inžinieri vyriešili pomocou senzoru pohybu zabudovanému priamo v kľúči. Ak sa s kľúčom nemanipuluje, dočasne deaktivuje vysielanie signálu.

Automobilka SEAT dodáva už sériovo kľúč od auta vybavený takýmto pohybovým senzorom a v prípade, že sa s ním dlhšie nehýbe, prestane vysielať signál. Stačí ak nehybne leží po dobu 15 minút. Kľúč tak môže bezpečne nocovať napríklad na botníku, pričom za dverami parkuje vaše vozidlo. Žiadny zosilňovač signálu tu dlhoprstým totiž nepomôže. Nedávno sme mali dokonca jeden z modelov značky SEAT otestovať. Nami testovaný SEAT Ateca mal rovnako bezkľúčový prístup. 

Zdroj: Martin Birtus

Vyššia bezpečnosť a maximálny komfort

Po opätovnom zobratí kľúča, napr. zo stola začne, okamžite vysielať signál a do vozidla sa posádka dostane pohodlne bez nutnosti vyťahovať ho z vrecka, alebo ho inak dodatočne aktivovať, alebo vyberať ho z akéhokoľvek ochranného púzdra na zabránenie šíreniu signálu. 

Je viac ako pravdepodobné, že podobnú technológiu začnú postupom času používať viacerí výrobcovia. Bezpečnosť je totiž jedným zo základných marketingových pilierov všetkých výrobcov automobilov. Treba k tomu prirátať aj fakt, že samotní zákazníci hľadia aj na túto stránku veci, a tak je len otázkou času kedy tieto technológie začnú vo veľkom využívať aj iné značky.

Prečítajte si tiež:
Ústavný súd odmietol volebné sťažnosti koalície PS-Spolu a strany Vlasť

Zdroj: tlačová správa SEAT Slovensko

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií