fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bezobalová kozmetika chráni planétu: Prečo je lepšia ako tá s obalom?

Koncepcia Zero Waste sa pomaly dostáva do rôznych oblastí nášho každodenného života. Bezobalová kozmetika je skvelým riešením na ochranu našej planéty aj peňaženky. Viete prečo?

Máte tip? napíšte nám mailom

 

Bezobalová kozmetika ako trend do budúcnosti

Keď sa nabudúce budete prechádzať supermarketom, všimnite si, koľko plastov má človek bežne v košíku. Balené sú v ňom potraviny, ovocie a zelenina, voda a v neposlednom rade aj kozmetika. Mnohú z nich používame denne a aj preto je jej spotreba vyššia. Plasty sú skrátka všade a ruku na srdce, nie každý ich hádže do správneho koša. Znepokojivé fotografie morí  a oceánov plné plastov nenechávajú chladným žiadneho uvedomelého ochrancu prírody. Jedným z výborných riešení je bezobalová kozmetika, ktorá zažíva aj na Slovensku veľký boom.

Prečo je lepšia a šetrí peňaženku?

Možno si poviete, že je to len ďalší výstrelok. Pravda je ale taká, že bezobalová kozmetika má niekoľko zaujímavých výhod. Zoberte si také tuhé mydlá alebo tuhé šampóny. Okrem toho, že platíte len za produkt a nie za obal, dokážete ich minúť do posledného kúsku. Nič z nich nevyjde navnivoč, sú vhodné pre celú rodinu a väčšinou majú prírodné zloženie, ktoré si zamiluje aj citlivá pokožka. Môžete si ich vziať aj do lietadla, pretože sa neradia medzi tekutiny. A v neposlednom rade sa míňajú pomalšie ako tekuté produkty.

Nakupujte v bezobalovom obchode

Bezobalová kozmetika si svojich priaznivcov získava stále viac a viac. Začalo sa to už spomenutými mydlami a tuhými šampónmi, ale dnes sa dá bez obalu kúpiť prakticky všetko. Nielen kozmetika, ale aj čistiace a pracie prostriedky si domov odnesiete vo svojich nádobkách. Pred nákupom si jednoducho nachystáte svoj čistý obal, krabičku alebo vrecúško a môžete vyraziť. Nie je to úplná novinka, tento spôsob života poznali aj naši starí rodičia. Pred rokmi sa nákup balil do papiera, mali vlastné sklené nádoby a látkové tašky, ktoré nosili so sebou. Nekupovali zbytočne veľa, domov brali iba to, čo naozaj potrebovali.

Začnite malými krokmi

Máte pocit, že je to komplikované? Netreba sa toho báť, postupne prídete na všetko, čo potrebujete pre spokojný zero waste život. Na začiatok sa naučte povedať nie igelitke a plastovým vrecúškam. Kúpte si ekologické vrecká a tašky, ktoré môžete používať opakovane na nákup bezobalových potravín a kozmetiky. Môžete si kúpiť rôzne sklené nádobky alebo fľašky, prípadne umyť obaly z bežnej kozmetiky a použiť ich na aviváž, prací gél alebo čistiaci prostriedok na umývanie riadu. Bezobalové obchody na Slovensku nájdete v rôznych mestách, menších aj väčších. Vyberte sa najskôr na malý prieskum obchodu, aby ste vedeli, aká bezobalová kozmetika sa v ňom nachádza a aké nádobky by ste si mali priniesť. Potom vám už nič nebráni v nákupe a ďalšom malom kroku v záchrane našej planéty.

Prečítajte si tiež:

https://klocher.sk/zero-waste-v-kuchyni-osvojte-si-triky-pre-domacnost-bez-odpadu/

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií