fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bezpečné heslo nie je samozrejmosťou. Vsadiť by ste mali na frázové heslá

Máte tip? napíšte nám mailom

Zvoliť bezpečné heslo je poriadne umenie, a tak sa častokrát stáva, že naše účty nie sú dostatočné chránené. Pomôcť by nám mohli frázové heslá.

Predsa len každý z nás si volí také heslo, na ktoré ľahko nezabudne, ktoré je mu blízke či dokonca, ktoré používa už dlhé roky. To je však chyba a čo najskôr by ste svoje staré heslo mali zmeniť za nové, bezpečné, ku ktorému sa hackeri len tak ľahko nedostanú. Pomôcť by vám mohli aj nasledujúce rady.

Vaše nové a bezpečné heslo by malo byť jednoducho zapamätateľné, dostatočne dlhé a zložené zo špeciálnych znakov. Určite by nemalo obsahovať zmysluplné slová či slovné spojenia, ktoré sa dajú ľahko predvídať. Zároveň by malo ísť o heslo, ktoré je unikátne pre danú službu, a tak by ste ho nemali používať na viacerých weboch.

Experti sa zhodli v tom, že jednou z tých najlepších alternatív je nechať si vygenerovať heslo počítačom. To by bolo unikátne a dosť zložité pre hacknutie. Môže sa stať však aj to, že dané heslo bude až príliš zložité a vy budete mať problém zapamätať si ho, čo by nebolo dobré. Aj preto je druhou vhodnou voľbou vsadiť na frázové heslá. Ide o heslá, ktoré si vytvoríte za pomoci vami známej skutočnosti, pričom čísla alebo interpunkčné znamienka vo vete zameníte za čísla.

Prečítajte si tiež:
Slovensko je krajina malá, no malebná. Tieto unikátne miesta by si mal navštíviť aspoň raz

Pre vysvetlenie vám toto šifrovanie ukážeme na príklade:

“Mám dve babky, jedného deda a troch súrodencov.” V takomto prípade by bolo heslo: “M2b,1da3s”.

Ako si môžete všimnúť, použili sme veľké písmeno M zo začiatku vety, číslovky sme nahradili číslicami a slová sme vymenili za začiatočné písmena. Zároveň sme vynechali medzery, ale ponechali sme čiarku.

Veta, ktorú budete frázovať, môže byť akákoľvek. Môže ísť o názov piesne či slogan firmy, ktorý si ľahko pamätáte, ale aj o čokoľvek iné. Stačí sa len zamyslieť a vytvoriť si neobyčajnú kombináciu, ktorá vás ochráni proti hackerom.

Foto: Flickr
Zdroj: lajfik.cz

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií